Очаквайте: Турнир на талантите U14: Зона Бургас - Зона Варна

Левски "превзе" Перник с невероятен обрат в края

Отборът на Левски сътвори фантастичен обрат в последните минути, за да запише шестата си победа за сезона в Националната баскетболна лига. Тимът на Димитър Ангелов излъга Миньор 2015 с 60:59 (11:12, 15:10, 17:18, 17:19) в двубой от 21-вия кръг на първенството. "Сините" губеха с осем точки при оставащи по-малко от две минути до края на редовното време, но затвориха мача със серия от 10:1, за да изковат успеха.

Това означава, че амбициите на Миньор 2015 да се бори за място в първата шестица приключиха. С тази загуба отборът на легендата Георги Младенов окончателно загуби шансове за топ 6 и също така пропусна страхотна възможност да направи ключова стъпка към осигуряването на място в турнира за Купата на България.

Миньор 2015 заема 11-ата позиция във временното класиране на НБЛ с баланс от 7-14, с какъвто актив са и отборите на Шумен, Академик Пловдив и Ямбол. Левски пък е на последното 12-о място с 6-15.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна неприятно за гостите от София, които трябваше за известно време да се лишат от услугите на Марио Боянов, тъй като той натрупа две бързи лични нарушения и бе заменен от Максим Бочев. Самият мач започна с ниска резултатност, като двата тима се разменяха кошове при 4:4 след три минути игра. Перничани изглеждаха леко напрегнати в откриващите фрагменти от срещата, но все пак борбеността и желанието им помагаха да разполагат с крехък аванс при 9:8. Тимът на Георги Младенов обаче пропусна първите си четири наказателни удара и поради това не можа да се снабди с по-голяма преднина. Качеството на баскетбола в откриващия период бе много слабо, като играта се накъса доста заради многото натрупани нарушения, а след края на частта домакините водеха с точка при 12:11.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Константин Паисиев пък се присъедини към Богдан Бринюк в списъка с играчи с по две лични нарушения на старта на втория период. Резултатът продължаваше да бъде равен, като до този момент и двата отбора стреляха 1/6 от наказателната линия. Лъчезар Тошков реализира стрелба от средно разстояние за 20:18 в полза на "чуковете", а след това и Златин Георгиев пропусна два фала, като по този начин успеваемостта на "сините" от линията вече бе 1/8. Впоследствие обаче отборът на Левски записа серия от шест поредни точки, като четири от тях бяха дело на Максим Бочев след асистенции на Георгиев за 20:24 в полза на гостите. Катастрофалните показатели на двата тима от наказателната линия продължиха, като този път Кендеров пропусна два фала. След това обаче Никола Ивкович намали разликата до само две точки с хубав пробив за 22:24. Златин Георгиев бе изпратен на линията, откъдето вкара един от два и така резултатът на полувремето бе 22:26 в полза на гостите.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна с тройка в актива на Левски, като неин автор стана Максим Бочев, който вече бе най-резултатен за тима си с 9 точки при 22:29 в полза на "сините". След това пък Ромело Бърел стана първия играч в мача с 2/2 от наказателната линия, но така или иначе столичани продължаваха да разполагат с добър аванс с тройка и на Лъчезар Димитров за 24:32. Момчетата на Димитър Ангелов не успяха да оползотворят няколко възможности да увеличат аванса си, но добрата новина за тях бе, че те влязоха в бонуса още в средата на третата четвърт при 26:34. Страхотна стрелба със стъпка назад на Момчил Кадиев най-сетне направи разликата двуцифрена в полза на Левски при 28:38. Двубоят обаче тепърва започваше, защото Лъчезар Тошков върна тима си в мача с пет поредни точки за 33:38 с оставащи около две минути до края на третия период. Едно нападение по-късно Николай Иванов също бе точен зад дъгата, за да намали разликата до едно притежание при 36:38, което принуди Димитър Ангелов да вземе прекъсване. Домакините скъсиха разликата до само една точка при 40:41, но Димитър Маринчешки достави успешен край на третата четвърт за Левски при 40:43 в полза на неговия тим.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период от битката започна с тройка на Марио Боянов за 40:46, но след това Миньор получи правото да си върне преднината, след като се върна на точка зад своя опонент при 45:46. Лъчезар Тошков бе оставен сам на тройката и реализира ключов изстрел за 48:46 след две минути игра в последната част. Последва кратка пауза в мача заради таймаут и преразглеждане, но дори и почивката не попречи на ритъма на домакините, които продължаваха да обстрелват "сините" - още една тройка на Николай Иванов, а след това той намери сам Данило Аранитович за 53:46 в полза на Миньор. Бочев имаше още добри изяви в офанзивен план, но Тошков за пореден път не прости на съперника от далечна дистанция за 56:50 в полза на домакините. Левски продължаваше да прави грешки в заключителните моменти от мача, като Миньор получи шанс да затвори двубоя в своя полза при 58:50 с оставащи 2:16 до края и тяхно притежание.

Те обаче не успяха да сторят това по-лесния начин и позволиха на столичани да вкарат пет поредни точки и така разликата стана едно притежание при 58:55 с оставащи около 70 секунди до края на редовното време. Тошков пропусна тройка, а след това Марио Боянов реализира на бърза атака и резултатът стана 58:57 в полза на перничани с оставащи 21 секунди до края на мача. Драмата обаче стана грандиозна и Миньор бе напът да си вкара сериозен автогол - Ивкович взе лошо решение и сбърка, Красимир Петров открадна, а Марио Боянов бе фаулиран. В същото време бе отсъдено техническо нарушение на Георги Младенов и така Боянов бе изпратен за три опита от линията, като стрелецът на "сините" не сбърка нито веднъж за 58:60 с оставащи близо 14 секунди до края. Впоследствие обаче Маринчешки фаулира Аранитович, но той пропусна втория фал и така Левски постигна обрат с 59:60.

Максим Бочев се превърна в най-резултатен за Левски с 16 точки и 8 борби. Димитър Маринчешки допринесе с 12 точки и 12 борби, а Марио Боянов реализира 10 точки.

Николай Иванов поведе колоната за Миньор 2015 с 19 точки и 5 асистенции, а Лъчезар Тошков приключи с 18 точки и 5 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

МИНЬОР 2015: Лъчезар Тошков, Никола Ивкович, Константин Паисиев, Данило Аранитович, Богдан Бринюк

ЛЕВСКИ: Лъчезар Димитров, Асен Великов, Марио Боянов, Златин Георгиев, Димитър Маринчешки

Снимки: Борислав Цветанов