Рилски спортист мина без особени проблеми и през Ямбол

Отборът на Рилски спортист записа 10-ата си поредна победа в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Любомир Киров се наложиха с 87:75 (26:26, 19:14, 26:19, 16:16) при гостуването си на Ямбол в зала “Диана” в среща от 21-вия кръг на шампионата.

Така и след края на този кръг Рилски и Спартак Плевен продължават битката си за второто място в таблицата, като и двата тима са с равен баланс от по 16-5. Тази вечер плевенчани се наложиха над Берое със 112:80 по пътя към 16-ия си успех за сезона.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Изненадващо или не, ниската петица на Ямбол се справяше доста добре в началото на мача и поддържаше крехък аванс при 9:6 в своя полза. Рилски обаче успя да постигне пълен обрат след кошове на Джон Флорвиъс и Чавдар Костов, но така или иначе серията на гостите бе твърде кратка и двата отбора продължаваха да се гонят като котка и мишка в първите минути от срещата. След поредния обрат Васил Попов изведе Рилецо напред с две точки при 15:17 с оставащи малко под четири минути до края на откриващия период. Момчетата на Тони Дечев отговориха с успешни изяви на Николай Михайлов и Александър Матушев, като двамата комбинираха и поведоха тима си обратно напред при 22:21. Хубаво включване за домакините направи и юношата Йоан Христов, реализирал четири поредни точки, но Рилски спортист успя да се докопа до равенството при 26:26 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Лидерът на ямболии Павел Маринов също се развихри в началото на втората част и собственоръчно осигури нов обрат в резултата, след като бе точен за 31:29 в полза на своя тим. Домакините поведоха и с четири точки след забивка на Андон Вачев, но в този момент Рилски спортист настъпи здраво газта и сътвори най-силната си серия в мача до този момент. Отборът на Любомир Киров губеше с 38:34, но записа девет последователни точки на сметката си, за да се отскубне с най-сериозната си преднина при 38:43 към края на първото полувреме. Същата разлика се запази до края на втората четвърт, която приключи при 40:45 в полза на гостите от Самоков.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист пренесе силното си представяне от края на втората четвърт и в началото на третата, като тимът на Киров си осигури двуцифрена преднина за първи път в мача. Това стана факт след кошове на Александър Янев и Чавдар Костов, като така гостите се отдалечиха напред при 42:56 след само две минути игра в периода. Ямбол се опитваше да скъси малка част от изоставането си, но не успяваше предвид свирепото нападение на самоковци след почивката - 52:65 и 12:20 в третата част след пет минути игра. Дистанцията "плуваше" в рамките на 13-15 точки в полза на "скиорите", които водеха с 56:71 в последните фрагменти от третата четвърт. Кевин Хънт и Андон Вачев обаче намалиха изоставането на Ямбол до 12 точки при 59:71 преди началото на последната част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Все пак домакините нямаха намерение да се предават и да развяват бялото знаме, като те записаха серия от пет поредни точки на старта на финалния период, за да се доближат на седем от своя опонент при 64:71. Деян Карамфилов и Джоузеф Лоусън обаче въдвориха ред в редиците на Рилски спортист и бяха точни, за да върнат двуцифрената преднина на отбора от Самоков при 65:75. Джон Флорвиъс и Александър Янев също се разписаха в тази серия на Рилецо и така дистанцията бе увеличена до 14 точки при 65:79 в средата на финалната четвърт. До края на двубоя възпитаниците на Любомир Киров нямаха проблем да запазят натрупания си актив и съвсем заслужено достигнаха до 16-ата си победа през сезона след 75:87 в своя полза.

Александър Янев поведе Рилски с 28 точки и 8 борби. Чавдар Костов наниза още 17 точки, а Джон Флорвиъс се разписа с 12 точки и 9 борби.

Николай Михайлов бе най-резултатен за Ямбол с 18 точки и 5 борби. Александър Матушев вкара още 13 точки, а Кевин Хънт приключи с 12 точки и 6 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЯМБОЛ: Иван Лилов, Кевин Хънт, Павел Маринов, Николай Михайлов, Александър Матушев

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Васил Попов, Чавдар Костов, Александър Янев, Джон Флорвиъс