Луд мач в Разград, Лудогорец още не е шампион

Катар запази шампионската си титла на Азия след три гола от дузпи

Тимът на Катар защити трофея си от Купата на Азия след триумф в домакинския си турнир. Във финалната среща катарците надвиха сензацията Йордания с 3:1 на стадиона в Лусаил, на който се проведе и финалът на Мондиал 2022. И трите попадения за победителите паднаха от дузпи и бяха реализирани от звездата Акрам Афиф, който по този начин спечели и голмайсторския приз на първенството с 8 попадения.

Освен това нападателят на Ал-Сад сам спечели два от наказателните удари. Той първо реализира в 22-рата минута. След много силен период Йордания успя да изравни в 67-ата чрез Язан Ал-Наймат, но само шест минути по-късно Афиф превърна в гол втора дузпа за своя отбор. В добавеното време звездата на Катар още веднъж беше точен от бялата точка.

За шампионите това е втора купа на Азия, докато Йордания досега дори нямаше полуфинал.

22 Йордания 1:3 Катар, финал за Купата на Азия

Акрам Афиф получи шанс да се разпише още в 7-ата минута, когато се измъкна зад защитата, но беше неубедителен при опита си да прехвърли вратаря Абулайла. Йорданците отправиха първия си удар в 16-ата чрез Ал-Наймат, но той беше право в Баршам, който боксира уверено.

Все пак катарците доминираха и в 22-рата минута успяха да излязат напред в резултата. Тогава Афиф се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение на Абдалах Насиб срещу него.

Домакините на турнира продължиха да нападат и в 33-тата Лукас Мендеш засече опасно с глава, но вратарят спаси.

В края на редовното време на полувремето Афиф беше изнесен на носилка, но все пак успя да се завърне, а веднага след това шансът спаси Катар след атака на Йордания.

Йордания започна по-добре втората част и стигна до няколко положения. В периода около час игра вратарят на Катар Баршам на три пъти се отличи с добри спасявания.

Все пак логичното се случи в 67-ата, когато Ал-Наймат успя да изравни за 1:1 след мощен удар с левия крак.

Много бързо обаче домакините успяха да си върнат преднината, след като в 73-тата Афиф беше точен за втори път от бялата точка - 2:1 за Катар.

Футболистите на Йордания обаче не успяха да отговорят на втория гол и трудно създаваха опасности. При една контраатака в началото на добавеното време Афиф изскочи сам срещу вратаря, който го събори в наказателното поле. Първоначално съдиите маркираха засада, но след намесата на ВАР беше изчислено, че такава няма. Главният съдия пък беше повикан да погледне на монитора ситуацията за евентуално нарушение и след като той се убеди в него, отново посочи бялата точка. Афиф не сгреши и този път, решавайки всичко в мача - 3:1.