БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Катар ще защитава трофея си след епична битка с Иран

Домакинът на турнира за Купата на Азия Катар ще има възможност да защитава трофея си от миналото издание, след като победи с 3:2 Иран на "Ал Тамума" във втория полуфинал от надпреварата. Катарците ще спорят за отличието с отбора на Йордания, който вчера поднесе голямата изненада, надигравайки един от големите фаворити - Южна Корея, за да се класира на първи финал в историята си. Днешният сблъсък бе изключително зрелищен с положенията, головете и обратите, които предложи. Сардар Азмун изведе Иран напред след страхотно изпълнение още в четвъртата минута, но катарците стигнаха до пълен обрат след попадения на Ясем Абулсалам (17') и Акрам Афиф (43'). Иранците изравниха от дузпа, реализирана от Алиреза Джаханбахш (51') в началото на втората част. Алмоез Али обаче донесе победата на домакините осем минути преди края на редовното време. Иран довърши двубоя с човек по-малко след червен картон на Хализадех в добавеното време, след което опита да натисне дори с човек по-малко и дори удари греда в 104-ата минута, но не успя да вкара мача в продължения и за пореден път отпадна на полуфиналната фаза на турнира.

Иранците елиминираха на 1/4-финалите Япония, докато катарците имаха нужда от дузпи срещу Узбекистан, за да стигнат до тази фаза.

Иран бе в серия от 18 поредни мача във всички турнири без загуба. Катар пък няма поражение за Купата на Азия вече в 13 поредни срещи.

Иран откри резултата още в четвъртата минута, след като отбраната на Катар не се справи с едно дълго изпълнение на тъч, от което се възползва Сардар Азмун, който въпреки че бе с гръб към вратата засече акробатично от въздуха.

Домакините опитаха веднага да наложат натиск, но в 12-ата минута "персите" бяха близо до това да удвоят, но сантиметри не достигнаха на Тареми да засече добро центриране отдясно.

В 17-ата минута Катар изравни с голяма доза късмет, след като удар на Ясем Анулсалам от границата на наказателното поле рикошира в крака на бранител и Бейранвад нямаше какво да направи - 1:1. Иранците протестираха, тъй като непосредствено преди атаката за този гол пробив на Тареми бе спрян точно на границата на наказателното поле. "Белите" искаха да бъде отсъдено нарушение, но това не се случи.

В 32-рата минута Афиф пропусна страхотна възможност за пълен обрат, след като топката бе пратена към него, след като катарците изчистиха пред собственото си наказателно поле. Нападателят на Ал-Сад напредна и стреля, но Бейранвад изби удара му. След това Афиф направи и добавка, но този път топката премина на сантиметри над напречната греда.

В 43-тата минута обаче именно Афиф направи пълен обрат, след като получи отляво на границата на наказателното поле, направи няколко крачки между пасивните бранители и стреля прекрасно в далечния ъгъл.

В добавеното време Иран можеше да изравни, но Мендеш изчисти с гърди на голлинията удар на Канаани.

В началото на второто полувреме Иран получи спорна дузпа след намесата на ВАР заради игра с ръка в наказателното поле на Фатхи. Алиреза Джаханбахш бе точен от бялата точка за 2:2.

Много бързо домакините можеха да си върнат преднината, но в 53-тата минута Хализадех изчисти от голлинията удар с глава на Педро Мигел след центриране от корнер.

В 76-ата минута Азмун пропусна страхотен шанс за Иран, след като стреля с глава, но Куку изчисти пред голлинията. Катар обаче използва своя шанс и в 82-рата минута стигна до победата, след като буквално спря в наказателното поле удар по земя на Хатем, след което стреля прецизно в ъгъла. Ситуацията бе прегледана за засада, но такава нямаше.

Драмата продължи. Във втората минута на добавеното време иранците останаха с човек по-малко, след като Хализадех получи червен картон заради това, че препъна откъсващия се Афиф. Първоначално съдията му показа жълт картон, но след намесата на ВАР промени решението си. Въпреки че бе в числено намален състав, Иран опита да стигне до изравнителен гол и бе много близо, след като в 104-ата минута удар на Джаханбахш срещна гредата. След това и Баршаф направи важно спасяване. В крайна сметка Катар устоя и ще защитава трофея си срещу Йордания.

Снимки: Gettyimages