Сити мина през Бърнли с лекота и остана в битката за титлата

Отборът на Манчестър Сити победи с 3:1 тима на Бърнли в среща от 22-ия кръг на английската Премиър лийг. Головете за шампионите отбелязаха Хулиан Алварес (16', 22') и Родриго Ернандес (46'), а почетното попадение за гостите вкара Амеен Ал Дахил (90'+3').

Успехът бе от жизнено значение за "шампионите" да останат в битката за титлата, тъй като преди началото на вечерта изоставаха с пет точки от лидера Ливърпул, който посрещаше колебливия Челси, а другият тим в челото - Арсенал, спечели гостуването си от кръга срещу коравия Нотингам Форест.

Джосеп Гуардиола нямаше проблеми с наказани или контузени футболисти в навечерието на сблъсъка и тръгна към победата с най-доброто, което има. На вратата бе Едерсон, а в защита мощен отпор на гостите дадоха Стоунс и Аке. В средата Нунеш и Фоудън правиха връзката между двете половини на терена, а като чист нападател на върха действа Хулиан Алварес, който изпълни задачата си безупречно и вкара два гола за финалния успех.

От другата страна на терена Венсан Компани бе в малко по-различна ситуация. Той не можа да разчита на двама от основните си играчи, които бяха в основата на малкото добри моменти за отбора от началото на сезона. Единият бе американецът Лука Колеошо, който лекува контузия в коляното, а другият британецът Чарли Тейлър. И двамата имат по един гол и една асистенция в елита на "острова", като Колеошо се бе включил в 15 мача дотук, а Тейлър в 16.

Очаквано домакините започнаха с изнесена преса и още от първия съдийски сигнал се настаниха в половината на съперника. "Гражданите" обаче не съумяха да създадат нещо опасно и се ограничиха с посредствени удари от статични положения и вяли центрирания.

Логичното се случи четвърт час след началото. След бързо нападение пред вратата на Бърнли топката бе пратена в наказателното поле на гостите, където настана суматоха. Метеус Нунеш овладя в пеналтерията, залъга бранител на Бърнли и брати балонно центриране на границата на вратарското поле, където дебнеше Хулиан Алварес, който матира стража Джеймс Трафърд.

Съвсем скоро в средата на полувремето Сити нанесе решителен удар по надеждите на съперника за нещо повече от поражение. Кевин Де Бройне изпълни триково пряк свободен удар по земя, като намери в коридор откъсналия се от покритието си Алварес, който без да се суети стреля в движение и матира за втори път Трафърд.

В следващите минути случващото се на терена не се промени. "Гражданите" не правиха стихийни атаки, а търпеливо изчакваха своите моменти, докато гостите не им създаваха проблеми нито в офанзивен, нито в дефанзивен план.

Единствено в 28-ата минута Нуне можеше да направи преднината на шампионите класическа, но Трафърд най-накрая се намеси подобаващо.

Десетина минути по-късно Йошко Гвардиол също бе близо до попадението, като ударът му мина встрани от съперниковата врата.

В минутите преди почивката пък доста активен стана Жереми Доку, който бе замесен в три голови положения, но така и не оплете топката в противниковата мрежа, като двата отбора се оттеглиха при преднина от две попадения за Сити на полувремето.

Дългоочакваният трети гол стана факт веднага след почивката. По-малко от 20 секунди след изпълнението на центъра бяха нужни на играчите в "небесносиньо", за да се очоват в половината на съперника. Огромно пространство зейна в половината на Бърнли, където се озова Фил Фоудън, който напредна и на границата на наказателното поле прати успореден пас към голмайстора на Манчестър Сити от финала в Шампионската лига миналия сезон - Родриго Ернандес, а той без да се колебае с едно докосване порази Джеймс Трафърд за трети път.

Две минути по-късно гостите най-накрая опитаха да затруднят Едерсон, но Амдни стреля в тялото на бранител на Сити.

За сметка на това домакините веднага подновиха диктата си на терена и в следващия четвърт час продължиха с познатата от първото полувреме преса. След това малко по малко гостите се отърсиха от тази преса и постепенно започнаха да гледат една идея по-смело към вратата на шампионите. "Гражданите" от своя страна решиха, че са си свършили работата и в заключителните 20 минути от двубоя просто доиграваха срещата.

Играчите на Бърнли обаче не се възползваха подобаващо от надменността на именития си съперник и вкараха само един почетен гол. Това се случи чак в третата минута на добавеното време, когато Давид Датро Фофана проби по десния фланг, навлезе отстрани в наказателното поле и подаде към Амеен Ал Дахил, който успешно преодоля Едерсон.

До края имаше време за още едно нападение, което бе по посока врата на Бърнли, но центрирането на Доку в наказателното поле не създаде кой знае какви главоболия и бранителите в тъмни спортни екипи изчистиха в корнер.

МАНЧЕСТЪР СИТИ 3:1 БЪРНЛИ
1 - 0 Хулиан Алварес (16')
2 - 0 Хулиан Алварес (22')
3 - 0 Родриго Ернандес (46')
3 - 1 Амеен Ал Дахил (90'+3')

Манчестър Сити: 31.Едерсон, 82. Рико Люис, 5. Джон Стоунс, 6. Нейтън Аке, 24. Йошко Гвардиол, 16. Родриго Ернандес, 27. Матеус Нунеш, 47. Фил Фоудън, 17. Кевин Де Бройне, 11. Жереми Доку, 19. Хулиан Алварес

Бърнли: 1. Джеймс Трафърд, 22. Витиньо, 2. Дара О'Шей, 18. Хялмар Екдал, 28. Амеен Ал Дахил, 7. Йохан Берг Гудмундсон, 16. Сандер Берге, 8. Джош Браунхил, 47. Уилсон Одоберт, 17. Лайл Фостър, 25. Зеки Амдуни

Снимки: Gettyimages