Фаворитът Мароко се сбогува с Купата на африканските нации

Република Южна Африка сътвори една от най-големите изненади на тазгодишното издание на Купата на африканските нации. "Бафана бафана" отстрани може би най-големия фаворит в турнира в лицето на Мароко, побеждавайки го с 2:0 на 1/8-финала. Евидънс Макгопа в 57-ата и Тебохо Мокоена в 95-ата минута донесоха успеха на РЮА. Иначе и късметът не бе на страната на мароканците, като техен гол не бе зачетен, а Ашраф Хакими пропусна дузпа в края на срещата.

Мароко държеше инициативата в началните минути, но първата голяма опасност бе за РЮА. В 17-ата минута Тебохо Мокоена шутира от дистанция и Ясин Буну трябваше да прави важно спасяване.

В 33-ата минута мароканците успяха да вкарат гол, който обаче не бе зачетен. В началото на втората част те имаха и претенции за дузпа за нарушение в гръб срещу Ез Абде, но такава не бе дадена.

Южна Африка изчака търпеливо своя шанс и той дойде в 57-ата минута. Евидънс Макгопа бе изведен зад защитата и хладнокръвно реализира за 1:0.

Мароко опита да се върне в мача и имаше прекрасна възможност в 82-рта минута, когато получи дузпа за игра с ръка на защитник на съперника, но звездата Ашраф Хакими прати топката в напречната греда и пропусна да изравни резултата.

В заключителните минути "атласките лъвове" останаха в намален състав, след като Софиан Амрабат бе изгонен за задържане на откъсващ се футболист на съперника. При последвалия фаул Тебохо Мокоена с прекрасно изпълнение подпечата успеха на РЮА за 2:0.

Така Южна Африка продължава към 1/4-финалите, където ще играе с Кабо Верде. Мароко пък ще трябва рано-рано да се сбогува с турнира.