Категоричният Нювил спечели титаничния дуел с Ожие в рали "Монте Карло"

Тиери Нювил постигна своята втора победа в едно от най-престижните състезания в Световния рали шампионат (WRC) – рали „Монте Карло“, след като спечели титаничния дуел с деветкратния победител в надпреварата Себастиен Ожие (Тойота).

Двамата започнаха финалния ден с разлика от само 3.3 секунди помежду си, като начело беше белгийският пилот на Хюндай. Той беше категоричен в днешните отсечки, печелейки и трите, за да триумфира в състезанието с краен аванс от 16.1 секунди.

С тоталната си доминация в неделя Нювил си осигури и максималните 30 точки от откриващия старт за сезон 2024. След като спечели 18 пункта снощи днес той си гарантира допълнителните седем за победата в неделните отсечки, както и петте бонус точки за победата с пауърстейджа, който беше единственото изкачване на легендарния „Кол де Турини“.

Трети в рали „Монте Карло“ след проблемите си вчера финишира Елфин Еванс (Тойота), чийто пасив от Нювил бе 45.2 секунди. Топ 5 във водещата категория – Rally1 допълниха Ойт Танак (Хюндай) и Адриен Фурмо (М-Спорт).

В генералното класиране в Световния рали шампионат след първия кръг за сезон лидер с 30 точки е Нювил, следван от Ожие с 24 и Еванс с 21. От тримата само Нювил и Еванс ще карат във всички ралита тази година, докато Ожие ще участва с ограничена програма.

Класиране при пилотите в WRC след рали "Монте Карло"

Осемкратният световен шампион ще пропусне втория кръг за кампанията в Швеция след три седмици. Там обаче ще стартира действащият двукратен шампион Кале Рованпера (Тойота), който също ще кара с ограничена програма през 2024 година, преди да се завърне с пълна такава догодина.