Черноморец пребори закъсалия ЦСКА след двучасова драма в София

Отборът на Черноморец записа 16-ата си победа в Националната баскетболна лига, след като надви един от своите преследвачи - ЦСКА, с крайното 84:79 (17:24, 23:17, 22:20, 22:18) в двубой от 19-ия кръг на първенството. Закъсалият финансово тим на "армейците" беше без двама от своите лидери - Брандън Йънг и Кейлъб Уесън, които ще продължат кариерите си в други клубове, но въпреки това се опълчиха на лидера в таблицата и до последно не беше ясно кой ще вземе победата.

Двама американци си тръгват от ЦСКА

В крайна сметка обаче по-голямата класа в редиците на бургазлии си каза думата и те продължават да са начело в класирането с баланс от 16-3. ЦСКА пък инкасира третото си поредно поражение и остава на четвъртата позиция с актив от 12-6.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Христо Захариев направи солидно завръщане на паркета за отбора на Черноморец, като той наниза първите 7 точки за тима си и му донесе преднина при 6:9. От другата страна обаче Венцислав Петков бе с точната ръка в редиците на ЦСКА, след като наниза две поредни тройки, а въпреки очевидните проблеми домакините сътвориха пълен обрат при 11:9 след добра изява на Александър Радукич. Двубоят се превърна в същинско стрелбище, като двата тима оперираха на доста високо темпо и използваха всяка пролука в защитата за свободни стрелби. Петков вкара третата си тройка в мача, но крилото на гостите Николай Георгиев отвърна с четири поредни точки за 14:15 в полза на "акулите". Малко след това обаче ЦСКА записа серия от шест поредни точки и, демонстрирайки повече борбеност, отново си върна аванса при 20:15. Момчетата на Васил Евтимов пропуснаха доста възможности и позволиха на съперника да натрупа самочувствие. Домакините наказваха всеки пропуск на опонентите си и след два коша от наказателната линия Александър Радукич разликата достигна седем точки при 22:15. Впоследствие бе отсъдено и неспорстменско нарушение на Алекс Уандие, като първата четвърт завърши при 24:17 в полза на ЦСКА.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Проблемите на Черноморец продължиха и в началото на втората четвърт, след като Андрей Иванов си изкара второ лично нарушение, колкото имаше и Алекс Уандие. Заедно с това пък Венцислав Петков нямаше спиране и вече бе 4/4 от тройката, за да донесе двуцифрен аванс на "червените" при 29:19. Бургазлии поне временно стопираха възможността дистанцията в резултата да се покачи, но продължаваха да правят необмислени решения при 31:24. Черноморец най-сетне започна да показва на какво е способен и активира играта си на бърза атака, за да стопи изоставането си до само едно притежание при 33:30 след мощна забивка на Шон Смит. Все пак домакините успяха да задържат Черноморец зад себе си и повишиха дистанцията до шест точки при 37:31, преди Алекс Уандие да реализира първата си тройка в мача за 37:34. Черноморец полетя към обрата след нови две мълниеносни атаки, завършени от Андрей Иванов за 37:38. В крайна сметка ЦСКА водеше след първите 20 минути игра при 40:39, след като Венцислав Петков напомни за себе си и вече имаше 16 точки на почивката.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна силно за ЦСКА, и по-конкретно за Александър Радукич, който отбеляза първите пет точки за третата четвърт, за да изведе своя тим напред при 46:40. Черноморец реагира по най-добрия възможен начин и само за две минути успя да фиксира нов обрат при 47:48, преди Радукич да провокира поредната смяна на водачеството за 49:48. Въпреки че продължаваха да допускат грешки, "акулите" най-сетне се отскубнаха напред с повече от точка при 51:54 след открадната топка и кош на Христо Захариев. "Армейците" не се предаваха и продължаваха да се държат близо до своя съперник, а най-добрият момент в мача бе зрелищна забивка на Шон Смит през Виктор Гергов за 56:57. Последва нова грешка на домакините и този път Травис МакКонико реализира за 56:59 към края на третата четвърт. Страхотна изява на Дамян Минков помогна на ЦСКА да фиксира ново равенство в резултата при 59:59. Андрей Иванов донесе аванс от три на Черноморец, но тройката му бе последвана от виртуозно изпълнение на Виктор Гергов, направил резултата 61:62 преди края на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Георги Боянов се събуди на старта на последната четвърт, след като вкара първата си тройка в мача за 65:67. Със забивка на Шон Смит обаче гостите си върнаха аванса от четири точки при 65:69. Радукич възстанови двуточковата дистанция и така при преполовяването на четвъртината дистанцията бе 67:69. Страхотна тройка на Боянов сведе нещата до само точка разлика при 70:71, но Христо Захариев върна трите точки от другата страна за 70:74 с оставащи по-малко от четири минути до финалната сирена. След едно изключително дълго нападение и чрез няколко борби в нападение отборът на Черноморец достигна до ключови две точки от Андрей Иванов за 70:76. Боянов изригна с важна тройка за 73:76 на влизане в последните две минути, а след това след рикошет Венцислав Петков наниза още две за 75:76. Шон Смит обаче мина като товарен влак през Боянов и сътвори поредната си забивка в мача за 75:78 с оставащи 70 секунди до края на редовното време. Ладериън Грифин реализира два наказателни удара, за да доближи Черноморец до победата при 75:80 с оставащи 28 секунди на часовника. Смит обаче извърши фал от тройката срещу Петков, като той вкара два от тях и направи резултата 77:80. След последните действия на паркета Захариев окончателно изгони интригата от залата, след като се предпази от получаване на нарушение и вкара за 79:83, а след това Дамян Минков направи грешка и Травис МакКонико оформи крайното 79:84 в полза на Черноморец.