Сензацията е факт! Синер постави Джокович на колене в Австралия

Яник Синер превърна най-очаквания мач на Australian Open 2024 в свое лично шоу, след като постави на колене 10-кратния шампион в Мелбърн Новак Джокович. При това го направи по особено категоричен начин - 6:1, 6:2, 6:7(6), 6:3 - резултат който едва ли е бил очакван от мнозина предвид статистиката на Ноле в Австралия. Това е най-голямата победа в кариерата на Синер, тъй като с нея той се класира за първия си финал в турнирите от Големия шлем.

Загубата пък е първа за Джокович на полуфинален или финален мач на Откритото първенство на Австралия. Последното поражение на световния №1  в турнира бе през 2018 година в четвъртия кръг срещу корееца Хьон Чун.

Джокович отрази мачбол в тайбрека на третия сет, но в крайна сметка не успя да се справи италианеца. Сърбинът допусна 54 непредизвикани грешки и не стигна до нито една точка за пробив в срещата.

В края на миналата година Синер направи нещо почти нечувано за тенисист извън “Голямата тройка” - през ноември той надигра на два пъти Джокера в три двубоя. След днешния успех италианецът подобри баланса си срещу него, но все още изостава в тяхното съперничество с 3-4.

Синер премина през първите два сета на мача без абсолютно никакви проблеми и даде в тях общо само три гейма на Джокович. Италианецът бе почти безгрешен, докато Джокович бъркаше много на пръв поглед елементарни топки.

Ситуацията на корта се измени в началото на третия сет, когато сърбинът спаси точка за пробив още в първия сет. Двамата започнаха да печелят геймовете си без особени проблеми, като кулминацията дойде в 11-ия гейм. Тогава при 5:5 и ситуация за дюс зрител на "Род Лейвър Арина" получи проблем и призова за помощ. Това доведе до спиране на мача за около четвърт час и позволи на Джокович да се прегрупира.

Сърбинът се спаси от пробив, а след това в тайбрека успя да се наложи с 8:6 точки. Синер имаше мачбол при 6:5 и сервис на сърбина, но не успя да го реализира, тъй като бе извикан на мрежата, а след това и прехвърлен.

Въпреки че загуби третия сет, поставеният под номер 4 в схемата Синер не загуби присъствие на духа и не се огъна под натиска на Джокович. Дори напротив, двукратният шампион от турнира в София успя да реализира пробив в ситуация, в която изобщо не изглеждаше, че ще има такъв. В четвъртия гейм на четвъртия сет Джокович водеше с 40:0 при свой сервис, но Синер реализира пет поредни точки и проби. Джокович не се предаде и продължи да се бори, но комбинацията от отлични сервиси и стабилни удари от форхенд позволи на Синер да запази аванса си до края на срещата.

Съперникът на Яник Синер в битката за титлата в Мелбърн ще бъде излъчен по-късно днес, като във втория полуфинал ще се срещнат германецът Александър Зверев и руснакът Даниил Медведев.