Танак над всички в шейкдауна преди рали "Монте Карло"

Завръщащият се в отбора на Хюндай за началото на сезон 2024 в Световния рали шампионат (WRC) Ойт Танак оглави класирането в края на шейкдауна преди първия старт за годината – рали „Монте Карло“.

Естонецът даде време от 2:00.4 минути в своето първо минаване на дългата 3.28 километра отсечка в покрайнините на Гап. Така той победи с 0.1 секунда пилота на Тойота Елфин Еванс, а тройката оформи съотборникът на Танак в Хюндай Тиери Нювил, който бе с 0.8 по-бавен от естонеца. Именно тези трима пилоти се очаква да се борят за световната титла през 2024 година.

Те обаче не са големите фаворити за победата в рали „Монте Карло“, където очакванията на всички са най-силен отново да бъде Себастиен Ожие (Тойота). Роденият в Гап французин ще преследва десетата си победа в състезанието, в което той триумфира преди година. Той завърши шейкдауна на четвъртото място, изоставайки с точно секунда от Танак. Третият пилот на Тойота Такамото Кацута се нареди на петото място, регистрирайки пасив от 3.2 секунди.

Шести остана третият пилот на Хюндай Андреас Микелсен, който даде най-доброто си време във второто си минаване на отсечката. Норвежецът бе с 5.2 секунди по-бавен от Танак, който също направи две минавания на шейкдауна, но записа най-доброто си време от първия опит. Същото сториха още Еванс, Нювил, Ожие и Кацута.

Пилотите на М-Спорт Грегоар Мюнстер и Адриен Фурмо завършиха шейкдауна шести и седми, изоставайки съответно с 5.5 и 6.2 секунди. Мюнстер даде своето рекордно време във втория си опит, докато Фурмо направи три минавания и беше най-бърз именно в третия си опит.

От пилотите в WRC2 най-бърз с време от 2:08.8 беше състезаващият се за България Николай Грязин, който победи с половин секунда съотборника си Йоан Росел. Трети в този клас завърши Оливър Солберг, който обаче не е номинирал рали „Монте Карло“ за точки за класирането в WRC2.

Същинската част на рали „Монте Карло“ стартира утре в 21:30 часа вечерта българско време с „Тоард – Сен Жение“, която ще се кара на фарове. В 23:00 часа ще стартира и втората нощна отсечка, дългата 25.19 километра „Байон – Брезие“, с която ще завърши първата порция отсечки за сезона.

Снимки: WRC.com