Камерун излезе на магия от групата, но Онана пак се оказа потърпевш

Петкратният шампион на Африка Камерун беше на броени минути от срамна елиминация още в групата, но все пак се промъкна инфарктно за осминафиналите на тазгодишната надпревара. “Неукротимите лъвове” надвиха Гамбия с 3:2 и продължават напред като втори от група “С” и ще играят с Нигерия.

Три минути преди края камерунците губеха с 1:2, а дори и равенство щеше да ги изхвърли, защото преди този мач имаха само една точка. Автогол на Джеймс Гомес в 87-ата и попадение на Кристофър Уу в 90-ата обаче донесоха обрата, който остави тима на Ригоберт Сонг в турнира. Преди това Карл Токо-Екамби беше извел Камерун напред в 56-ата, след което съперникът от своя страна осъществи обрат с попадения на Абли Джалоу (72’) и Ебрима Коли (85’).

В добавеното време гамбийците стигнаха до още един гол, но той правилно не беше зачетен заради игра с ръка в стил “Марадона”. Така Гамбия отпада от турнира като последен в групата.

В другия двубой Сенегал надви Гвинея с 2:0 и финишира с пълен актив, а тимът на Наби Кейта също продължава като трети.

Голямата новина в състава на Камерун беше отсъствието от титулярите на Андре Онана. Вратарят на Манчестър Юнайтед беше оставен на пейката за сметка на своя племенник Фабрис Ондоа, който беше под рамката и в първата среща, за която Онана закъсня. Не е ясно от какво е продиктувано решението на селекционер Сонг да вземе това решение сега, но пък се видя, че при един от головете за тима двамата с Онана се прегърнаха.

Цял мач за Гамбия записа стражът на Локомотив (София) Бабукар Гайе, а от първата минута излезе и бившият нападател на ЦСКА-София Али Соу. Ноа Сонко Сундберг от Лудогорец пък не беше в групата.

Срещата се превърна в сериозно изпитание за камерунците, защото те нямаха шанс, удряйки две греди, а веднъж и съдиите като че ли пропуснаха да отсъдят чиста дузпа за тима в началото на второто полувреме.