Балкан се представи достойно в Португалия, но е аут от ФИБА Къп

Българският шампион Балкан отпадна от ФИБА Къп. Тимът на Небойша Кнежевич отстъпи пред португалския Порто с 80:92 в четвъртия си мач в надпреварата. По този начин "зелените" остават на последната четвърт позиция в група "K" и вече нямат шансове да продължат към четвъртфиналите на международната надпревара.

Порто пък ще води битка до последно с Билбао за първото място в крайното класиране на групата. Португалците са с актив от 3-1, а испанците все още нямат поражение и са с 3-0. Зад тях дебне германският Гьотинген с баланс от 1-2, но те трябва да направят силен финален щурм и да победят и трите си съперника, за да имат шанс да продължат към елиминациите.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна доста притеснително за българския шампион, който допусна напрежението да го обземе още от първите минути, в които отборът на Порто записа серия от 12:2, чрез която си осигури първата двуцифрена преднина в мача. Домакините продължиха да поддържат натрупания си аванс, но след това Йордан Минчев и Георги Герганов върнаха "зелените" на само шест точки изоставане при 23:17. Последваха още силни минути за момчетата на Небойша Кнежевич, а Минчев нямаше спиране и направи дистанцията само четири след изиграването на първите десет минути от срещата.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторият период стартира отлично за тима на Балкан, който записа минисерия от четири поредни точки и така разликата в резултата бе сведена до само две при 25:23. Баскетболистите на Порто обаче успяха да се отскубнат отново при 32:25 чрез добри отигравания на Кливланд Мелвин и Филип Фейн. Постепенно "драконите" си възвърнаха двуцифрения аванс при 38:28 в средата на втората четвърт. Балкан се опита да се противопостави на своя опонент до края на първото полувреме, като дистанцията между двата отбора бе 12 точки на почивката при 50:38.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Ботевградчани дадоха отпор в началото на третия период, когато тимът на Небойша Кнежевич държеше разликата да не превишава границата от 12-13 точки при 61:48. Чуждестранната селекция на "драконите" обаче започна да показва най-доброто от себе си в средата на третия период, когато дръпна с над 20 при 73:51. При това положение вече "зелените" не можеха да се надяват да отмъкнат нещо от срещата, тъй като отборът на Порто започна да си прави каквото си иска и определено бе по-подготвен от българския тим. Преди началото на последната четвърт авансът на португалците достигна 27 точки при 80:53.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Вече приел поражението тимът на Балкан започна да играе без напрежение в последната четвърт и това помогна на баскетболистите на "зелените" да се отпуснат и да наваксат сравнително добра част от изоставането си. Българският първенец записа серия от 8:19 във финалния период, като така направи дистанцията 16 точки при 88:72 с оставащи около три минути до финалната сирена. В крайна сметка българският тим се представи повече от достойно във финалния период и го спечели с цели 15 точки разлика - 12:27, за да стопи изоставането си до 12 точки в крайния резултат, който сочеше 90:82 в полза на Порто.

Кливланд Мелвин завърши като топреализатор за Порто с 19 точки. Антъни Барбър добави 15 точки, 7 борби и 6 асистенции, Филип Фейн наниза 14 точки, Шарлон Клооф отбеляза 11, а Аарън Харисън се разписа с 10 точки.

Димитър Димитров завърши със 17 точки и 6 борби за отбора на Балкан. Йордан Минчев и Мартин Сотиров отбелязаха по 14 точки, а Георги Герганов се разписа с 11 точки и 5 асистенции.