Екваториална Гвинея унижи домакина на Купата на африканските нации Кот д'Ивоар

Домакинът на Купата на африканските нации Кот д'Ивоар понесе тежко поражение от Екваториална Гвинея с 0:4 и е много вероятно да отпадне от надпреварата, макар все още да запазва малки шансове. Тимът на Жан-Луи Гасе имаше огромно преимущество в двубоя през първото полувреме, както и през по-голямата част от втората част, но постепенно тотално отпадна психически в последните петнайсет минути, когато допусна нови два гола. Точни за бившата испанска колония бяха Емилио Нсуе (42’, 75’), Пабло Ганет (73’) и Яник Бюила (88’).

Двубоят започна с натиск на Кот д’Ивоар, които до момента бяха записали победа и загуба и нов успех почти сигурно щеше да ги изпрати напред в надпреварата. Те направиха изключително сериозен пропуск точно след изминаването на половин час игра, когато Никола Пепе бе фаулиран в наказателното поле, но предпочете да остане на крака и впоследствие не успя да реализира. Първото попадение за момчетата на Хуан Мича дойде три минути преди края на редовното време, когато Иван Салвадор направи отличен пробив, влезе в наказателното поле и подаде към Нсуе, който реализира. В добавеното време пък гол на домакините от Кот д’Ивоар бе отменен поради засада.

Домакините продължиха да са изключително настоятелни и в началото на втората част и отново Пепе и Кристиан Куаме направиха нови пропуски. Те все пак стигнаха до попадение в 67-ата след комбинация между Секо Фофана и Жан-Филип Красо, но отново видяха то бе отменено. Постепенно сякаш неуспехите пред гола все повече влияеха на тима и в 73-ата минута Екваториална Гвинея стигна до нов гол чрез Пабло Ганет, който се разписа след отличен пряк свободен удар. Този гол тотално обърка тима на Мича, който допусна нов гол веднага след изпълнението на началния удар, когато Нсуе се възползва от все още много обърканата и неподредена отбрана и реализира за 0:3.

Те опитаха да да концентрират и отново стигнаха само до няколко пропуска в следващите минути. В 88-ата минута унижението за домакините сякаш стана пълно, след като Яник Бюила се възползва от лоша намеса на стража Яхия Фофана и оформи крайното 0:4. По този начин Екваториална Гвинея спечели група A на турнира със седем точки, колкото има и Нигерия, която остана на второ място. Домакините от Кот д’Ивоар са трети с три пункта и продължават да се надяват на добро стечение на обстоятелствата в останалите групи, за да могат да се промъкнат напред като един от четирите най-добри втори отбора.

Снимки: Imago