Дея обърна ЦСКА от 0:2 и е първият финалист за Купата на България

Волейболистите на Дея спорт са първият финалисти в турнира Money + Купа България 2024.

Тимът, воден от Франческо Кадеду, надигра ЦСКА с 3:2 (18:25, 20:25, 25:20, 25:19, 15:12) в първия полуфинал от надпреварата, която се провежда в столичната зала „Левски София“.

Така съставът на Дея се класира за финал за Купа България за втора поредна година.

На финала в неделя Дея спорт ще се изправи срещу победителя от срещата между Левски София и Монтана, която ще се проведе по-късно тази вечер.

През 2023 на турнира в зала "Васил Левски" в Пазарджик, Дея стигна до спора за трофея, но не успя да го спечели. Бургазлии поведоха на Хебър с 2:0, но допуснаха пълен обрат и загубиха спора за трофея с 2:3.

Страхотен пайп на Тодор Вълчев изведе ЦСКА напред с 4:2. Страхиня Бързакович атакува успешно за 5:3. Троен "червен" блок спря пайп на Димитър Василев - 7:5. Грешка в атака на Валентин Братоев даде преднина на ЦСКА от 9:5. Стойко Ненчев вдигна топката към Страхиня Бързакович и сръбският диагонал не сгреши в атака от зона 2 - 15:10. Пайп на Тодор Вълчев и 16:11. Нова технична атака на Тодор Вълчев и 18:13 за "червените". Троен блок на ЦСКА спря атака на Валентин Братоев - 20:14. Франческо Кадеду взе прекъсване за Дея. Нова блокада на Тодор Костов спря атака на Валентин Братоев - 21:14. Теодор Тодоров атакува в центъра за 15:21. Страхиня Бързакович атакува по блокадата за геймбол за "червените" при 24:17. Александър Симеонов атакува мощно по блокадата от зона 2 и ЦСКА спечели първата част с 25:18.

Ас на Александър Симеонов и ЦСКА поведе с 5:3  в началото на втората част. Две поредни атаки на Тодор Вълчев и "червените" дръпнаха с 8:4. Франческо Кадеду взе прекъсване за Дея. Поредна технична атака на Тодор Вълчев - 9:5. Страхиня Бързагович атакува по блокадата за 10:7. Валентин Братоев отигра в атака по блокадата за 8:10. Нов блокаут на Валентин Братоев - 9:11. Страхиня Бързакович отигра срещу двоен блок за 14:12. Тодор Костов атакува мълниеносно в центъра за 15:13. Страхиня Бързакович отново атакува по блокадата за 16:14. Стойко Ненчев отново подаде към Страхиня Бързакович за 19:16. Единична блокада на Александър Симеонов срещу атака на Валентин Братоев - 20:16. Франческо Кадеду взе прекъсване за Дея.  Блокада на Страхиня Бързакович - 21:16. Страхотен "пирон" на Теодор Тодоров намали до 17:21. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА при 21:18. Стойко Ненчев атакува успешно в центъра за 23:20. Тодор Костов атакува безапелационно в центъра и изведе "червените" до геймбол при 24:20.

Блокада на Теодор Тодоров срещу атака на Страхиня Бързокович и Дея поведе в началото на третата част с 6:4. Стойко Ненчев бе ефективен в атака за 5:7. Перфектна комбинация Владимир Станков - Тодор Костов и равенство при 7:7. Блокаут на Тодор Костов и 9:7 за ЦСКА. Франческо Кадеду взе прекъсване за Дея. Лукас Мадалоз атакува мощно от зона 2 по диагонала и изравни резултата при 9:9. Перфектна комбинация Владимир Станков - Тодор Костов 10:10. Лукас Мадалоз, който заигра като диагонал на разпределителя, изведе Дея напред с 11:10. Тодор Вълчев изравни при 11:11. Великолепна блокада на Тодор Костов спря атака на Николай Николов и 12:11 за ЦСКА. Блокаут на Валентин Братоев и Дея дръпна с 15:13. Стойко Ненчев намали до 14:16. Теодор Тодоров атакува мощно в центъра за 17:14. Страхиня Бързакович атакува успешно то зона 4 по диагонала за 15:17. Единична блокада на Николай Николов спря атака на Тодор Костов за 20:16. Димитър Василев се справи с тройна блокада за 21:17. Страхиня Бързакович преодоля високата блокада за 20:22. Великолепна комбинация Георги Братоев - Николай Николов - 23:20 за Дея. Ас на Николай Николов донесе успеха на бургазлии в третата част с 25:20.

Димитър Василев би сервис в аут и 4:4 в началото на четвъртата част. Стойко Ненчев хвана на блок Теодор Тодоров за 8:9. Тодор Вълчев атакува по блокадата за 10:11. Технична атака на Тодор Вълчев и равенство при 11:11. Николай Николов атакува перфектно в центъра за 12:11 за Дея. Бургаските волейболисти дръпнаха с 19:14. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. Влезлият като резерва Хорхе Гарсия атакува успешно за 15:19. Теодор Тодоров атакува безкомпромисно за Дея - 20:15. Александър Попов остави на игрището само Мартин Божилов от стартиралите двубоя волейболисти. Валентин Братоев атакува технично и Дея спечели четвъртата част с 25:19.

Александър Симеонов атакува в аут и Дея поведе с 4:2 в началото на тайбрека. Блокада на Валентин Братоев спря атака на Страхиня Бързакович - 6:4. Стойко Ненчев атакува технично за 5:6. Стойко Ненчев направи страхотна блокада за равенство при 6:6. Блокада на Стефан Чавдаров спря атака на Страхиня Бързакович и Дея поведе с 8:6. Ас на Валентин Братоев - 9:6. Александър Попов взе прекъсване за "червените". Александър Попов взе второ прекъсване при 6:10. Тодор Вълчев отигра в атака за 8:11. Мрежа на Николай Николов - 11:9. Франческо Кадеду взе прекъсване за Дея. Прекрасно взаимодействие на Георги Братоев и Николай Николов - 12:9. Двоен блок спря атака на Тодор Вълчев - 13:9. Тодор Вълчев отигра успешно в атака за 10:13. Димитър Василев изведе бургазлии до мачбол при 14:10. Валентин Братоев атакува мощно и донесе успеха на Дея в тайбрека с 15:12 и в мача с 3:2 гейма.

ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС) - ЦСКА 3:2 (18:25, 20:25, 25:20, 25:19, 15:12)
ДЕЯ: Георги Братоев 3, Николай Учиков 6, Валентин Братоев 17, Димитър Василев 12, Николай Николов 16, Теодор Тодоров 8 - Мартин Иванов-либеро (Лукас Мадалоз 12, Закари Паланкай-Омошеби)
Старши треньор: ФРАНЧЕСКО КАДЕДУ
ЦСКА: Владимир Станков 1, Страхиня Бързакович 22, Тодор Вълчев 21, Александър Симеонов 6, Тодор Костов 12, Стойко Ненчев 15 - Мартин Божилов-либеро (Иван Колев 2, Красимир Митев, Симеон Александров, Хорхе Гарсия 2, Иван Михал, Делчо Раев)
Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ