Наполи тушира Фиорентина и ще играе на финал за Суперкупата на Италия

Наполи постигна класически успех с 3:0 над Фиорентина в 1/2-финала за Суперкупата на Италия. Шампионът стигна до успеха с попадения на Джовани Симеоне в 22-рата и Алесио Дзербин в 85-ата и 87-ата минута. "Виолетовите" обаче има много за какво да съжаляват в този мач, след като в дълги периоди стояха по-добре на терена на "Ал-Ауал Парк" в Рияд и създадоха повече голови положения от своя съперник. Те пропуснаха и дузпа в края на първото полувреме чрез Жонатан Иконе, а преди това и гол на Лукас Белтран бе отменен заради засада. "Партенопеите" обаче успяха да наложат волята си, като вече чакат победителя от другия полуфинал между Интер и Лацио утре.

Треньорът на Наполи Валтер Мадзари бе избрал да заложи на Джовани Симеоне на върха на атаката и Матео Политано и Хвича Кварацхелия зад гърба му. Станислав Лоботка и Йенс Каюсте пък си партнираха в средата на терена.

Винченцо Италиано пък стартира мача с Лукас Белтран като изнесен нападател и Йосип Брекало, Джакомо Бонавентура и Жонатан Иконе от по-задни позиции. Алфред Дънкан и Арутр бяха са в ролята на дефанзивни халфове.

Наполи имаше първият шанс в мача. При едно заучено положение от корнер топката стигна до  Кварацхелия, който стреля по земя, но топката рикошира в защитник и не затрудни вратаря.

След това в 9-ата минута неаполитанците имаха още по-добър шанс. Политано отправи доста опасен изстрел, който летеша под напречната греда, но вратарят Терачано направи важно спасяване.

В 22-рата минута резултатът бе открит в полза на "партенопеите". Жуан Жезус направи страхотен рейд с топка в крака и подаде великолепен извеждащ пас за Джовани Симеоне, който останал очи в очи с противниковия вратар бе точен за 1:0.

Фиорентина можеше да изравни доста бързо. В 28-ата минута изстрел на Бираги се отби от гредата, след това се стигна до разбъркване и Белтран отблезяла, но се оказа, че асистиралият му Джакомо Бонавентура е бил в засада.

В 41-вата минута Бонавентура опита силен далечен изстрел, който обаче бе неточен и не застраши вратата на Пиерлуиджи Голини.

В 44-тата минута Фиорентина си спечели и дузпа. Иконе нахлу на скорост в наказателното поле и след поредица от финтове бе спънат от Марио Руи. Французинът реши сам да изпълни наказателния удар, но прати топката над напречната греда.

И второто полувреме започна с натиск на "виолетовите" и удар на Белтран в 49-ата минута, който бе спасен от Голини.

Две минути по-късно Наполи отговори с изстрел на Каюсте от границата на пеналта, преминал малко над напречната греда.

В 66-ата минута М'Бала Нзола поададе остро пред вратата на съперника, където Лоботка отклони и за малко да си отбележи автогол, но и Голини се намеси решително.

"Виолетовите" продължаваха да създават по-интересните положения, но и продължаваха да пропускат. В 80-ата минута Дънкан отправи нелош шут, който обаче мина встрани.

Вместо да се стигне до изравняване, в 85-ата минута Наполи реши всичко с втори гол. При центриране от корнер Ди Лоренцо отклони с глава към далечната греда, където Алесио Дзербин засече топката във вратата. Футболистът обаче пострада в ситуацията, тъй като удари лошо главата си в гредата.

Две минути по-късно обаче Дзербин показа, че няма никакъв проблем, а напротив. Той напредна на скорост зад защитата на съперника и хладнокръвно отбеляза втория си гол за 3:0, като така окончателно сложи точка на спора.

Снимки: Gettyimages