Балкан развали празника на Миньор в обновената му зала

Отборът на Балкан записа първа победа под ръководството на новия си треньор Небойша Кнежевич. Ботевградчани сложиха край на негативната серия от три поредни поражения в Националната баскетболна лига, след като тази вечер се наложиха над Миньор 2015 с 85:67 (22:19, 23:15, 24:10, 16:23) при гостуването си в обновената зала “Борис Гюдеров” в Перник. Именно тази вечер се проведе тържествено откриване на спортното съоръжение, като това бе първи мач на “чуковете” в собствената им зала след изкачването им в НБЛ.

С изключение на първата четвърт, в която двата тима си разменяха водачеството няколко пъти, в следващите 30 минути Балкан бе по-добрият и по-искащият победата отбор. Шампионите поведоха с двуцифрена преднина още в средата на втората част и нито за момент дистанцията не слезе под 10-те точки.

По този начин ботевградчани вече разполагат с 9 победи и 8 загуби в класирането, в което заемат петото място. Миньор пък е на деветата позиция с актив от 6 успеха и 11 поражения.

Майкъл Диксън се отличи с дабъл-дабъл от 20 точки и 12 асистенции за победата на Балкан. Георги Герганов също наниза 20 точки, а Димитър Димитров и Йордан Минчев завършиха с по 11 точки.

Александър Милов завърши с 21 точки за отбора на Миньор, докато Данило Аранитович допринесе с още 11 точки.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Най-вероятно заради цялата шумотевица около мача отборът на Миньор започна срещата пренавито и допусна съперникът му да запише серия от пет поредни точки, чрез която Балкан взе първата преднина при 0:5. Домакините натрупаха доста пропуски в близост до коша, но все пак се съвзеха и дори поведоха в резултата след тройка на Лъчезар Тошков за 6:5. Последва още една добра защита за перничани, а след това мерникът на Данило Аранитович също бе точен и така момчетата на Георги Младенов излязоха напред при 9:5. "Чуковете" нямаха проблем да вкарват тройки и от дрибъл, след като Никола Ивковичи потанцува на върха и реализира стрелба през ръцете на Димитър Димитров за 12:5 в полза на неговия тим.

След прекъсването гостите започнаха съвсем навреме да топят изоставането си и след бърза серия разликата бе съкратена до само две точки при 14:12. Последва нов таймаут, този път за Миньор, но така или иначе продължаваха да нанасят удари по своя съперник и те си върнаха водачеството при 14:17. В следващите минути Александър Милов и Илиян Пищиков си размениха по една тройка, като разликата продължаваше да е точно едно притежание при 19:22 в полза на Балкан. Домакините избегнаха това да губят с по-сериозно изоставане след първата четвърт, тъй като в самия ѝ край Богдан Бринюк блокира Майки Диксън и така резултатът преди старта на втория период бе 19:22.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Размяната на серии продължи и с началото на втората четвърт, когато Миньор този път успя да отбележи четири безответни точки, за да си върне водачеството при 23:22. Силни минути за ботевградчани записа гардът Георги Герганов, който първо вкара тройка, а след това реализира кош и фал за 23:28 в полза на Балкан. Двата тима понатрупаха доста отборни нарушения и още в средата на втората четвърт всеки следващ фал щеше да се изпълнява от наказателната линия. Шампионите пък започнаха да хапят здраво и Майкъл Диксън пое щафетата от Герганов, за да изведе отбора си с двуцифрена преднина напред при 23:33.

"Зелените" бяха много по-солидни в офанзивен план и почти нямаха атака без пропуск, като в един момент дистанцията между двата отбора се покачи до 15 точки в полза на Балкан при 26:41. Домакините се опитаха да направят нещо по въпроса, но единственото, което успяха да сторят, бе да свалят две точки от изоставането си при 34:45 на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Балкан продължаваше да наказва всяка грешка в защита на Миньор и разликата все още се крепеше в рамките на 11-13 точки в полза на гостите при 38:51. Георги Младенов не издържа след поредната липса на комуникация в дефанзивен план и взе прекъсване при 40:55, след като Димитър Димитров се оказа сам под коша, откъдето отбеляза. В няколко случая Миньор направи добри атаки, но топката се завъртя около ринга и не пожела да попадне в мрежичката, докато от другата страна Йордан Минчев завърши за 40:57. Три минути преди края на третата част нещата вече отиваха към победа за гостите, които си осигуриха аванс от над 20 точки при 42:63. Баскетболистите на Младенов изглежда обезверени и незаинтересовани към случващото се на паркета, но това не засягаше тези на Кнежевич, които играеха с хъс и продължаваха да вдигат разликата - 42:65. Балкан контролираше мача и посягаше към победата при 44:69 преди последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки сериозната разлика в резултата, привържениците на Миньор не спряха да подкрепят своите баскетболисти и да им вдъхват кураж в трудния момент. Домакините успяха да намалят изоставането си със серия от 7:2 за старт на финалния период, като разликата шест минути преди края на мача бе 20 точки при 51:71. Балкан започна да подценява ситуацията до известна степен, тъй като серията на Миньор от началото на четвъртината стана 14:4 и така "чуковете" свалиха дистанцията до 15 точки при 58:73. Тройка на Йордан Минчев обаче подейства успокояващо на ботевградчани и впоследствие те затвориха мача при 67:85 в своя полза.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

МИНЬОР 2015: Лъчезар Тошков, Никола Ивкович, Данило Аранитович, Георги Кендеров, Богдан Бринюк

БАЛКАН: Георги Герганов, Майкъл Диксън, Мартин Сотиров, Йордан Минчев, Димитър Димитров

Около час и половина преди началото на мача атмосферата в залата бе празнична и домакините бяха подготвили балони по случай завръщането на своя тим в съоръжението. В залата имаше изграден фен шоп, като привържениците на "чуковете" можеха да си закупят шалове и тениски на любимия отбор.

Футболният отбор на Миньор също присъстваше на мача. Много подаръци бяха раздадени на феновете в залата, която е с капацитет от 2000 седящи места. Междувременно пък стана ясно, че гостите от Балкан няма да разчитат на своя гард Сюприйм Хана, който лекува контузия.

Генералният мениджър на Балкан Сашо Везенков подкрепяше "зелените" от трибуните. Президентът на БФБ Георги Глушков също бе в залата, за да отбележи откриването на съоръжението. 20 минути преди началото на срещата вече почти нямаше празни места, а феновете на домакините продължаваха да идват. Вярната агитка на ботевградчани също бе в залата, за да подкрепя своите любимци. Домакините бяха осигурили дрон, с който снимаха мача.

Снимки: Борислав Трошев