Левски допусна смущаващ обрат в първия си мач за 2024-а

Левски започна 2024 година с поражение 2:3 от втородивизионния унгарски Вашаш в контролна среща, която се игра в Анталия. "Сините" поведоха с 2:0, но след това допуснаха три гола и загубиха. Бразилецът Цунами откри резултата с удар с глава от малък ъгъл в 15-ата минута. Илиян Стефанов удвои в 50-ата минута, след подаване на дебютанта Фабио Лима. В средата на второто полувреме обаче унгарците изравниха с попадения на Кристоф Хинора и Себестиен Ихриг-Фаркаш. В 80-ата минута Чонгор Пап беше изведен сам срещу Иван Андонов и успя да прати топката зад 20-годишния вратар на "сините".

Сред резервите на Левски за днешната проверка остана новото попълнение Фабио Лима, който се появи в игра след почивката и записа неофициален дебют със синята фланелка.

В петата минута Уелтон можеше да открие резултата, но унгарският вратар Левенте Йова успя да спаси изстрела на бразилеца. Звездата на Левски пое хубаво топката с гърди и шутира към целта, но стражът под рамката на Вашаш реагира както трябва и не допусна гол.

В 15-ата минута "сините" поведоха в резултата. Марин Петков центрира към далечната греда, където Цунами намери топката с глава и от малък ъгъл матира Йова. Така бразилският ляв бек реализира първия гол за Левски през 2024 г. Скоро след това унгарски нападател се озова на стрелкова позиция в наказателното поле, но последва нескопосан удар, който не затрудни по никакъв начин Николай Михайлов

В 30-ата минута Асен Митков тества вратаря на Вашаш с далечен удар, но Левенте Йова успя да избие с една ръка. Малко след това унгарецът беше подложен на ново изпитание от Марин Петков, но отново спаси.

В началото на второто полувреме се извършиха множество смени в двата отбора, като на терена със синия екип се появи Фабио Лима, който записа първи минути за състава на Николай Костов. В 50-ата минута Патрик-Габриел Галчев намери по десния фланг бразилеца, който финтира добре бранител и намери Илиян Стефанов пред вратарското поле - последва удар на атакуващия халф и 2:0 за Левски

В 59-ата минута Вашаш намали резултата. Балинт Фараго върна назад към полузащитника Кристоф Хинора, който с удар от средна дистанция направи безпомощен Пламен Андреев - гол за унгарците. Скоро след това Папи Галчев пробва мерника си от удобна позиция пред пеналтерията на Вашаш, но топката не намери мрежата.

В 72-ата минута унгарският отбор изравни. Акция на Вашаш през центъра беше завършена с изстрел от халфа Себестиен Ихриг-Фаркаш, който с помощта на страничната греда прати топката във вратата на Левски - 2:2.

В 80-ата минута 26-кратните шампиони преглътнаха нов горчив хап - Вашаш постигна трети гол и сътвори обрат. Чонгор Пап беше изведен по отличен начин зад защитата в синьо, последва точен удар, който се спря в мрежата на Иван Андонов - 3:2 за унгарските футболисти. При този резултат дойде и последният съдийски сигнал.

Левски 2:3 Вашаш

1:0 Цунами (15)
2:0 Илиян Стефанов (50)
2:1 Кристоф Хинора (59)
2:2 Себестиен Ихриг-Фаркаш (72)
2:3 Чонгор Пап (80)

ЛЕВСКИ: 13. Николай Михайлов, 5. Келиан ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 16. Преслав Бачев, 20. Асен Чандъров, 10. Асен Митков, 77. Дейвид Михалев, 21. Кристиян Йовов, 88. Марин Петков, 17. Уелтон

Резерви: 1. Пламен Андреев, 4. Виктор Любенов, 7. Фабио Лима, 9. Рикардиньо, 11. Джавад Ел Джемили, 14. Илиян Стефанов, 15. Александър Божилов, 19. Билал Бари, 22. Патрик-Габриел Галчев, 31. Стивън Гаоте, 37. Дарлан, 50. Кристиан Димитров, 97. Асими Фадига, 99. Иван Андонов

Вашаш: 55. Йова, 4. Павкович, 6. Щойка, 10. Холендер, 14. Доктори, 17. Хинора, 34. Отигба, 36. Барат, 68. Гиршик, 70. Радо, 88. Урблик.