Празник във Варна! Черно море подчини ЦСКА и прекъсна серията му

Отборът на Черно море прекъсна серията от седем поредни победи на един от водачите в класирането на НБЛ - ЦСКА. Възпитаниците на Кирил Болшаков постигнаха абсолютно заслужен успех над "армейците" с крайното 91:84 (30:20, 26:17, 22:24, 13:23) в своята зала "Христо Борисов", която отново беше пълна до краен предел. По този начин "моряците" затвърдиха впечатленията от прогресиращото си представяне през настоящия сезон, като това бе четвъртата победа в последните им пет мача в първенството.

Така Черно море има всички шансове да влезе в първата шестица на класирането, като сега заема седмото място с баланс от 7 победи и 9 загуби, какъвто е и този на шестия Берое. ЦСКА пък остава на втората позиция, но вече е с актив от 12 успеха и 4 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Сблъсъкът във Варна започна равностойно, като впечатление правеше пълната зала в морската столица. ЦСКА успя първи да си осигури по-голям от едно притежание аванс при 4:9 след кошове на Кейлъб Уесън и Александър Радукич, но след това Черно море бързо взе мерки и намали изоставането си при 8:9. Къртис Джоунс се включи по отличен начин от пейката с шест бързи точки, като именно той провокира обрата при 10:9 в полза на "червените". Възпитаниците на Кирил Болшаков играеха по-добър баскетбол в началните минути и захранвани от енергията на своята публика записаха силна серия, чрез която поведоха с 19:12 в средата на периода. Варненци продължаваха да тормозят столичани, като Болшаков продължаваше да вади жокери от пейката - този път Марин Маринов наниза пет скорострелни точки, за да изведе своя тим напред с 12 аванс при 26:14. Джоунс вече имаше 11 точки, а Черно море разполагаше с двуцифрен актив след края на първата четвърт при 30:20.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Две минути след началото на втория период Черно море все още играеше с изключително висок интензитет и хъс. Лидерът на домакините Аверил Ъгба почти нямаше принос при реализирането на точки, но бе много полезен с верните си решения и борбите. Тройка на Тач Ънру пък отново направи дистанцията 12 при 37:25 в полза на варненци. Още една скоростна акция в транзиция завърши с тройка и от Костадин Лазаров, който прониза мрежичката на гостите за 40:26. Една атака по-късно Къртис Джоунс наниза и от средно разстояние и това принуди Росен Барчовски да вземе и второто си прекъсване при 42:26 в полза на домакините. ЦСКА допускаше несериозни грешки от липса на концентрация и позволяваше на "моряците" да ги наказват, като поредната такава бе завършена от бърза атака на Марин Маринов за 44:26. Грешките на ЦСКА станаха 12, а нежеланието им за игра в днешния мач бе видно, след като Аверил Ъгба необезпокояван добави две точки в техния кош за 50:26 в полза на Черно море. Най-сетне и играчите в червено показаха признаци на живот със серия от седем безответни точки за 50:33. На Венелин Христов обаче му бе отсъдено четвърто лично нарушение, едно от които техническо, в края на първото полувреме. На голямата почивка Черно море водеше с 19 точки при 56:37.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Росен Барчовски започна третата четвърт по оптимистичен начин и дистанцията между двата тима бе скъсена до 14 точки след кошове на Венцислав Петков и Александър Радукич за 56:42. Брандън Йънг също бе точен от далечно разстояние, но след това Марин Маринов откри актива на Черно море за второто полувреме при 58:45. "Моряците" обаче временно успяха да стопират щурма на своя съперник, като Ънру продължаваше да демонстрира завидните си реализаторски качества за 65:49. В средата на третата част обаче Аверил Ъгба извърши четвъртото си лично нарушение, което бе проблем за домакините, тъй като американецът седна на резервната скамейка. В този момент бесният заради съдийските решения Ъгба си изпроси техническо, но единственото нещо, което го спаси от дисквалификация до края на мача, бе фактът, че техническото бе записано на пейката на Черно море и той остана с четири нарушения. Това само мотивира домакините, които си възвърнаха предварително натрупания аванс и дори го направиха 16 точки при 72:56. Ънру и Джоунс бяха твърде силни в нападение за защитата на ЦСКА и благодарение на тях "моряците" си осигуриха добър аванс преди началото на последната част - 78:61.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

"Червените" все още не бяха казали последната си дума в мача и това се потвърди от поредния им опит за обрат. Те регистрираха серия от седем последователни точки на старта финалния период, чрез която направиха изоставането си само десет при 78:68 след две минути игра. В този момент почивката на Ъгба свърши и той се завърна в игра, а неговият съотборник Джоунс отбеляза първите точки на тима за финалния период при 80:68. Ъгба пък избухна с две много важни изяви в нападение, като той поведе отбора си към преднина от 13 при 84:71 в средата на финалния период. Момчетата на Кирил Болшаков вървяха уверено към победата, след като серията им бе увеличена и авансът им скочи още при 88:71. Въпреки това тимът на Барчовски все още не беше готов да развява бялото знаме и отвърна на серията със своя такава за 88:77 с оставащи около три минути до края на редовното време. Устремът на "армейците" продължи с още пет поредни точки и така вече напрежението стягаше гърлата на домакините при 88:82. Времето обаче започна да работи изцяло в полза на Черно море и така се стигна до момента на изпълнението на наказателни удари. Къртис Джоунс бе точен веднъж за 89:82 при оставащи 50 секунди на таблото. До края на редовното време не се стигна до нищо изненадващо и Черно море затвори мача при 91:84.

Къртис Джоунс поведе колоната за Черно море с 24 точки и 7 борби. Тач Ънру допринесе с 23 точки, 6 борби и 7 асистенции, Костадин Лазаров вкара 15 точки, а Марин Маринов наниза 11 точки и овладя 5 борби.

Брандън Йънг завърши с 19 точки и 8 асистенции за Черно море, но при 6/20 стрелба от игра. Александър Радукич (12 борби) и Георги Боянов (15 борби) нанизаха по 17 точки, а Васил Бачев отбеляза още 14 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЧЕРНО МОРЕ: Мартин Коцев, Тач Ънру, Костадин Лазаров, Венелин Христов, Аверил Ъгба,

ЦСКА: Брандън Йънг, Венцислав Петков, Георги Боянов, Александър Радукич, Кейлъб Уесън