Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Ливърпул отново обърна Фулъм на "Анфийлд" за първата си крачка към финала на "Карабао Къп"

Ливърпул направи първата крачка към класиране на финала на "Карабао Къп", след като стигна до победа с 2:1 над Фулъм на "Анфийлд". Както и в двубоя между двата тима в Премиър лийг, който се изигра в началото на декември, мърсисайдци отново изоставаха и трябваше да правят обрат. Тимът на Юрген Клоп за пореден път изигра неубедително първо полувреме, след което губеше след гол на Вилиан (19'). И също за пореден път "червените" бяха преобразени след почивката, благодарение на което обърнаха развоя в своя полза след попадения на Къртис Джоунс (68') и Коди Гакпо (71'). Реваншът на "Крейвън Котидж" е след две седмици, а крайният победител от тази двойка ще срещне Мидълзбро или Челси. Тимът от Чемпиъншип има аванс от един гол след мача на "Ривърсайд".

През уикенда и двата отбора записаха успехи в друг от вътрешните турнири - ФА Къп. Ливърпул елиминира Арсенал насред "Емиратс", записвайки трета поредна победа във всички турнири. Фулъм пък се справи у дома с Родъръм.

Мърсисайдци, които са деветкратен победител в турнира за Купата на лигата (Карабао Къп), елиминираха, Лестър, Борнемут и Уест Хам, за да стигнат до полуфинала. Фулъм за първи път е на тази фаза на турнира. Лондончани остраниха Тотнъм, Норич, Ипсуич и Евертън, за да стигнат до това постижение.

Ливърпул и Фулъм направиха истинско зрелище в последната си среща на "Анфийлд", която бе в началото на декември. Тогава мърсисайдци губеха с 2:3 в 80-ата минута, но стигнаха до обрат с 4:3.

Юрген Клоп има доста кадрови проблеми заради контузии и ангажиментите на Мохамед Салах и Ватару Ендо с националните им отбори. Последната лоша новина за германеца бе, че намиращият се в страхотна форма Трент Александър-Арнолд е получил контузия в коляното и ще отсъства около три седмици. Вместо него отдясно на отбраната днес започна 20-годишния Конър Брадли, който влезе като резерва и в мача с Арсенал. Куивин Келъхър по традиция стартира в двубоите за купите, а Вирджил ван Дайк се завърна, след като пропусна срещата с "топчиите" заради вирус. Райън Гравенберх и Диого Жота също бяха титуляри. Промените, които Клоп направи, бяха общо пет.

Марко Силва предприе доста промени за мача с Родъръм, но сега се завърна към обичайния си състав. Лено, Робинсън, Палиня, Вилиан и Раул Хименес излязоха като титуляри.

Действията очаквано продължиха да се развиват в половината на гостите. В осмата минута Брадли центрира опасно във вратарското поле, но Лено улови. В 16-ата минута Жота, който отново се движеше много и бе изключително остър, отправи нещо средно между центриране и удар към далечната греда, но нямаше негов съотборник, който да засече.

Къртис Джоунс отправи първия точен удар в шестата минута, след като Адарабийо загуби топката пред наказателното поле. Лено обаче спаси без особен проблем.

Противно на развоя до момента, в 19-ата минута гостите поведоха. Ван Дайк отигра много лошо с глава, когато трябваше да изчисти пред наказателното поле. Перейра овладя, влезе в пеналтерията и пусна към Вилиан. Конър Брадли направи плах опит да блокира, след което опитният бразилец стреля между краката на Ван Дайк. Келъхър късно видя кълбото и също не се намеси добре. Така Фулъм поведе с първата си атака.

До почивката Ливърпул така и не успя да създаде чисти положения, а гостите се чувстваха все по-уверени. Най-добрата ситуация бе в добавеното време, когато Джо Гомес стреля по земя от границата на наказателното поле, но топката профуча встрани.

Ливърпул започна силно второто полувреме. В първите минути Гравенберх отправи два удара от границата на наказателното поле, като много опасен бе вторият, след който топката премина встрани от опразнения ъгъл на вратата на Лено, който не помръдна. Малко след това изстрел на Елиът рикошира и се озова в Жота в наказателното поле, но португалецът се забави и топката бе изчистена.

В 56-ата минута Клоп замени Гравенберх, който бе незабележим, и Елиът, като на тяхно място влязоха Гакпо и Нунес.

След това двубоят стана много динамичен и отворен, като и Фулъм контраатакуваше опасно. В три случая обаче Боби Рийд не успя да намери добър финален пас, а веднъж нанесе и изстрел, който бе избит от Келъхър.

В 66-ата минута Ливърпул трябваше да получи дузпа, след като Робинсън игра с ръка в наказателното поле след центриране от фаул на Мак Алистър. Сигнал обаче не последва, а и в този турнир няма ВАР, така че гостите се разминаха.

Две минути след това обаче Къртис Джоунс изравни резултата след удар от около 22 метра, след който топката рикошира в гърба на Тосин Адарабийо и влезе във вратата на Лено.

Само три минути след това Ливърпул направи пълен обрат. Жота намери отляво Нунес, който много хубаво върна топката по земя към Гакпо. Нидерландецът незабавно засече с левия крак от около шест метра, пращайки топката до близката греда за 2:1.

До края Ливърпул имаше още няколко възможности за по-изразителен успех. Най-близо бе Дарвин Нунес, който нанесе много хубав изстрел с глава в 79-ата минута, но Лено се намеси блестящо и изби. Германецът спаси нов шут на Нунес в 83-тата минута. Така резултатът се запази и Фулъм съхрани шансове за реванша.

Снимки: Gettyimages