Милан сложи край на мъките си като гост с убедителна победа

Отборът на Милан записа убедителен успех с 3:0 при визитата си на Емполи в ранния двубой от неделната програма на 19-ия кръг в Серия "А". Рубен Лофтъс-Чийк (11'), Оливие Жиру (31' - дузпа) и резервата Чака Траоре (88') вкараха попаденията за първата шампионатна победа на “росонерите” като гости от точно три месеца насам.

Стефано Пиоли направи цели седем промени в състава, който спечели с 4:1 срещу Каляри за Купата на Италия. Майк Менян се завърна на вратата, а в защита новите имена бяха Симон Кяер и Алесандро Флоренци. Лофтъс-Чийк намери място в халфовата линия, докато атаката беше изцяло обновена с Кристиан Пулишич, Жиру и Рафаел Леао. Домакините разчитаха на Емануел Джеси, Томазо Балданци, Николо Камбиаги и Франческо Капуто в предни позиции.

Още в третата минута Тижани Райндерс се опита да се разпише след изпълнение на корнер, но ударът му мина от външната страна на мрежата. Четири минути по-късно Йосеф Малех стреля от голяма дистанция след пряк свободен удар, но топката мина покрай вратата. В 11-ата минута Леао намери с пас в наказателното поле Лофтъс-Чийк, който веднага прати топката в далечния долен ъгъл на вратата за 1:0 в полза на гостите. След още 11 минути Тео Ернандес опита далечен шут по земя, с който обаче Елия Каприле се справи. Камбиаги веднага отговори с изстрел, с който обаче не намери целта.

В 29-ата минута Лофтъс-Чийк направи задна ножица, при която Малех протегна ръката си, за да спре топката и затова след преглед с ВАР главният съдия Федерико Ла Пена даде дузпа за “росонерите”. С мощно изпълнение от бялата точка Жиру удвои тяхната преднина. В 35-ата минута 18-годишният Алехандро Хименес направи шампионатния си дебют за Милан, тъй като замени контузилия се Флоренци. Малко преди това домакините също извършиха принудителна смяна, при която Филипо Ранокия влезе в игра на мястото на получилия травма Тайрън Ебуехи. В последните секунди на първата част отново имаше съмнения за игра с ръка на Малех, но този път не се стигна до дузпа за гостите.

Втората част започна с шут на Балданци, който беше уловен от Менян. Лофтъс-Чийк отвърна с далечен изстрел, който се оказа неточен. Впоследствие Каприле спаси удари с глава на Ернандес и Пулишич. В 62-рата минута защитникът се отчете с пропуск, а малко по-късно същото направи и Леао. В 67-ата минута Камбиаги не успя да намали изоставането на домакините. Четири минути след това резервата Матео Канчелиери отправи удар, който беше отразен от Менян, а добавката на Капуто беше блокирана от Ернандес. В 79-ата минута топката профуча покрай вратата на "росонерите" при шут на Камбиаги. В 88-ата минута Пулишич предприе контраатака и в подходящия момент подаде топката на Траоре, а младокът със своя шут отбеляза дебютното си попадение в Серия "А", с което оформи крайния резултат.

С тази победа Милан събра 39 точки в актива си, като остава на третата позиция в класирането, където Емполи е на предпоследното 19-о място с едва 13 спечелени пункта.

ЕМПОЛИ - МИЛАН 0:3

0:1 Лофтъс-Чийк (11')

0:2 Жиру (31' - дузпа)

0:3 Траоре (88')

Емполи: Каприле, Ебуехи, Исмайли, Валукиевич, Луперто, Граси, Малех, Балданци, Джеси, Капуто, Камбиаги

Милан: Менян, Калабрия, Кяер, Ернандес, Флоренци, Лофтъс-Чийк, Адли, Райндерс, Пулишич, Жиру, Леао

Снимки: Gettyimages