ПСЖ и Луис Енрике завоюваха първи трофей през новата година

Шампионът на Франция Пари Сен Жермен завоюва първи трофей през новата 2024 г., след като победи с 2:0 Тулуза в 47-ото издание за Суперкупата на страната, като мачът се игра на "Парк де Пренс". Канг-Ин Лий откри резултата за парижани още в 3-тата минута, а Килиан Мбапе удвои в 45-ата. Така ПСЖ спечели рекордна 12-а Суперкупа на Франция при 17-то си участие в тази надпревара, като това бе и първо отличие за Луис Енрике начело на клуба. Френските шампиони продължиха доминацията си, след като са носители на трофея в десет от последните единадесет случая. ПСЖ демонстрира и отличната си форма напоследък, след като има цели 11 успеха и само две ремита в последните си 13 мача във всички турнири. Дебют направи и новото бразилско попълнение Лукас Бералдо, който замени контузилия се Милан Шкриняр. Носителеят на Купата на Франция за миналия сезон Тулуза пък не игра никак лошо и пропусна доста положения, които бяха спасени от перфектния Джанлуиджи Донарума. През тази кампания обаче тимът се представя катастрофално в Лига 1, като няма победа в последните си десет мача и е в опасната зона на 16-о място, като сега трябва да мисли за оцеляването си.

Статистиката логично бе на страната на ПСЖ, който вече има осем победи и две равенства в последните десет мача между двата отбора, а Тулуза за последно печели срещу съперника си през далечната 2016 г. с 2:0.

Луис Енрике имаше кадрови проблеми, като нямаше да може да използва трайно контузените Преснел Кимпембе, Нуно Мендеш, Фабиан Руис и Серхио Рико, както и още един страж - Арно Тенас. В титулярния състав на парижани, в сравнение с последния мач за миналата година срещу Метц (3:1) се завърнаха Ашраф Хакими и Люка Ернандес в защита. Вместо Рандал Коло Муани в атаката на ПСЖ беше Усман Дембеле, подпомаган от Килиан Мбапе и Брадли Баркола. На резервната скамейка останаха Гонсало Рамош, Мануел Угарте, Данило, Коло Муани, както и новото попълнение Лукас Бералдо,

В Тулуза с травми бяха Закария Абуклал и Оливер Занден. Бившият играч на Левски Стайн Спиерингс бе титуляр за гостите. Атаката на Тулуза водеше друг нидерландец - Тайс Далинга, подпомаган от Арон Дьонум, Вансан Сиеро и Сесар Пина.

Още с първата си атака ПСЖ откри резултата. Уарен Заир-Емери центрира отляво, а Усман Дембеле прати добър успореден на голлинията пас, който бе засечен от Канг-Ин Лий - 1:0 за шампионите в 3-тата минута. Домакините продължиха да играят по-добре, като изпълниха и няколко корнера пред вратата на гостите. Именно за Тулуза обаче бе следващото чисто положение в мача. Габриел Суазо направи двойно подаване с Арон Дьонум и излезе очи в очи с Донарума, но ножичния му удар не уцели вратата на парижани. В 31-вата минута Брадли Баrкола проби опасно отляво и се озова очи в очи с Гийом Ресте, но стражът на Тулуза спаси. Минута по-късно пък Усман Дембеле навлезе по другото крило, но шутът му бе неточен.  В 34-тата минута пък Люка Ернандес проби отново по левия фланг и подаде, но ударът на Ашраф Хакими бе блокиран, а в следващата атака Канг-Ин Лий пробва атрактивна задна ножица, завършила в ръцете на Ресте,

Противно на смазващото превъзходство на ПСЖ обаче, Тулуза бе на косъм да изравни резултата в 37-ата минута. Тайс Далинга получи добра топка в наказателното поле на домакините и веднага стреля, а Джанлуиджи Донарума успя да избие топката, която се удари и в страничната греда. В 45-ата минута дойде моментът на Килиан Мбапе. Суперзвездата на френския футбол се впусна в индивидуален рейд, преодоля няколко защитници на Тулуза и с бомбен шут не остави никакви шансове на стража на гостите - 2:0 за ПСЖ.

Втората част започна с много добри възможности за Тулуза, като Кристиан Касерес и Тайс Далинга се озоваха на добри позиции, но ударите им бяха неточни, В 56-ата минута пък Ашраф Хакими нацели страничната греда на гостите след пряк свободен удар. След десетина минути Тулуза имаше ново чисто положение в мача, когато Вансан Сиеро отправи опасен ножичен удар, но Донарума се намеси с вещина. Лошата новина за домакините бе контузията на Милан Шкриняр в 70-ата, като той бе принудително заменен от новото бразилско попълнение Лукас Бералдо, който дебютира за ПСЖ. Четири минути по-късно интригата в мача окончателно можеше да приключи, но резервата Марко Асенсио не успя да се възползва от добро извеждащо подаване на Хакими. В края на срещата Тулуза натисна и заслужаваше да отбележи поне един гол. В последните секунди след изпълнение на корнер удар с глава на Тайс Далинга бе спасен от Донарума, а при добавката Расмус Николайсен не уцели вратата. При последната атака за мача пък Кристиан Касерес пробва опасен далечен изстрел, но и той бе отразен от вездесъщия страж на ПСЖ.

ПСЖ (4-3-3): Донарума; Хакими, Шкриняр, Маркиньос, Ернандес; Лий, Витиня, Заир-Емери; Дембеле, Мбапе, Баркола

ТУЛУЗА (4-2-3-1): Ресте; Диара, Мависа, Николайсен, Суазо; Касерес, Спиерингс; Дьонум, Сиеро, Пина; Далинга

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago