Четири минути бяха нужни на ЦСКА, за да си върне на Миньор

Отборът на ЦСКА завършва календарната 2023-а със серия от шест поредни победи. Възпитаниците на Росен Барчовски се наложиха над Миньор 2015 с 82:76 (16:18, 22:21, 28:15, 16:22) в двубой, проведен в залата на "армейците" в столицата. През почти цялото време мачът беше много равностоен с изключение на едни четири минути в края на третата четвърт, когато "червените" регистрираха серия от 19:5, за да си извоюват аванс в резултата и да задържат преднината си до финалната сирена.

Така ЦСКА увеличава баланса си за сезона до 11 победи и 3 загуби, като се намира на второто място във временното класиране на НБЛ. Миньор пък инкасира трето поредно поражение и засега заема осмата позиция в таблицата с актив от 5 успеха и 9 поражения.

По този начин столичани взеха реванш от перничани за поражението си със 78:85 в първия мач между двата тима за сезона през октомври.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Миньор започна мача доста припряно и под напрежение, като отборът направи две грешки още в първите 60 секунди и позволи на ЦСКА да поведе с 0:5. Възпитаниците на Росен Барчовски продължаваха да са по-настоятелни в откриващите минути от срещата, като авансът им достигна шест точки при 4:10. Постепенно символичните домакини започнаха да отговарят на силните действия на своя съперник, като Мартин Тодоров и Николай Иванов помогнаха на перничани да направят разликата едно притежание при 11:14. "Армейците" не успяха да затвърдят доброто впечатление от първите минути на мача и в последните секунди на откриващия период дори се озоваха назад в резултата, след като Кендеров и Аранитович донесоха пълен обрат на Миньор за 18:16.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Миньор подходи смело в началото на втората част, като този път нямаше помен от лошият старт в първата четвърт. Момчетата на Младенов нанизаха пет бързи точки и авансът им скочи до седем при 23:16. ЦСКА се опита да отвърне на удара, но временно неуспешно, защото пейката на Миньор работеше отлично днес с вихрещите се Милов и Тодоров - 27:20 в полза на символичните домакини. Прекъсването от страна на Барчовски даде резултат и неговите баскетболисти съкратиха четири точки от пасива си в следващите няколко минути за 27:24. Така или иначе обаче "чуковете" възпрепятстваха всеки опит на своя опонент за обрат и продължаваха да водят в резултата при 32:28. Все пак ЦСКА стигна до обрат чрез тройки на Уесън и Петков за 34:36 на влизане в последните две минути от първото полувреме. С кош и фал на Данило Аранитович обаче Миньор излезе напред на полувремето, водейки с 39:38.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Георги Кендеров се зае с мисията да задържи преднината на Миньор в началото на второто полувреме. Крилото наниза пет точки и помогна на тима си да бъде водач при 44:41. Двубоят обаче бе далеч от своята развръзка, тъй като символичните домакини не успяха да увеличат преднината си и ЦСКА отново гледаше към равенството при 47:45. Именно това се случи след кош на бърза атака на Венцислав Петков за 47:47 в средата на третата част. Броят на обратите бе увеличен с още един, след като Георги Боянов собственоръчно поведе "червените" напред при 49:51. ЦСКА продължаваше да натиска своя съперник, а перничани им подариха още няколко точки и така изведнъж разликата се покачи до шест в полза на "армейците" при 49:55. Играта на Миньор тотално се разруши в последните минути от третата четвърт, а ЦСКА наказваше всяка грешка на съперника, като неточностите въобще не бяха малко - 51:64 в полза на тима на Росен Барчовски. Четвъртината завърши при 12 точки аванс за ЦСКА - 54:66.

17 Миньор 2015 - ЦСКА

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Миньор се опитваха да задържат интригата в мача в началото на последната четвърт, като след първите две минути игра те съкратиха изоставането си с две точки при 59:69. Страхотна асистенция на Брандън Йънг за тройка на Васил Бачев обаче отдалечи символичните домакини от целта им - 59:72. Момчетата на Георги Младенов не се отказаха в това да преследват опонента и чрез тройка на Александър Милов разликата бе скъсена до осем точки при 64:72. Този опит на перничани да застигнат гостите в тяхната зала не бе успешен и ЦСКА си върна двуцифреното водачество при 67:78. Миньорци направиха дистанцията шест при 72:78, но надмощието на Уесън в подкошието си каза думата и центърът бе точен за 72:80. В последните секунди Миньор успя да направи дистанцията само четири точки, но време за повече нямаше и така ЦСКА записа шестата си поредна победа след 76:82.

Георги Боянов поведе ЦСКА с 19 точки и 9 борби. Венцислав Петков се отличи с 18 точки, Кейлъб Уесън добави 14 точки, 9 борби и 7 асистенции, а Брандън Йънг се разписа с 13/6/8.

Над всички за Миньор 2015 бе Георги Кендеров с 19 точки и 9 борби. Александър Милов вкара 13 точки, а Никола Ивкович отбеляза 12.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

МИНЬОР 2015: Лъчезар Тошков, Никола Ивкович, Константин Паисиев, Георги Кендеров, Богдан Бринюк

ЦСКА: Брандън Йънг, Венцислав Петков, Георги Боянов, Александър Радукич, Кейлъб Уесън

Снимки: Владимир Иванов