Подсиленият Рилски спортист се превърна в първия палач на Черноморец

Рилски спортист нанесе първа загуба за сезона на лидера във временното класиране на НБЛ - Черноморец. Самоковци, които бяха подсилени от новите си попълнения Алън Арнет и Джон Флорвиъс, се наложиха над "акулите" с 69:67 (24:6, 14:14, 12:26, 19:21) в двубой от 13-ия кръг на първенството. Възпитаниците на Любомир Киров водеха в мача през цялото време, но допуснаха изравняване в последните секунди, преди Майкълин Скот да наниже победния изстрел от средна дистанция.

Така Рилски спортист записва петата си победа в последните си шест мача и заема четвъртото място в класирането с баланс от 8-5, докато Черноморец остава на върха в подреждането с актив от 12-1.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист бе по-агресивният отбор в нападение в първите минути и след точни изпълнения от наказателната линия на Джоузеф Лоусън и Чавдар Костов домакините поведоха с точка при 5:4. Гостите от Бургас изглеждаха сковани в началото, докато самоковци показваха стабилна защита и заслужено се отскубнаха напред при 9:4. "Акулите" на Васил Евтимов продължаваха да трупат грешки в негативната си статистика, а Лоусън не спираше да доминира под коша на гостите за 11:4. Последва шоу изпълнение и на Майкълин Скот, който реализира флоутър за 13:4 и така стана време за първото прекъсване в мача, поискано от щаба на Черноморец. Таймаутът не даде никакъв добър резултат за гостите, които просто не можеха да вкарат - 18:4 за Рилски спортист. Бургазлии най-сетне прекъснаха сушата, но влезлият току-що от пейката дебютант за домакините Джон Флорвиъс веднага се включи с борба в нападение и кош от наказателната линия за 19:6. Алън Арнет също влезе в игра за първи път с екипа на Рилецо и вкара фал след техническо нарушение на Евгени Хаджирусев за 22:6. Арнет и Флорвиъс комбинираха успешно в първото си нападение заедно, като центърът надигра Шон Смит, за да фиксира резултат 24:6 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист бе далеч по-спокоен в първите минути от втората четвърт. Черноморец обаче така и не можеше да стопи дори малка част от разликата, тъй като стрелбата на гостите не вървеше - 26:9. Самоковци пропиляха възможности да увеличат разликата и до 20 точки, а самата втора част стана доста накъсана заради купищата нарушения от двете страни. До този момент тимът на Любомир Киров печелеха категорично борбата и имаха доста овладени топки в нападение, благодарение на които поддържаха убедителния си аванс. Андрей Иванов помогна на Черноморец да избегне допълнителни проблеми и да запази дистанция от 16 точки при 29:13. След прекъсването обаче Рилски продължаваше да натиска и този път вече стигна 20-те точки дистанция при 33:13. Александър Янев бе най-полезен за самоковци в последните минути, като крилото вкарваше и от близка дистанция, и от средно за 35:14. Черноморец показа признаци на събуждане в последните минути от първото полувреме, но с кош на Майкълин Скот за край на втората четвърт резултатът на почивката бе 38:20 в полза на Рилски спортист.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна доста по-оптимистично за гостите от Бургас, които записаха бърза серия от четири поредни точки за 39:24 след две минути игра. Въпреки че вече бяха изпуснали 15 поредни тройки без нито една вкарана, "акулите" натискаха в подкошието и увеличаваха серията си, която достигна 1:8 от началото на третата четвърт - 39:28. Майкълин Скот успокои нещата за Рилски с тройка, но от другата страна Христо Захариев най-сетне сложи край на неприятностите от далечно разстояние за своя тим - 42:31. Захариев бе решен на всичко да върне отбора си в мача и впоследствие наниза още четири точки, за да смъкне изоставането на Черноморец до едноцифрените измерения при 44:35 в средата на третия период. Капитанът на "акулите" нямаше спиране и собственоръчно водеше отбора си в третата четвърт, като след поредната му тройка дистанцията бе скъсена до само четири точки при 47:43. Самоковци продължаваха да не са на себе си през второто полувреме, а Шон Смит се присъедини към партито на Захариев и също наниза тройка, за да направи резултата 47:46. В края на периода мачът се поизнерви заради конфликт между Васов и Захариев, като в крайна сметка реферите отсъдиха неспортсменско нарушение на играча на Рилски и техническо на Шон Смит от състава на гостите - 48:46. Все пак домакините запазиха преднината си преди началото на финалния период, като тя достигна четири точки след два фала на Джон Флорвиъс за 50:46.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалната четвърт също започна с доста нарушения, като четирима играчи на Черноморец вече бяха с по четири фала - Травис МакКонико, Христо Захариев, Андрей Иванов и Николай Георгиев. Флорвиъс пък бележеше наказателнтите удари, а Чавдар Костов реализира важна тройка за 56:48 в полза на Рилски спортист. Малко след това лидерът на домакините наниза и още една стрелба зад дъгата, като така дистанцията между двата тима скочи до девет точки при 59:50. Последва още едно неуспешно нападение за гостите, а Арнет ги наказа за 61:50 в средата на последната част. Черноморец не се отказваше и отново скъси изоставането си до шест точки, но Скот, Арнет и защитата на самоковци не позволяваха да се стигне до обрат - 65:55. МакКонико се опитваше да скъси разликата, но и той пропускаше наказателни удари - 65:59 на влизане в последните две минути от редовното време. Домакините не успяха да вкарат, а Шон Смит се отличи с ключови две точки от втори шанс, за да може разликата да бъде само четири при 65:61. Флорвиъс извърши ненужно нарушение срещу Георгиев, той вкара веднъж от фала, а при борбата в атака Христо Захариев пропусна тройка за равенството - 65:62. Това бе шансът на "акулите" да се закачат за своя съперник, като след това Костов наниза за 67:62. Все пак Христо Захариев не бе казал последната си дума в мача и капитанът на гостите отбеляза тройка за 67:65. Стигна се до фатална грешка на Майкълин Скот, като МакКонико открадна и заби в коша на Рилецо за равенство - 67:67 с оставащи 21 секунди на часовника. Скот обаче се реваншира за грешката си с точна стрелба от средно разстояние, за да поведе отбора си към двуточков аванс при 69:67. В последната атака в мача Захариев намери МакКонико абсолютно сам на тройката, но гардът пропусна и така Рилски триумфира с победата.

Майкълин Скот поведе Рилски спортист с 19 точки. Джон Флорвиъс дебютира с 9 точки и 8 борби, а Алън Арнет завърши със 7 точки.

Христо Захариев бе най-резултатен за Черноморец с 23 точки, докато Травис МакКонико и Шон Смит отбелязаха по 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Васил Попов, Чавдар Костов, Александър Янев, Джоузеф Лоусън

ЧЕРНОМОРЕЦ: Травис МакКонико, Христо Захариев, Ладериън Грифин, Шон Смит, Андрей Иванов