Балкан се измъчи със страдащия Левски

Отборът на Балкан записа втората си поредна победа през настоящия сезон в Националната баскетболна лига. Шампионите постигнаха труден успех над закъсалия тим на Левски с крайното 79:75 (22:21, 23:20, 23:20, 11:14) в зала "Арена Ботевград". Това бе първи мач за "сините" без лидерите на тима Алън Арнет и Джон Флорвиъс, които по-рано тази седмица поеха в посока Самоков. Въпреки това новото попълнение на столичани Зейн Ноулс се включи отлично в мача, а и като цяло Левски се противопостави сериозно на ботевградчани, които не убедиха в преимуществото си в срещата.

По този начин Балкан вече е трети във временното класиране с баланс от 8 победи и 5 загуби, докато Левски е на шестата позиция с 4 успеха и 9 поражения, но и седем поредни такива.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Левски изненадващо стана автор на първата минисерия в двубоя, като столичани започнаха срещата при 0:5 след кошове на Дамян Николов и Димитър Маринчешки. Балкан обаче не остави много време на своя съперник да разполага с преднината и  домакините отвърнаха с бързо 8:0, за да излязат напред при 8:5 след три минути игра. Все пак не се стигна до сериозни амплитуди в резултата и "сините" останаха равностойни на ботевградчани при 11:9 в средата на откриващия период. Капитанът на гостите Асен Великов отбеляза тройка за 13:12, а Момчил Кадиев сътвори нов обрат в резултата при 13:14. Малко след това центърът Зейн Ноулс направи повторния си дебют с екипа на Левски, като секунди по-късно той вкара и първите си точки в мача след добра комбинация с Красимир Петров - 17:16. На два пъти шампионите успяваха да се снабдят с аванс от четири точки, но чрез тройка на Петров отборът на Левски изоставаше със само една след края на първата част - 22:21.

Петър Златанович: Твърде меки сме

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

В началото на втората четвърт Майкъл Диксън и Асен Великов си размениха по една тройка, а Ноулс поведе Левски напред при 25:26. Въпреки това "сините" натрупаха три бързи нарушения от началото на периода и Балкан можеше да вдигне нивото на агресия в нападение. Това обаче не се случи веднага, тъй като последва открадната топка за столичани, а Момчил Кадиев отново блесна на бърза атака от другата страна за 27:30. Майкъл Диксън му отговори с хубав пробив, но след това плеймейкърът на "сините" продължаваше да печели позиционната битка, след като наниза тройка за 29:33. Диксън отново отвърна с хладнокръвие и точен шут от далечно разстояние, а Йордан Минчев наказа бившия си отбор от тройката за 35:33 в средата на втората четвърт. Николай Грозев пък се включи чудесно от резервната скамейка на Балкан и отбеляза четири поредни точки, за да задържи аванса на своя тим при 39:37. Левски започна да трупа неточности, а Грозев пък трупаше точки на своя актив - шест разлика и 43:37 в полза на ботевградчани. В крайна сметка дистанцията между двата тима бе само четири точки на почивката при 45:41.

Димитър Ангелов: Левски не може да е боксова круша

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

В начолото на второто полувреме разликата между двата тима продължаваше да лъкатуши около пет и седем в полза на домакините, които водеха с 50:45 след три минути игра в частта. "Сините" продължаваха да се държат изключително равностойно въпреки по-тежкото си състояние откъм ротация и те успяха да скъсят разликата до само точка при 52:51. На Николай Грозев му дойде самочувствието и крилото не спираше да бележи от близка и далечна дистанция, като шампионите водеха с 57:53 с оставащи около три минути от третата част. Впоследствие обаче отборът на Левски дори имаше възможност да поведе, но Асен Великов изпусна тройка и ботевградчани се държаха напред при 59:57. Изведнъж обаче "зелените" успяха най-сетне да се откъснат с по-сериозна разлика, след като се измъкнаха при 66:57 на влизане в последните 60 секунди от четвъртината. Момчил Кадиев обаче бе точен от тройката за 66:60, а преди старта на финалния период резултатът бе 68:61.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Момчетата на Петър Златанович продължаваха да поддържат сравнително добър аванс, който отново достигна девет точки при 73:64 след тройка на Карл Липс. Възпитаниците на Димитър Ангелов пропуснаха няколко възможности да свалят своето изоставане, но след тяхна грешка Диксън реализира за 75:66. Дойде момента и за първата двуцифрена преднина в полза на Балкан, който вече гледаше уверено към победата след последователни кошове на Диксън и Герганов за 79:66. Баскетболистите на Левски все още не бяха готови да се предадат и разликата остана девет точки при 79:70 с оставащи около две минути и половина до края на редовното време. В последните моменти и двата отбора направиха пропуски, които костваха повече на гостите от София, тъй като те продължаваха да изостават - 79:71 с 1:21 на часовника. Зейн Ноулс реализира 14-ата си точка в мача и направи дистанцията само шест при 79:73. Все пак Балкан не позволи сензационен обрат и крайният резултат бе фиксиран при 79:75.

Николай Грозев поведе колоната за Балкан с 15 точки и 5 борби. Майкъл Диксън навъртя 14 точки и 8 асистенции, Йордан Минчев приключи с 12 точки и 8 овладени топки, а Карл Липс и Димитър Димитров нанизаха по 10 точки.

Димитър Маринчешки и Зейн Ноулс завършиха с по 16 точки за отбора на Левски. Асен Великов допринесе с 11 точки, а Момчил Кадиев отбеляза 10 точки.