Челси изстрада класирането си напред за "Карабао Къп" след драматичен развой и дузпи срещу Нюкасъл

Челси победи драматично Нюкасъл с 4:2 след изпълнение на дузпи и се класира на полуфиналите за "Карабао Къп". Редовното време завърши 1:1, след като Михайло Мудрик успя да изравни инфарктно за лондончани във втората минута на даденото от съдията продължение, като преди това Калъм Уилсън бе открил за "свраките" в 16-ата минута. При изпълнението на дузпите играчите на Челси бяха безапелационни при четирите си изпълнения, а Киърън Трипиър и Мат Ричи пропуснаха за гостите. "Сините" от Лондон играха много по-добре през целия мач, но пропуснаха куп положения. Именно Трипиър пък се превърна в големия грешник за Нюкасъл, като освен че пропусна дузпа, той бе виновен и за късното изравнително попадение на Мудрик. Мачът бе съпътстван и от редица принудителни смени  за двата отбора, а многомилионното попълнение на Челси Кристофър Нкунку най-после успя да дебютира за тима.

"Сините" от Лондон успяха да постигнат своя реванш от Нюкасъл, след като бяха разбити с 1:4 от "свраките" в последния мач между двата тима. Челси преодоля дотук в Купата на Лигата отборите на АФК Уимбълдън, Брайтън и Блекбърн, като и трите съперника бяха отстранени след победи на "Стамфорд Бридж". Нюкасъл пък се справи с двата гранда от Манчестър - Сити и Юнайтед. Челси нямаше победа над "свраките" в последните три мача между двата съперника.

Маурисио Почетино имаше куп кадрови проблеми, като нямаше да може да използва почти цял отбор от футболисти. С контузии бяха капитанът Рийс Джеймс, титулярният вратар Роберт Санчес, както и Марк Кукурея, Бен Чилуел, Уесли Фофана, Чуквунонсо Мадуеке, Трево Чалоба, Ромео Лавия, Лесли Угочукву и Карни Чуквуемека.

Така наставникът на Челси бе направил само една промяна в състава в сравнение с победата с 2:0 над Шефилд Юнайтед. Джордже Петрович отново застана на вратата, а Тиаго Силва и Леви Колуил пак играха в защита на местата на контузените Джеймс и Кукурея. Енцо Фернандес се завърна сред титулярите, като зае мястото на Михайло Мудрик и партнираше в средата на терена на Конър Галахър и Мойсес Кайседо. Рахийм Стърлинг и Коул Палмър действаха по крилата, а на върха на атаката бе Николас Джаксън. На резервната скамейка отново е нападателят Кристофър Нкунку, който днес чакаше  да дебютира за Челси.

Мениджърът на Нюкасъл Еди Хау също имаше огромен брой кадрови проблеми. С контузии бяха Жоелинтон, Александър Исак, Харви Барнс, Ник Поуп, Фабиан Шер, Джейкъб Мърфи, Джоузеф Уилок, Елиът Андерсън, Хавиер Манкийо и Мат Таргет, а Сандро Тонали бе със спрени права заради скандала с нелегалните залагания.

Така Емил Крафт и Свен Ботман замениха Шер и Дан Бърн в защита. Младокът Люис Майли пък влезе на мястото на контузения Жоелинтон. Атаката на Нюкасъл отново водеха Мигел Алмирон, Калъм Уилсън и Антъни Гордън.

Мачът започна динамично, като първата опасност дойде за Нюкасъл, когато в 3-тата минута опасен удар на Антъни Гордън бе блокиран. Домакините отговориха няколко минути по-късно, когато след изпълнение на корнер топката попадна в Конър Галахър отправи отличен далечен шут, но имаше маллшанса да нацели напречната греда на Мартин Дубравка. Така дойде 16-ата минута, когато последователно грешки в защита допуснаха Тиаго Силва и Беноа Бадиашил, като особено фрапантна бе неточността на французина. С лошо отиграване той на практика подари топката на Калъм Уилсън, който остана очи в очи с Джордже Петрович и откри резултата - 0:1 за Нюкасъл.  Челси опита да реагира, като няколко минути по-късно Коул Палмър стреля с далечен шут, завършил в ръцете на Дубравка. Домакините постепенно натиснаха съперника си, като два големи пропуска направи Рахийм Стърлинг, който първо в 28-ата минута стреля на сантиметри от вратата на гостите. Минута по-късно пак той се озова в добра позиция, но  шутът му бе блокиран от Бруо Гимараеш. Междувременно Енцо Фернандес се почувства зле и бе заменен принудително от Армандо Броя.

Втората част започна с няколко смени на почивката и за двата отбора. Мало Густо влезе на мястото на Леви Колуел в Челси, а за Нюкасъл Киърън Трипиър и Дан Бърн замениха Емил Крафт и Свен Ботман, като най-вероятно става въпрос за поредните травми и в двата състава. В 52-рата минута пък Антъни Гордън бе поредният футболист, който бе заменен принудително. Челси пък отново натисна съперника си, като в 55 минута Николас Джаксън получи чудесно подаване от Мало Густо, но ударът му мина на сантиметри от вратата на Дубравка. Стражът на Нюкасъл трябваше да се намесва минута по-късно, когато отрази нов опасен удар на Рахийм Стърлинг. В 69-ата минута пък дългооакван дебют за Челси направи многомилионната лятна покупка Кристофър Нкунку, който досега бе контузен, като  французинът замени Николас Джаксън.

Домакините продължиха да натискат съперника си, но чистите положения постепенно престанаха. И когато изглеждаше, че Нюкасъл ще успее да удържи съперника си, дойде поредната груба грешка на Киърън Трипиър в последно време. Бранителя не се намеси добре и остави топката на друг играч, появил се от пейката - Михайло Мудрик, който успя да изравни драматично във втората минута на даденото от съдията продължение на редовното време - 1:1! При бурната радост на домакинските фенове пък един от привъжениците на Челси навлезе на терена и блъсна вратаря на Нюкасъл Мартин Дубравка. В крайна сметка мачът приключи при равен резултат и трябваше директно да се реши чрез изпълнение на дузпи.

Коул Палмър, Конър Галахър, Кристофър Нкунку и Михайло Мудрик бяха безапелационни при дузпите за Челси, а Калъм Уилсън вкара, но Киърън Трипиър пропусна за Нюкасъл при второто изпълнение за тима си, като прати топката в аут.. Бруно Гимараеш  успя да се разпише при третата дузпа за "свраките", но при последната ударът на Мат Ричи бе спасен от Джордже Петрович и това прати Челси на полуфиналите.

ЧЕЛСИ (4-3-3): Петрович; Дисаси, Силва, Бадиашил, Колуил; Кайседо, Фернандес, Галахър; Палмър, Джаксън, Стърлинг

НЮКАСЪЛ (4-3-3): Дубравка; Крафт, Ласелс, Ботман, Ливраменто; Майли, Гимараеш, Лонгстаф; Алмирон, Уилсън, Гордън