Манчестър Сити стигна финал за пета купа през годината

Европейският първенец Манчестър Сити с лекота се класира за финала на Световното клубно първенство в Саудитска Арабия след 3:0 над японския Урава Ред Даймъндс във втория полуфинал. В битката за трофея в петък вечер (20:00 часа) “гражданите” ще спорят с Флуминензе, който в другия полуфинал надви Ал-Ахли от Египет с 2:0.

Автогол на Мариус Хейбротен в добавеното време на първата част даде аванс на Сити, а набързо след почивката Матео Ковачич (52’) и Бернардо Силва (59’) решиха всичко.

Ако отборът на Джосеп Гуардиола вдигне купата, това ще е пети трофей за него в рамките на календарната година след тези от Шампионската лига, Премиър лийг, ФА Къп и Суперкупата на Европа.

Разликата между английския отбор и шампиона на Азия за 2022 година беше огромна. Цялото първо полувреме мина пред и в наказателното поле на японците, но се наложи автогол да пречупи аутсайдера в срещата. После стана още по-лесно за Сити и отборът набързо си гарантира успеха, след което намали темпото и запази сили.

Шампионът на Висшата лига действаше без типичен централен нападател. Мениджърът Джосеп Гуардиола избра схема, при която Джак Грийлиш и Фил Фоудън стартираха на крилата, а Бернардо Силва и Матеус Нунеш бяха най-предно изнесени в центъра. Хулиан Алварес започна на пейката. Ерлинг Холанд и Кевин де Бройне, които са с тима, не бяха в групата. Те, както и Жереми Доку (контузия) изобщо няма да играят в турнира. Норвежецът се възстановява от травма, а белгиецът едва наскоро поднови тренировки след дълго лечение на контузия. В стартовите 11 на японския тим пък имаше трима чужденци, които обаче не са от някаква висока класа.

Още от началото се видя, че тази вечер "гражданите" ще пресъздават любимия на Пеп преди години стил "тики-така" с безброй къси подавания. Родри отправи първия удар към японската врата в 8-ата минута, шутирайки от около 25 метра.

Две минути по-късно вратарят на Сити Едерсон подцени една ситуация и за малко да загуби топката в собственото с наказателно поле.

Натискът на Сити продължи да се засилва и азиатците се наредиха пред и в наказателното си поле. Така се стигна до 31-вата минута, когато дойде и първият по-сериозен шут на англичаните, дело на Нунеш. Вратарят Никишава обаче отрази. Пет минути по-късно стражът спаси и удар на Фоудън.

И след като отборът от "Етихад" не успяваше да пробие защитата на съперника, това сториха самите японци. В добавеното време центриране на Нунеш беше засечено от Хейбротен в собствената му мрежа.

Манчестър Сити много бързо стигна до втори гол, като той падна в 52-рата минута. Тогава Уокър изведе Ковачич сам срещу вратаря и хърватинът не сбърка - 2:0.

Всичко можеше да приключи след още четири минути, когато Нунеш получи висок пас почти на празна врата, но с глава стреля в аут.

Това обаче се случи в 59-ата, когато Бернардо Силва, с помощта на лек рикошет, реши изхода на двубоя с попадения за 3:0.

Веднага след това Сити свали темпото, като играчи на Урава Ред на два пъти бяха близо до попадение. Нетипично за себе си пък Гуардиола направи всичките си разрешени пет смени, спестявайки сили на основни свои играчи.

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages