Спартак закотви Академик на дъното в НБЛ

Спартак Плевен записа осмата си победа през настоящия сезон в Националната баскетболна лига. Тимът на Любомир Минчев надигра Академик Пловдив с 85:66 (23:17, 20:19, 20:18, 22:12) в последен мач от 12-ия кръг на първенството. По този начин плевенчани увеличиха серията си в шампионата до пет поредни победи и продължават да са сред лидерите във временното класиране

Спартак заема третото място в таблицата на НБЛ с баланс от 8 победи и 4 загуби, докато Академик остава на дъното на подреждането с актив от 3 успеха и 9 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Спартак показваше по-добра отборна игра в първите минути от редовното време, като определено организацията в нападенията на плевенчани беше на много по-високо ниво от тази в тима на Академик, който изглеждаше неузнаваем в началото и губеше с 2:10 след три минути игра. Момчетата на Любомир Минчев продължаваха да доминират на терена на своя съперник, преди Джъстин МакКол да скъси дистанцията до известна степен при 6:12 с първата си тройка в мача. Липсата на универсален играч на позицията център действаше до голяма степен отрицателно за пловдивчани, тъй като Брайънт Томас вече имаше 10 точки, а подкошието на Академик изглеждаше като разграден двор - 7:18. Момчетата на Йордан Янков допуснаха и доста технически грешки, като дистанцията между двата тима остана почти непроменена при 11:20 в полза на Спартак. В последните секунди от първата четвърт Академик показа събуждане и намали изоставането си до шест точки при 17:23.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Томислав Минков и Кръстомир Михов внесоха нужната доза енергия от пейката в редиците на Академик, като двамата помогнаха на пловдивчани да намалят разликата само до три точки при 22:25. Домакините обаче продължаваха да трупат грешки заради крачки и това им пречеше да стигнат до повече стрелби и шансове за точки. Минков вече имаше 10 точки в мача и бе първият състезател на домакините с двуцифрен актив, като тимът продължаваше да диша във врата на плевенчани при 24:28. Спартак пък правеше едно и също с течение на мача, а именно - да сваля топката в подкошието, откъдето трупаше лесни точки срещу ниската петица на Академик - 24:33. Отборът от Плевен вече можеше да се радва и на двуцифрена преднина при 24:35, след като Николай Стоянов вкара два наказателни удара. Джъстин МакКол собственоръчно съкрати дефицита на Академик до седем точки при 30:37 към края на втората част. Баскетболистите на Спартак обаче отново подходиха несериозно и позволиха на домакините да се върнат близо до тях при 36:40. В последната секунда от първото полувреме Родни Първис наниза важна тройка, която изведе плевенчани напред при 36:43 на почивката.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

След почивката тимът на Любомир Минчев продължаваше да разполага с преднина в мача, като две минути и половина след старта на третата четвърт разликата бе осем точки в полза на плевенчани при 40:48. Академик успя да свали изоставането си до пет при 46:51, след което и двата тима загубиха организация в нападенията си и редуваха грешки и пропуски. След плеядата от неточности отборът на Спартак запази натрупаната си преднина от седем точки и водеше с 48:55 на влизане в последните три минути от третата четвърт. Ивко Ивков счупи каръка при стрелбата и отбеляза първата си тройка за 49:60, но трите точки бяха мигновено върнати от другата страна от Томислав Минков за 52:60. В самия край на третия период на старши треньора на домакините му бе отсъдено техническо нарушение, а Родни Първис фиксира резултат 54:63 в полза на плевенчани преди старта на последния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната четвърт започна много силно за гостите, които поведоха с 14 точки при 54:68 след кошове на Денислав Вутев и Родни Първис. Баскетболистите на Янков скъсиха разликата до 10 точки при 60:70, като се нуждаеха от добри изяви в защита, за да достигнат до шанс да запазят интригата максимално дълго време. Пловдивчани обаче блокираха в атака и позволиха на Константин Тошков да вкара тройка, като при преполовяването на последната четвърт резултатът бе 60:73 в полза на плевенчани. Като че ли всичко приключи след още две точки на Първис и тройка на Николай Стоянов, които поведоха Спартак към 18-точков аванс при 60:78. До края на мача Любомир Минчев даде шанс и на младите Виктор Пеков, Иван Петров и Никодим Моев, които записаха минути в срещата. Домакините пък пуснаха Петър Ралчев и Преслав Дурев. Мачът приключи при 66:85 в полза на Спартак Плевен.

Брайънт Томас даде заявка за MVP на кръга с 22 точки и 9 борби при 9/13 стрелба от игра. Капитанът Николай Стоянов добави 19 точки, 9 борби и 5 асистенции, а Родни Първис завърши с 16 точки и 10 асистенции.

Джъстин МакКол бе най-резултатен за Академик с 15 точки и 8 борби. Джерълд Лидел вкара 14 точки, а Томислав Минков се включи от пейката с 13 точки и 5 овладени топки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

АКАДЕМИК: Ренел Къмингс, Николай Маринов, Мартин Маринов, Джъстин МакКол, Джерълд Лидел

СПАРТАК: Константин Тошков, Родни Първис, Николай Стоянов, Цветомир Чернокожев, Брайънт Томас