Балкан се измъкна срещу Шумен след ключова тройка на своя капитан

Отборът на Балкан най-сетне усети от вкуса на победата в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Петър Златанович сложиха край на серията си от три поредни поражения след драматичен успех над Шумен с 96:93 (17:22, 28:23, 23:24, 18:17, 10:4) след продължение. Ботевградчани можеха да загубят още в редовното време, ако капитанът на тима Димитър Димитров не бе вкарал тройка, с която прати мача в продължение.

По този начин Балкан остава на четвъртото място с баланс от 7 победи и 5 загуби, докато Шумен е на осмата позиция с актив от 4 успеха и 8 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата започна с лек превес от страна на шампионите, които нанесоха първия мини удар в мача, след като поведоха с 2:6. Отборът на Петър Златанович обаче изобщо не внимаваше в нападение и направи три грешки още в първите минути, като Шумен се възползва и поведе за първи път в мача при 11:10 след кошове на Уилфрид Ликей и Ивайло Тонев. Въпреки бързи две лични нарушения Тонев остана на паркета и се реваншира с реализиран кош и фал, за да осигури аванс от четири точки на своя тим при 14:10. Шумен продължаваше да наказва всяка липса на концентрация в редиците на ботевградчани и изведнъж дистанцията бе покачена до 18:10 след серия от 11 поредни точки в полза на домакините. Гостите успяха да скъсят изоставането си до три точки в края на първата четвърт, но отличен пробив на Брайън Камерън завърши с негова асистенция към Емилиян Грудов, който оформи 22:17 в полза на Шумен след края на първата част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Шумен продължаваше да играе по-умно и в началото на втората част. Чужденците Ликей и Камерън водеха отбора си напред, като дистанцията между двата тима остана почти непроменена при 29:25. Балкан обаче не се задържа твърде дълго назад в резултата, като Йонас Зохоре, Майкъл Диксън и Мартин Сотиров с общи усилия изведоха шампионите отново напред при 31:32. В следващите минути двубоят беше все така равностоен и двата отбора си разменяха кошове в последователни атаки, като равенството се завърна на таблото при 37:37. Домакините не позволиха на Балкан да се откъсне след силната серия по-рано и те поведоха с 43:37, преди Девин Харис да вкара важна тройка за 43:40 към края на полувремето. С 10-ата си точка в мача Тонев донесе аванс от пет точки на Шумен, но след това Ролинс извърши неспорстсменско нарушение срещу Харис, пращайки гарда на Балкан на наказателната линия - 45:42. Секунди след това Майкъл Диксън сложи край на първото полувреме с тройка за 45:45.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

120 секунди след началото на третата четвърт резултатът продължаваше да бъде напълно равен при 49:49. Нито един от двата отбора не можеше да наложи трайно превъзходство, като домакините бяха готови на всичко да удължат кризата при съперника, след като Уилфрид Ликей предизвика ново равенство при 53:53. В следващите минути двата тима започнаха и да се обстрелват успешно от далечно разстояние, като серията от пет поредни тройки завърши с такава на Ролинс за 60:59 в полза на домакините. Йордан Минчев блесна със 180-градусова забивка, а след това Димитър Димитров провокира нов обрат при 62:63 към края на третата четвърт. Гардът на домакините Брайън Камерън върна отбора си напред след невероятна тройка почти от центъра за 65:63, но Липс и Минчев бяха точни и техните изяви помогнаха на Балкан да поведе с 65:68 в последната минута от четвъртината. В последния момент домакините се поздравиха с аванс в резултата преди началото на последната четвърт, след като Ликей изведе тима си напред при 69:68.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Шумен започна последната четвърт с доза оптимизъм, благодарение на пет поредни точки от Брайън Камерън за 74:70. Балкан нямаше отговор на действията на домакините, които вдигнаха разликата до шест точки след кошове на Ролинс и Тонев за 78:72. Йонас Зохоре скъси дистанцията до четири при 78:74, като след това шампионите пропуснаха шанс да стопят още повече своето изоставане. Първенците от миналия сезон дори вече можеха да мислят и за пълен обрат след триточково нападение от Майкъл Диксън, който след това отново бе фаулиран и наниза още две точки, за да изведе своя отбор напред при 78:79 с оставащи около три минути до финалната сирена. Зохоре пък се отличи с ключово отиграване, след като открадна една топка и сътвори забивка на другия край за 78:81 в полза на ботевградчани. Веднага след таймаута обаче Ролинс върна паритета със страхотна тройка за 81:81, като на влизане във финалните десет минути резултатът бе същият. Впоследствие Ивайло Тонев наниза ключова тройка за Шумен, но Диксън направи разликата само точка при 84:83 с оставащи 28 секунди на часовника. Брайън Камерън отбеляза двата си фала при отиването си на наказателната линия, но след прекъсването за шампионите Димитър Димитров изригна с тройка, за да изравни при 86:86 с оставащи 12 секунди на таблото. В последното си нападение в мача Шумен имаше възможност да спечели мача, но Йордан Минчев заби чадър на Брайън Камерън и прати мача в продължение при 86:86.

ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

Балкан откри продължение с минисерия от пет поредни точки, благодарение на която гостите дръпнаха в резултата при 86:91. Ликей върна две точки за домакините, а след няколко техни пропуска Шумен отново вкара за 90:91, отново чрез американеца. Мартин Сотиров обаче отбеляза ключова тройка за 90:94, а след това Николай Грозев вкара добавка, за да изведе Балкан напред при 90:96 в последната минута от продължението. Връщане назад за Шумен вече нямаше и Балкан триумфира след 90:96 в своя полза.