Този път ЦСКА не допусна изненада в Ямбол

Отборът на ЦСКА стана вторият отбор с девет победи през настоящия сезон в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на старши треньора Росен Барчовски спечелиха гостуването си на Ямбол в зала "Диана" с крайното 90:75 (26:23, 26:15, 23:21, 15:16). Както е известно, през миналата година "червените" катастрофираха срещу този съперник в неговата зала, когато остъпиха категорично с 65:90, но този път прошка от страна на "армейците" нямаше и те бяха солидни през целия обем на мача.

Това е четвърта поредна победа за ЦСКА, който застава еднолично на второто място във временното класиране с баланс от 9-3. Ямбол пък допуска трето поредно поражение и остава на шестата позиция с актив от 5-7.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна равностойно, като двата тима опипваха почвата в първите минути от срещата. ЦСКА записа серия от четири поредни точки за 5:9, но след това Павел Маринов и Тейлър Къри помогнаха на домакините да изравнят резултата при 9:9. Възпитаниците на Росен Барчовски обаче започнаха да показват все по-сериозни аргументи с течение на четвъртината и след серия от седем безответни точки дистанцията скочи при 9:16, благодарение на тройка на Кейлъб Уесън. Прекъсването също не помогна на домакините, които вече изоставаха с двуцифрена разлика при 9:19, преди Питър Кис да сложи край на серията на гостите - 11:19. С течение на мача "червените" набираха все по-голяма скорост при стрелбата и вече имаха пет тройки, като Венцислав Петков им помогна да спрат щурма на Ямбол и да направят аванса си осем точки при 18:25. Все пак тимът на Тони Дечев успя да скъси изоставането си до само две точки на полувремето при 23:25 след силни изяви на резервите Шакийл Уолтърс и Андон Вачев.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Ямболският тим продължаваше да бъде равностоен на своя съперник, като след две минути игра дистанцията все още бе минимална - 27:28 в полза на ЦСКА. Впечатление правеше страхотното включване на Андон Вачев, който вече имаше 6 точки за 6 минути като алтернатива на титулярния център Тейлър Къри. С негова помощ Ямбол успя да сътвори обрат и да поведе с 29:28. Боянов, Радукич и Бачев обаче дадоха нужната увереност на гостите, които поведоха с 31:36 в средата на втората част. В самия край на втората част отборът на ЦСКА продължаваше да залага на страхотната си успеваемост при стрелбата и след точни изстрели на Васил Бачев и Георги Боянов тимът на гостите увеличи преднината си до 11 при 35:46. "Армейците" нямаха спиране в последните минути от втората четвърт и заслужено се оттеглиха на 15-минутна почивка при 14 точки аванс в своя полза - 38:52.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Ямбол започна третата четвърт доста мудно, като си направи живота труден, след като не съумя отбележи нито точка в първите близо две минути от старта на финалния период. През това време пък ЦСКА направи аванса си 20-точков при 38:58. Домакините се събудиха малко по-късно от очакваното, като все пак успяха да сведат дистанцията до 14 точки при 49:63 в полза на "армейците". Александър Матушев продължи серията на Ямбол, която достигна шест безответни точки при 51:63 в средата на третата част. Брандън Йънг обаче възстанови реда в организацията на гостите и помогна на отбора си да направи решителна крачка в края на третата четвърт, осигурявайки аванс от 17 точки на ЦСКА при 54:71. Ситуацията на таблото след края на 30-те минути игра сочеше 59:75 в полза на "армейците".

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Възпитаниците на Тони Дечев все още не бяха готови да се предадат, като всячески се опитваха да скъсят своето изоставане. ЦСКА обаче бе твърде силен за съпротивителните сили на ямболии и столичани поддържаха предварително натрупаната си преднина от 18 точки при 63:81 в началото на последния период. Каквито и опити да правеха състезателите на ямболския отбор, то отборът на Росен Барчовски просто не им даваше шанс да се закачат за него - 68:84 в средата на част №4. Интригата се изпари от залата при още една минисерия от шест поредни точки на ЦСКА, която изведе "червените" напред при 71:90 на влизане в последните три минути от редовното време. Всичко приключи при 75:90 в полза на гостите от София.

Венцислав Петков се отличи с 20 точки и 5 асистенции за отбора на ЦСКА. Георги Боянов и Брандън Йънг записаха по 17 точки, Александър Радукич фиксира дабъл-дабъл от 15 точки и 11 борби, а Кейлъб Уесън остана с 12 точки и 5 борби.

Тейлър Къри бе най-резултатен за ЦСКА с 18 точки, докато Питър Кис наниза 15 точки.