ЦСКА 1948 постигна ключова победа над Арда и ще посрещне новата година в топ 5

ЦСКА 1948 стигна до важен успех с 1:0 над Арда в последния двубой от efbet Лига за 2023 година. Срещата бе отложена от 18-ия кръг на родния елит. Преди началото ѝ двата тима се намираха на шестата и седмата позиция в класирането, а разликата помежду им бе само 1 точка. Така който от двата отбора бе постигнал победа, щеше да се намести в челните места на таблицата и да зимува една идея по-спокойно. След този успех “червените” се изкачват в класирането и вече са на петото място, изпреварвайки Левски. Единственото попадение в днешния мач отбеляза Ивайло Чочев от дузпа (12’), а домакините играха повече от 30 минути с човек по-малко след червения картон на Стив Фуртадо (60’).

Първата опасна възможност дойде в 7-ата минута. Тогава Чочев пусна хубаво подаване към Русев, който стреля по диагонал, но Господинов спаси. Антонио Вутов се опита да засече на опразнената врата, но се спъна и отправи не много силен удар от земята. Защитниците на Арда обаче се бяха върнали на голлинията и изчистиха.

Само 3 минути по-късно нова опасна атака на ЦСКА 1948 доведе до дузпа. Педриньо проби отляво, смени рязко посоката, справяйки се с бранител на гостите, и подаде към Ценов, който дебнеше на границата на наказателното поле. В момента, в който пое топката обаче, полузащитникът на “червените” беше съборен в пеналтерията от Умар Сако и Деян Лозев, които се хвърлиха на шпагат. Реферът посочи бялата точка, а след това положението бе прегледано и бе отсъден наказателен удар. Зад топката застана Ивайло Чочев, който не сбърка, и откри резултата в 12-ата минута.

В следващите минути домакините продължиха да натискат своя опонент. В 19-ата Георги Русев отправи мощен шут от малък ъгъл, но Сако успя да блокира.

В 28-ата минута ЦСКА 1948 можеше да стигне до второ попадение. Русев получи извеждащ пас надясно, който го остави на чиста позиция срещу Господинов. Вместо да стреля обаче крилото на “червените” пусна успоредно подаване към Чочев, който бе заобиколен от защитници и пропусна кълбото зад себе си. Така то стигна до Педриньо, който бе напълно сам срещу опразнената врата. Бразилецът обаче нацели гредата от около 5-6 метра. На повторението обаче се видя, че положението е спорно заради потенциална засада на Русев.

В 41-ата минута гостите също бяха близо до попадение. Те получиха право да изпълнят пряк свободен удар на удобна позиция. Вместо да стреля директно Тонислав Йорданов подаде към Лъчезар Котев, който дебнеше на дъгата на наказателното поле. Халфът отправи истински снаряд, но за негово нещастие топката се отклони в напречната греда.

Към края на първата част Емил Ценов пропусна да вкара втори гол, след като засече топката на празна врата, но я прати високо над напречната греда. Така “червените” се оттеглиха с гол аванс след първите малко повече от 45 минути.

Второто полувреме започна с положение за Арда. Влезлият като резерва Радослав Цонев стреля опасно от фал, но Ганев показа рефлекс и изби.

В 58-ата минута ситуацията за домакините се влоши, след като Стив Фуртадо фаулира противников играчи и получи втори жълт картон. Така повече от 30 минути ЦСКА 1948 трябваше да играе с 10 души на терена.

Следващата интересна ситуация дойде чак в 71-ата минута. Тогава Боруков премина покрай Ганев и стреля от малък ъгъл, но Елитон се намеси и изчисти топката в корнер. До края на двубоя Арда бе отборът, който атакуваше повече, но така и не стигна до чисто голово положение. Така отборът на ЦСКА 1948 успя да удържи натиска и да измъкне важни три точки от днешната среща.

След този успех ЦСКА 1948 събира 35 пункта, колкото има и Левски. Заради директни двубои обаче “червените” изместват “сините” от петото място и се доближават на 10 от първия Черно море. Арда от своя страна остава седми с 31 точки, на 4 от топ 6.

ЦСКА 1948 1:0 АРДА

1:0 Ивайло Чочев (12) - д.

Стартови състави:

ЦСКА 1948: 33. Генадий Ганев, 5. Елитон, 6. Стив Фуртадо, 8. Педриньо, 10. Георги Русев, 15. Симеон Василев, 18. Ивайло Чочев, 20. Антонио Вутов, 21. Емил Ценов, 22. Реян Даскалов, 23. Емил Виячки;

Арда: 1. Анатолий Господинов, 3. Умар Сако, 4. Милен Стоев, 7. Абубакар Тунгара, 11. Мартин Стойчев, 18. Джелал Хюсеинов, 19. Тонислав Йорданов, 20. Деян Лозев, 77. Илия Юруков, 80. Лъчезар Котев, 99. Станислав Иванов.

Снимки: Startphoto