Отслабен Балкан остана близо до подвиг в Германия

Отборът на Балкан допусна второ поредно поражение във втория етап на ФИБА Къп. Българският шампион игра здраво срещу германския Гьотинген, но в крайна сметка отстъпи с крайното 70:76 (17:22, 14:20, 22:17, 17:17) срещу своя съперник в зала "Шпаркасен Арена". Ботевградчани бяха без двамата си американци на гардовите позиции - Девин Харис и Майкъл Диксън, но въпреки тяхната липса тимът показа силно представяне срещу труден опонент.

Това обаче е петата поредна загуба на "зелените" във всички турнири, като отборът вече трябва да стори чудо, за да се класира за елиминациите във ФИБА Къп. В група "K" Билбао е водач с 2-0, Порто и Гьтинген са следващите с по 1-1, а Балкан е на дъното с 0-2.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Петър Златанович реши да започне с двамата си млади гардове в лицата на Георги Герганов и Илиян Пищиков, които замениха проблемните Девин Харис и Майки Диксън. Гьотинген отвори мача със серия от 10:3 в своя полза, но след това ботевградчани също започнаха да вкарват с кошове на Димитър Димитров и Йонас Зохоре за 12:8. Германците обаче отговориха с още една силна серия, този път от осем поредни точки, за да се измъкнат напред с двуцифрена преднина при 20:8. След прекъсването Балкан отново намери начин да смъкне изоставането си, изцяло благодарение на Йордан Минчев, който влезе от резервната скамейка и отбеляза бързи пет точки за 20:13. До края на първата част Балкан съкрати още две точки от изоставането си и така резултатът вече бе 22:17 след първите 10 минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Петър Златанович продължи устрема си и в началото на втората част, когато направи разликата само две в полза на Гьотинген при 22:20. Нивото на игра от първите минути на домакините спадна драстично, а от другата страна Балкан наказваше съперника с хубави пресечки, най-вече на Георги Герганов, който вкара за 25:24. Германците отвърнаха на удара за 30:24, преди Мартин Сотиров да реализира тройка за 30:27 в средата на втория период. Постепенно обаче отборът на домакините се стегна и възстанови двуцифрения си аванс, благодарение на повишеното ниво на агресия в нападение и натрупаните нарушения на съперника - 39:29 след успешни фалове на Грант Античевич. В самия край на първото полувреме Гьотинген повиши дистанцията с още една точка, като двата тима се оттеглиха на почивка при 42:31.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Балкан не можа да стопи нито точка от изоставането си след първите две-три минути игра, като вместо това Гьотинген вдигна аванса си до 13 при 49:36. Все пак ботевградчани не отстъпваха и продължаваха да се борят срещу по-класния си опонент и благодарение на Пищиков и Минчев тимът намали дефицита си до девет точки при 53:44. Николай Грозев също се включи силно от пейката с тройка, чрез която Балкан скъси своя пасив до осем при 55:47 с оставащи около три минути до края на третата четвърт. Герганов продължаваше да прави изключително силен двубой, като той записа последните четири точки за четвъртината, за да доближи своя отбор на само шест разлика при 59:53. Балкан дори имаше възможност да скъси още повече разликата, но Йонас Зохоре пропусна два наказателни в последните секунди на периода.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Зохоре се реваншира в началото на последната четвърт, когато откри гонитбата с две точки за 59:55. Нова тройка на Грозев скъси дистанцията до едно притежание при 61:58, а след това Зохоре вкара веднъж от линията, за да направи резултата 61:59. Идентична разлика се запази при преполовяването на частта, когато Гьотинген водеше с 63:60, преди Йордан Минчев да изравни със страхотна тройка. За съжаление, след това "зелените" пропуснаха шанс да излязат напред, при което домакините отговориха с минисерия от четири поредни точки, за да си върнат преднината при 67:63. Зохоре върна две точки за Балкан, но защитата на тима не можеше да опази свръхбързия Гибсън, който бе точен за 69:65 с оставащи около две минути на часовника. Балкан отново се залепи зад противника си при 69:67, когато Мартин Сотиров имаше възможност да донесе точка аванс на ботевградчани, но пропусна от тройката. В следващата атака Зак Енсмингер не пожали българския първенец и реализира тройка за 72:67 с оставащи 80 секунди на таблото. Балкан допусна грешка, а Енсмингер продължи наказателната си акция с успешен пробив за 74:67. Неговите изяви бяха достатъчни на Гьотинген да отблъсне българския тим и да спечели мача с крайното 76:70.

Умоджа Гибсън завърши с 18 точки за успеха на домакините. Карлис Силинс прибави 12 точки, а Грант Античевич, Диондре Бърнс и Боди Хуме нанизаха по 11 точки.

Йонас Зохоре записа дабъл-дабъл от 13 точки и 12 борби за Балкан. Йордан Минчев помогна с още 13 точки, 10 борби и 5 асистенции от пейката, а Мартин Сотиров също завърши срещата с 13 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ГЬОТИНГЕН: Диондре Бърнс, Умоджа Гибсън, Боди Хуме, Грант Античевич, Карлис Силинс

БАЛКАН: Георги Герганов, Илиян Пищиков, Карл Липс, Димитър Димитров, Йонас Зохоре