Ивайло Тонев торпилира Ямбол в “Диана”

Шумен изплува от последното място в класирането на Националната баскетболна лига, след като записа четвъртата си победа през настоящия сезон. Отборът на Янко Янков надви домакините от Ямбол с 82:74 (15:20, 21:15, 27:21, 19:18) в последен мач от 11-ия кръг на първенството. Над всички за победителите бе звездата на тима Ивайло Тонев, който поведе отбора си към победата с 29 точки.

По този начин приключи негативната серия на Шумен от четири поредни загуби в шампионата, като тимът заема осмото място в таблицата с баланс от 4-7, какъвто е и този на Левски и Берое. Ямбол пък остава на шестата позиция в класирането със своя актив от 5-6.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

В началото на мача не се стигна до сериозни амплитуди в резултата, като двата тима се държаха близо един до друг при 7:4 в полза на Ямбол. Впечатление правеха повечето грешки от страна на отбора на Шумен, който можеше и да има аванс на старта на мача, ако не бе открил двубоя с 1/9 стрелба от игра и 2 грешки в нападение. Ивайло Тонев се развихри за гостите с четири поредни точки, но въпреки това ямболии продължаваха да са напред в резултата заради опитните изпълнения на капитана Павел Маринов - 13:8. Момчетата на Тони Дечев увеличиха аванса си с още една точка, благодарение на тройка на Маринов за 16:10 в средата на първата четвърт. Гостите все още "редяха тухли" по коша на Ямбол, докато междувременно разликата скочи до двуцифрените измерения при 20:10 след кош на Шакийл Уолтърс. Все пак отборът на Янко Янков записа серия от пет поредни точки за край на втората четвърт, като така тимът стопи разликата наполовина при 20:15 след края на откриващия период.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Нападенията на ямболии ставаха все по-статични, което единствено позволяваше на тима на Шумен да скъсява дистанцията в резултата. Гостите дори успяха да поведат в резултата след нова силна изява на Ивайло Тонев, който имаше половината точки на отбора си при 20:22 в началото на втората четвърт. Серията на Шумен достигна 14 безответни точки, преди Айзък Бонтън най-сетне да я спре за 22:24. Стрелбата на домакините бе изключително неуспешна, а 17-годишният Веселин Байчев наниза тройка от другата страна, за да вдигне разликата до седем точки в полза на Шумен при 23:30. В този случай обаче на сцената излязоха опитните Лилов и Маринов, които взеха нещата в свои ръце и нанизаха по един точен изстрел зад дъгата, за да скъсят разликата между двата тима до три точки при 29:32. Впоследствие Шумен задържа преднината си, но Лилов отново се отличи с точен мерник, за да направи резултата 35:36 на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отличното представяне на Тонев в мача продължи, като той поведе Шумен към серия от седем поредни точки, за да може тимът му да дръпне напред при 35:43. Маринов и Лилов отново върнаха отбора си плътно до съперника при 44:48, като в средата на периода разликата продължаваше да не е чак толкова голяма, въпреки че Шумен играеше по-добре от домакините - 46:50. Домакините не успяха да стигнат до обрат в следващите минути, тъй като Росен Иванов и Уилфрид Ликей помогнаха на Шумен да увеличи аванса си до осем при 46:54. Лидерите на ямболии Маринов и Лилов не позволиха на гостите да се чувстват твърде спокойни, като вторият впечатли с кош и фал за 52:54. Едно нападение по-късно Айзък Бонтън се присъедини към компанията им и върна равенството на таблото при 54:54. Дейвид Ролинс се събуди в края на третата четвърт и започна да помага на Тонев с реализаторската роля, прекъсвайки серията на ямболии - 56:60. Брайън Камерън пък изригна с тройка в последните секунди на частта и по този начин Шумен се оттегли на кратка почивка при 56:63.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период започна оптимистично за отбора на Ямбол, който съкрати две точки от своя пасив и вече губеше със само пет при 60:65 след две минути игра. Никой обаче не можеше да спре Ивайло Тонев, който наниза 25-ата си точка в мача за 60:67 в полза на Шумен. Все пак двубоят бе далеч от приключил, тъй като "непреклонните" настигнаха Шумен при 67:69, преди те да допуснат още една борба в нападение, при която Ликей наниза за 67:71. Ямболии пропуснаха възможност да изравнят резултата заради пропуск от тройката на Лилов, но Уолтърс овладя борбата в атака и добави две точки за 70:71 при оставащи около две минути до края на редовното време. Ликей бе фаулиран и вкара два от два, а след това Николай Михайлов извърши грешка и позволи на Тонев да продължи летежа си за 70:75. Разликата остана непроменена след поредните действия на паркета при 72:77, но Павел Маринов отново я направи само три при 74:77 с оставащи 80 секунди до финалната сирена. Ключовото изпълнение в мача бе на Ликей, който реализира кош и фал за 74:80 с оставащи 47 секунди на таблото. След таймаута Тонев открадна топка от Иван Лилов и отиде на наказателната линия, за да сложи точка на спора, като Шумен спечели мача с крайното 74:82.

Ивайло Тонев завърши с 29 точки, 5 борби и 5 откраднати топки при 11/20 стрелба от игра за успеха на Шумен. Брайън Камерън (6 асистенции) и Уилфрид Ликей (7 борби) постигнаха по 16 точки, а Дейвид Ролинс се разписа с 10 точки и 5 овладени топки.

Капитанът на Ямбол Павел Маринов завърши с 22 точки, докато Айзък Бонтън (5 асистенции) и Иван Лилов (5 борби) се отчетоха с по 15 точки.