Академик шокира Балкан в дебюта на Минчев и Зохоре

Академик Пловдив направи силен край на първото завъртане в Националната баскетболна лига. Пловдивчани наваксаха двуцифрен пасив, за да повалят шампионите от Балкан със 75:73 (20:15, 17:30, 16:20, 22:8) в двубой от 11-ия кръг на първенството.

Пловдивчани допуснаха само три точки в последните седем минути от редовното време, като в този период записаха серия от 18:3, за да запишат успеха. Мартин Сотиров изведе Балкан напред при 67:73, но с тройки на братята Николай и Мартин Маринови резултатът бе изравнен при 73:73. Впоследствие Джералд Лидер се превърна и в герой за домакините с победния кош, а в последната секунда Йордан Минчев бе на милиметри от това да донесе победата в ръцете на шампионите, но опитът му от тройката се завъртя около ринга и излезе.

Във временното класиране Академик заема деветото място с баланс от 3 победи и 8 загуби, докато Балкан е пети с актив от 6 успеха и 5 поражения.

Ренел Къмингс и Джъстин МакКол бяха най-резултатни за победителите с по 14 точки. Николай Маринов наниза 12, а Томислав Минков прибави 11 точки.

Димитър Димитров бе над всички за Балкан с 20 точки и 9 борби, докато Йордан Минчев се разписа с 10 точки и 9 борби в дебюта си за ботевградчани. Другото ново попълнение - Йонас Зохоре, завърши с 8 точки и 7 борби за 26 минути като титуляр.