Левски завърши годината с победа, бразилец герой с дебютен гол

Левски спечели с 1:0 гостуването си на Ботев (Враца) в среща от ХХ кръг на efbet Лига. В герой за тима на Николай Костов се превърна бразилският полузащитник Дарлан, за когото това беше първо попадение за столичния гранд. По този начин "сините", които днес бяха в резервните си жълти екипи, завършват с победа 2023 година, заемайки четвърто място във временното класиране - на десет точки от върха. Ботев (Враца) на Христо Янев пък продължава да държи предпоследното място.

Домакините бяха без голямата си звезда Браян Переа, който остана извън групата. "Сините" имаха далеч по-сериозни проблеми. Те трябваше да се оправят без Асен Митков, Петрис и Цунами. Първите двама не попаднаха в групата, а бразилският ляв бек остана на пейката и се появи принудително в средата на второто полувреме.

22 Ботев (Враца) 0:1 Левски

Срещата започна с натиск на гостите от София. В деветата минута те комбинираха добре отляво, Марин Петков нахлу в наказателното поле и центрира успоредно по земя, но не намери Рикардиньо и врачани изчистиха в корнер.

Секунди по-късно шут по земя на Браян Мендоса създаде суматоха в отбраната на "сините", но след два рикошета Хосе Кордоба изчисти напред.

В 23-ата минута Ботев като по чудо не откри резултата. Спас Георгиев центрира отляво към Генов, капитанът на домакините стреля с глава, но Пламен Андреев направи великолепно спасяване и изби, а след това и улови топката преди играч на домакините да направи добавка.

След половин час игра Левски изпълни корнер, а врачани изчистиха напред. Топката попадна в Роналдо, който направи несполучлив опит да я отиграе триково и позволи на Ботев да направи контраатака. Мажуга напредна бързо отляво, влезе в наказателното поле, преодоля настигналия го Роналдо и се озова очи в очи с Андреев, но стражът на гостите отново спаси.

Двата пропуска на врачани се оказаха фатални, защото Левски поведе в 32-ата минута. Дарлан се възползва от грешка на "зелената" отбрана при изнасянето на топката, отнея пред наказателното им поле, дриблира с нея и с шут по земя под плонжа на реагиралия не много убедително Федерико Бариос откри резултата. Тоба бе и дебютен гол за бразилеца с фланелката на родния гранд.

Попадението разклати футболистите на Христо Янев и даде самочувствие на гостите, които заиграха по-уверено до края на първото полувреме и опасносностите пред Пламен Андреев приключиха.

Второто полувреме започна с нещо интересно, сътворено от Рикардиньо. Нападателят на Левски беше изведен сам срещу стража на домакините, след което опита да намери мрежата с техничен прехвърлящ удар, но прехвърли и вратата. Съдиите обаче маркираха засада на бразилеца и този неточен удар не попадна в статистиката от мача. В 57-ата минута Марин Петков сътвори пробив отляво и шутира, но Федерико Бариос улови без проблеми.

В 62-ата минута Рикардиньо напусна терена с контузия, а на негово място влезе тийнейджърът Преслав Бачев. Скоро след това Браян Мендоса падна в наказателното поле на Левски, но главният съдия Георги Давидов даде знак играта да продължи.

В 74-ата минута Марко Мажуга направи отличен слалом покрай двама-трима бранители в жълто, след което центрира успоредно на голлинията на Левски, но нямаше кой да засече топката и да изравни. В 78-ата минута и Кристиан Димитров от Левски напусна контузен - мястото му на игрището зае Цунами

В последните минути Ботев (Враца) наложи натиск, което донесе няколко опасни разбърквания пред рамката на Пламен Андреев. В 88-ата минута домакините поискаха дузпа, след падане на техен състезател в наказателното поле, дошло след колективна грешка при опит да се изчисти топката от страна на Андриан Краев и Кордоба. След това Жуниор Джиле имаше възможност да изравни, а после и Даниел Генов, който не успя да засече топката с глава пред вратата на Андреев. Така последният сигнал на Давидов дойде при 1:0 за тима на Николай Костов.

БОТЕВ (ВРАЦА) 0:1 ЛЕВСКИ

0:1 Дарлан (32)

БОТЕВ (ВРАЦА): 34. Рубио, 9. Генов, 10. Георгиев, 14. Мажуга, 18. Барбоса, 20. Христов, 21. Траоре, 23. Мендоса, 28. Кунде, 37. Киконда, 77. Велев

ЛЕВСКИ: 1. Андреев, 5. Ван Дер Каап, 50. Димитров, 33. Кордоба, 7. Роналдо, 8. Краев, 20. Чандъров, 37. Дарлан, 88. Петков, 17. Уелтон, 9. Рикардиньо

Снимки: Борислав Трошев