Спартак пречупи Рилски след неописуем трилър в Плевен

Отборът на Спартак Плевен постигна четвъртата си поредна победа в Националната баскетболна лига. Тя дойде по изключително драматичен начин, тъй като плевенчани наваксаха двуцифрено изоставане и впоследствие пребориха Рилски спортист с крайното 97:95 (15:29, 22:18, 25:20, 23:18, 12:10) след продължение на свой терен в зала "Балканстрой".

По този начин възпитаниците на Любомир Минчев излизат временно на втората позиция в таблицата на първенството с баланс от 7 победи и 4 загуби. Те прекъснаха и серията от три поредни успеха на самоковци, които остават на четвъртото място с актив от 6 успеха и 5 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата започна доста резултатно, като домакините отправиха първия удар в мача с бърза серия от 5:0 за старт на двубоя, след което Рилски върна равенството при 7:7 след тройка на Александър Янев. Впоследствие самоковци успяха и да излязат напред в резултата, след като Джоузеф Лоусън вкара тройка в последните секунди на нападението за 7:10 в полза на Рилецо. Центърът на Спартак Брайънт Томас пък трябваше да получи медицинска помощ заради удар в устата, като той бе заменен от Цветомир Чернокожев. Плевенчани започнаха негативна серия от поредни нападения без вкаран кош, докато от другата страна гостите продължаваха да наказват от далечно разстояние, след като и Чавдар Костов вкара тройка за 7:13.

Капитанът на самоковци явно натрупа увереност след точния си изстрел, като няколко по-късно отбеляза втора поредна тройка, този път от дрибъл директно при изнасянето на топката в предно поле за 9:18 - таймаут за Любомир Минчев. Николай Стоянов и Денислав Вутев помогнаха за кратко на домакините да избегнат двуцифрения дефицит, но все пак възпитаниците на Любомир Киров стигнаха до него при 13:23 към края на първата част. Мирослав Васов и Деян Карамфилов също станаха автори на по една тройка до края на периода, който завърши при 15:29 в полза на Рилски спортист.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Алекс Симеонов направи разликата 17 точки в началото на втората четвърт с кош и фал, но след това Спартак показа признаци на събуждане с минисерия от пет поредни точки, за да скъси изоставането си до 12 при 20:32. Мощна забивка на Андрю Гордън, която се превърна в добавка на пропусната тройка на Константин Тошков, удължи летежа на плевенчани и предизвикаха спешно прекъсване в редиците на гостите при 22:32. Гордън отново бе точен, за да скъси дистанцията до едноцифрените размери, но след това баскетболистите на Рилски прекъснаха сушата с хубав флоутър на Мирослав Васов за 24:34. Домакините започнаха все повече да лимитират стрелбата отдалеч на самоковци, а без нея гостите вече нямаха такова предимство на паркета.

Преднината им продължаваше да се смалява, благодарение на кошове на Брайънт Томас и Родни Първис за 30:36. Николай Стоянов блесна с първата си тройка в мача за 35:39 но от другата страна Джоузеф Лоусън вече бе 3/4 зад дъгата за 35:42 при оставащи около две минути до края на първото полувреме. Американецът нямаше никакви намерения да спира терора си от тройката - четвърти точен изстрел, който върна аванса от 12 точки на Рилски спортист при 35:47. Страхотна комбинация от аут между Николай Стоянов и Томас Брайънт завърши със забивка на центъра за крайното 37:47 в полза на гостите след 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Момчетата на Любомир Минчев също започнаха да нижат стрелби отдалеч в началото на третата четвърт, след като с по една такава се отличиха Николай Стоянов и Станимир Маринов. Това обаче не бе достатъчно на Спартак да понижи разликата, тъй като Рилецо продължаваше да води с двуцифрен актив при 43:55. Спартак обаче тръгна на щурм в следващите минути и записа серия от осем поредни точки, чрез която разликата в резултата бе скъсена до само четири при 51:55 в средата на третата четвърт. Опитът на Чавдар Костов му помогна в два поредни случая да си спечели нарушения от тройката, а Деян Карамфилов и Мирослав Васов му помогнаха в мисията самоковци да си върнат двуцифрената преднина при 54:65. В самия край на третата част обаче домакините се върнаха на само пет точки изоставане от своя опонент при 62:67, след като Ивко Ивков, Родни Първис и Константин Тошков бяха точни в края на периода, за да направят последната четвърт изключително интересна.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Станимир Маринов вдигна залата на крака в началото на финалния период, след като съкрати дистанцията до само две точки с тройка за 69:71. Рилецо отново се пропука в атака, а след това Цветомир Чернокожев блесна с чудесна индивидуална изява, за да изравни резултата при 71:71. Серията на домакините бе увеличена до 8:0 в последните няколко минути, като с кош и фал се отличи Брайънт Томас, помогнал за пълния обрат на домакините при 73:71. Гостите вече осезаемо чувстваха напрежението след изпуснатия аванс, а Ивко Ивков собственоръчно поведе Спартак към четириточкова преднина при 77:73 с оставащи около четири минути до края на мача. Чавдар Костов влезе в ролята на лидер за самоковци и върна отбора си на едно притежание разлика при 79:77. Веднага след прекъсването крилото на домакините Цветомир Чернокожев отвърна с ключова тройка за 82:77, но Александър Янев демонстрира класа с кош за 82:79 на влизане в последните 120 секунди игра.

Драмата стана пълна, след като домакините пропуснаха няколко шанса да се отскубнат напред в резултата, след което Костов смъкна разликата с още точка при 82:80. Родни Първис пък изпусна два наказателни удара, а в следващото нападение се стигна до спорна ситуация, при която първо Мартин Хорозов зачете кош и фал на Лоусън, но след дълго видеопреглеждане отмени двете точки и нарушението и даде топка на Спартак. Николай Стоянов също пропусна един наказателен, но все пак вкара втория за 83:80 в полза на плевенчани с оставащи 27 секунди на таблото. След прекъсването Рилски спортист реагира по най-добрия възможен начин с фантастична тройка на Чавдар Костов, който дори си спечели и нарушение от Николай Стоянов.

Капитанът на самоковци обаче пропусна от линията, но Александър Янев се пребори за борбата и впоследствие той застана на наказателната линия за два опита при 83:83. Крилото на Рилецо не трепна и при двата си фала, за да изведе отбора си напред при 83:85. Станимир Маринов също бе изпратен на наказателната линия от другата страна след нарушение на Деян Карамфилов, като плеймейкърът на плевенчани също показа точен мерник и изравни при 85:85 с оставащи 9 секунди на таблото. Рилски спортист получи последната атака за редовното време, но тя се оказа неуспешна, тъй като Янев пропусна под коша и така двата тима влязоха в продължение при 85:85.

ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

Ивко Ивков даде криле на Спартак в продължението с точен изстрел за 87:85, а междувременно Рилски направи две грешки в първите си три нападения и така остана назад в резултата. Родни Първис пък най-сетне се събуди и наказа грешките на своя съперник с тройка за 90:85 при оставащи около три минути от добавеното време. За пореден път в мача Чавдар Костов си извоюва три наказателни удара, като и този път той вкара два пъти за 90:87. Последва размяна на кошове, след която и двата тима не успяха да стигнат до точки заради пропуски на плевенчани и още грешки за самоковци - 92:89 на влизане в последната минута от продължението. Янев отново се добра до наказателната линия, за да съкрати изоставането на тима си до точка при 92:91, но Родни Първис се реваншира за пропуска си от тройката по-рано и този път бе точен за 95:91 с оставащи 16 секунди на часовника. Все пак фаловете продължиха, но Янев бе точен само веднъж този път и топката вече бе в полето на Спартак - 95:92 и два наказателни за Станимир Маринов. Плеймейкърът на домакините вкара веднъж за 96:92, но Деян Карамфилов отвърна с невероятен шут от тройката за 96:95 с оставащи 4.4 секунди на таблото. Маринов отново вкара един от два, а след това Янев прекали с паса си и подпечата победата на Спартак за крайното 97:95.

Станимир Маринов повече Спартак с 22 точки, 7 борби и 8 асистенции. Родни Първис наниза 14 точки, Николай Стоянов прибави 13, а Брайънт Томас и Цветомир Чернокожев се отличиха с по 12 точки.

Джозуеф Лоусън бе най-резултатен за Рилски с 25 точки и 10 борби. Чавдар Костов добави 22 точки и 8 борби, а Александър Янев и Деян Карамфилов отбелязаха по 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Станимир Маринов, Родни Първис, Николай Стоянов, Брайънт Томас, Андрю Гордън

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Крис Минков, Чавдар Костов, Александър Янев, Джоузеф Лоусън