Балкан се предаде пред силата на Порто

Отборът на Балкан не успя да направи успешна стъпка в първия си мач от втората фаза на ФИБА Къп. Българският шампион бе надигран от португалския гранд Порто с 63:88 (12:34, 22:18, 11:13, 18:23) в своята зала "Арена Ботевград". Възпитаниците на Петър Златанович започнаха доста сковано мача и позволиха разликата да се вдигне над 20 точки още след края на първата четвърт, като оттам нататък португалците нямаха проблем да стигнат до успеха на българска земя.

Така Порто излиза начело в група "K" на надпреварата с баланс от 1-0, докато Балкан е последен с 0-1. Другите два отбора са германския Гьотинген и испанския Билбао. Следващият мач на ботевградчани във ФИБА Къп е следващата сряда от 19:30 срещу Гьотинген в Германия.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна по неприятен начин за българския тим, който си позволи да изостане с 2:7 след първите две минути и половина. Нападението на Балкан не вървеше, а в защита тимът изобщо не успяваше да се справи със съперниковите набези, като най-лош старт направи центърът Малик Топин, който си позволи да бъде надигран няколко пъти. Така португалците отвориха двуцифрена дистанция още на старта на двубоя при 2:12. Попадналият в титулярната петица Георги Герганов обаче помогна на "зелените" да се събудят и собственоръчно скъси разликата до шест при 6:12. Нещата не се промениха особено за ботевградчани, които продължаваха да позволяват на своя съперник да бележи - втора тройка на Кливланд Мелвин и 8:20 в полза на именития гранд. Баскетболистите на Фернандо Са ставаха още по-агресивни с течение на първата четвърт, а преднината на гостите стана точно 20 точки при 8:28. Момчетата на Петър Златанович направиха доста грешки в първата четвърт, а бившият играч на Шарлът Хорнетс Аарън Харисън оформи крайното 12:34 в полза на португалците след края на откриващите 10 минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Резервният гард на Балкан Майкъл Диксън даде искра за своя тим с шест бързи точки от пейката в началото на втората четвърт, но Порто продължаваше да вкарва от всяка позиция на паркета и така запази преднината си - 21 точки при 18:39. Мелвин нямаше намерение да се спира, отбелязвайки седмата тройка на португалците в мача за 18:42. Николай Грозев върна тройката от другата страна, но така или иначе домакините не можеха да скъсят дефицита си - 26:46 в полза на отбора на Порто. Благодарение на тройка на Георги Герганов Балкан най-сетне започна да показва зъбите си, след като юношата на Ямбол направи разликата 16 при 32:48. В крайна сметка резултатът на полувремето бе 34:52 в полза на Порто.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Балкан така и не успя да заложи на добра серия в началото на третата четвърт, чрез която да смъкне изоставането си и да се доближи до своя съперник. Вместо това разликата остана почти идентична с натрупаната от първото полувреме - 37:54 в полза на Порто. Българският тим отново влезе рано в "бонус"-а и принуди още по-агресивни действия от страна на португалците, които вече можеха да мислят как да затворят мача при 39:60. Преднината на гостите продължаваше да криволичи между 15-те и 20-те точки, като тимът на Фернандо Са се оттегли на кратка почивка при 45:65 в своя полза преди старта на финалния период.

18 Балкан 63:88 Порто

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Балкан пропусна да се разпише в първите си няколко нападения за последната четвърт, като тогава и стана ясно, че Порто ще успее да запази преднината си и да спечели срещата. Разликата скочи до 22 точки, когато на паркета за "зелените" се появи юношата на тима Михаил Гавазов. При преполовяването на четвъртината Порто водеше с 55:76, като единствено остана да се оформи крайният резултат в срещата. Стефан Михайлов също влезе в игра за домакините, като Балкан затвори мача с него, Гавазов, Пищиков и Малик Топин на терена. Иво Корестилов също получи две минути в срещата, след като влезе на мястото на Топин. До края на мача баскетболистите на Порто направиха победата си още по-изразителна - 63:88.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Девин Харис, Георги Герганов, Карл-Йохан Липс, Димитър Димитров, Малик Топин

ПОРТО: Харлон Клооф, Аарън Харисън, Танър Омлид, Мигел Кейрош, Кливланд Мелвин

Снимки: Борислав Цветанов