Каква ще бъде развръзката в Премиър лийг - Гледайте "Контра"

Жоао Феликс наказа Атлетико за заслужена победа на Барселона

Отборът на Барселона спечели с минималното 1:0 дербито срещу Атлетико Мадрид от 15-ия кръг на Ла Лига. Преотстъпеният от столичани Жоао Феликс реализира гола в 28-ата минута, след което бурно се израдва, показвайки ясно кой клуб е на сърцето му.

Мачът се игра пред само 34 568 зрители на "Монтжуик", което е рекордно малко от началото на сезона.

След този резултат Барса пак съкращава на 4 точки изоставането си от лидерите Реал Мадрид и Жирона, а след седмица приема точно каталунския отбор. Атлетико пък е с мач по-малко, което също го оставя в играта.

Шампионите изиграха един от най-силните си двубои от началото на кампанията, но направиха куп пропуски. Неочаквано сред разочаровалите беше Роберт Левандовски, който пропиля три възможности. Рафиня също не беше точен в самото начало, а в 58-ата удари греда. На много високо ниво беше Педри, който напомни за най-силните си дни с екипа на Барса.

В същото време гостите дълго време бяха пасивни. Едва към края те започнаха да създават опасности, но две изумителни намеси на резервния страж Иняки Пеня, както и греда на Мемфис Депай лишиха "дюшекчиите" от точка.

И в този мач на вратата на Барса започна Иняки Пеня, тъй като Марк-Андре тер Стеген не е готов напълно след контузия. Иниго Мартинес беше записан сред стартовите 11, но заради болки по време на загрявката беше заменен от Андреас Кристенсен. В редиците на Атлетико също нямаше изненади, като Алваро Мората и Антоан Гризман поведоха атаката.

Барселона можеше да поведе още в първата минута, след като Рафиня се озова на няколко метра от вратата, но стреля неточно с десния крак. Веднага след това и Левандовски беше близо до попадение.

Тимът на Диего Симеоне отговори с добра акция в петата минута, при която за малко Молина да нанесе удар от 6-7 метра.

Последваха два нетипични пропуска на Левандовски от 100-процентови ситуации - веднъж след подаване на Рафиня и веднъж след такова на Жул Кунде.

Барса продължи да бъде по-настоятелният тим и в 28-ата минута поведе в резултата. Тогава Жоао Феликс завърши с копване над Облак, след което бурзно се израдва.

Атлетико имаше възможност да изравни в 36-ата, когато пред Гризман се откри шанс да реализира, но ударът му беше блокиран.

Ян Облак спаси сигурен втори гол на Жоао Феликс в 43-тата минута, отбивайки удара му отблизо.

На почивката Чоло Симеоне избра да направи тройна смяна, като замени фланговите си играчи и добави още един офанзивен футболист в лицето на Анхел Корея.

Промените обаче не донесоха някакъв обрат в играта. Барса пак продължаваше да бъде по-опасният отбор и в 58-ата Рафиня имаше малшанса да стреля в гредата.

Чак в 61-вата Алваро Мората стигна до положение, но не успя да го превърне в гол.

Много скоро в игра за Атлетико се появиха и другите две останали смени, а тимът промени и тактическата си постройка, но и това не даваше резултат. "Рохибланкос" получиха възможност да стрелят от фал и Мемфис Депай шутира отлично, но вратарят Иняки Пеня се намеси блестящо, избивайки кълбото в гредата. Това се случи в 80-ата минута.

Неубедителният тази вечер Левандовски направи третия си голям пропуск в 86-ата минута, стреляйки в аут.

Последният критичен момент дойде в добавеното време, когато Иняки Пеня спаси още една голяма опасност.

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages