Лига на нациите по мини футбол - Чехия - България 0:0

ЦСКА се възползва от куп грешки на Балкан, за да превземе дома му в Ботевград

Отборът на ЦСКА излезе еднолично на второто място във временното класиране на Националната баскетболна лига, след като спечели дербито с Балкан с 95:86 (26:19, 17:25, 23:26, 29:16) в зала "Арена Ботевград". По този начин "армейците" взеха частичен реванш от шампионите за поражението си на полуфиналите през миналия сезон в първенството. "Червените", които днес бяха водени от Даниел Клечков заради наказанието на Росен Барчовски, записаха серия от 8:0 в края на редовното време и се възползваха от нелепи грешки от страна на ботевградчани.

По този начин "червените" вече са втори в подреждането с баланс от 7 победи и 3 загуби, докато Балкан остава на четвъртата позиция с актив от 6 успеха и 4 поражения, какъвто е и този на Спартак Плевен.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима се захапаха още от първата секунда, като Балкан настаняваше постепенно в подкошието на своя съперник, за да може Малик Топин да отбележи 8 от първите 15 точки за домакините. Резултатът обаче беше равен в средата на откриващия период при 15:14 в полза на ботевградчани, тъй като баскетболистите на ЦСКА също се отличиха с добри проценти при успеваемостта си от игра в началните моменти. Защитата на "армейците" в правоъгълника обаче нямаше отговор срещу Топин и Димитър Димитров, като двамата бяха автори на 17-те точки в актива на "зелените" при 17:14 - 10 за Топин и 7 за Димитров. Все пак гостите от София затвориха първата четвърт по възможна най-добрия начин - със серия от 2:12, за да поведат с 19:26 след 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Момчетата на Петър Златанович успяха да наваксат изоставането си на старта на втората четвърт, като благодарение на Мартин Сотиров и Димитър Димитров резултатът бе изравнен при 28:28. Страхотното начало на капитана на "зелените" продължи с втората му тройка в двубоя, а "зелените" си върнаха водачеството при 35:33 в своя полза. Домакините стояха доста по-добре от своя съперник на терена през втория период, като серията им от началото на частта достигна 20:8. След като не бяха изпълнили нито един наказателен удар през първата четвърт, ботевградчани вече бяха 8/8 през втората част, за да поведат с 39:34. Георги Боянов обаче също започна да действа агресивно в офанзивен план и след негови пет поредни точки паритетът отново се завърна на таблото при 41:41. Благодарение на кош със сирената на Майкъл Диксън домакините успяха да изтръгнат аванс от една точка на почивката при 44:43.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Балкан направи доста грешки в първите минути на третата част и очаквано загуби аванса си, като ЦСКА стартира периода със серия от шест поредни точки за 44:49. Брандън Йънг също натисна газта с четири поредни точки и така авансът на "червените" стана седем при 46:53, а допълнителните лоши новини за домакините бяха свързани с контузия на Девин Харис, който се отправи към съблекалнята след травма в глезена. Тройка на Венцислав Петков помогна на ЦСКА да разполага с първата двуцифрена преднина в мача при 46:56 в своя полза. Прекъсването от страна на домакините им помогна да се съвземат и да отвърнат с две поредни тройки, дело на Карл Липс и Димитър Димитров за 52:56. Домакините заложиха на алтернативата на Харис - Майкъл Диксън, който поведе тима си към нов пълен обрат при 67:61 след девет точки от страна на американеца. ЦСКА съкрати изоставането си до само точка, преди Николай Грозев да наниже тройка за 70:66 след края на третата част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Размяната на кошове бе акцент на първите минути от последната четвърт, като Балкан успя да остане напред в резултата след чудесни изяви на Карл Липс - 77:72. Все пак ЦСКА успя да остане близо до своя съперник, благодарение на тройка на Брандън Йънг за 79:77. Отлична акция между Васил Бачев и Брандън Йънг завърши с две точки в коша на Балкан, като равенството се завърна на таблото при 82:82 в средата на последната четвърт. След това домакините направиха грешка, а Александър Радукич я наказа с точен изстрел от тройката за 82:85. Брандън Йънг задържа триточковия аванс на "червените" с маркова стрелба от средно разстояние, като така резултатът на влизане в последните две минути бе 84:87 в полза на ЦСКА. Девин Харис отвърна с мълниеносен пробив за 86:87, но Кейлъб Уесън успя да се отличи с важна изява за "армейците", за да може дистанцията да се запази в рамките на три точки при 86:89. Кошмарна грешка в атака на Диксън провали шанса на Балкан да се закачи за съперника и донесе лесни две за Георги Боянов от другата страна - 86:91 с оставащи 37 секунди на часовника. Ботевградчани сътвориха още една грешка след таймаута и така ЦСКА властваше след успех с 86:95.

Георги Боянов се отличи с 27 точки и 7 борби за победата на ЦСКА. Кейлъб Уесън приключи с дабъл-дабъл от 21 точки и 10 борби, Брандън Йънг прибави 19 точки, 7 борби и 5 асистенции, а Венцислав Петков и Александър Радукич нанизаха по 11 точки.

Димитър Димитров бе най-резултатен за ЦСКА с 24 точки. Малик Топин се отчете с 16 точки и 7 борби, Карл Липс вкара 13 точки, а Майкъл Диксън допринесе с 12 точки и 5 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Девин Харис, Мартин Сотиров, Карл-Йохан Липс, Димитър Димитров, Малик Топин

ЦСКА: Брандън Йънг, Венцислав Петков, Георги Боянов, Александър Радукич, Кейлъб Уесън

Снимки: Владимир Иванов