Левски избухна срещу Локо (Пд)

Отборът на Левски разби с 3:0 Локомотив (Пловдив) в мача от 19-ия кръг на efbet Лига. Така "сините" спряха негативната си серия от пет поредни мача без успех в елита, което съвпадна със завръщането на голямата им звезда Уелтон от първата минута. Без бразилеца сред титулярите отборът взе едва три точки от 15 възможни и най-вероятно се сбогува с основната си цел - титлата на България, като изостава на десет точки от първото място. Кристиан Димитров (14), Уелтон (42) и Рикардиньо (85) от дузпа бяха точни за домакините. Така Левски вкара за първи път три гола в мач за първенството от над 4 месеца, когато разби със 6:0 Локомотив (София).

Успехът е напълно заслужен за Левски, но резултатът не отговаря на видяното на терена. Столичани обаче имаха късмет в ключови моменти, като при първия гол, когато вратарят Динко Хоркаш сбърка и прати топката във вратата си, гостите имаха претенции за втория гол, а третото попадение дойде след дузпа отсъдена с ВАР, като преди това такава бе отменена за "сините" също с видео повторение.

Деветата победа на "сините" ги остави на шесто място с актив от 32 точки, като ги доближи само на три от Локо (Пд), който остана на четвърто място с 35 точки.

Двубоят на стадион "Георги Аспарухов" спря кризата от към резултати на домакините, но продължи тази на "смърфовете", които имат само един успех в последните си девет мача, след като преди това бяха в серия от девет поредни победи и водеха в първенството.

В титулярния състав на Николай Костов се завърнаха Цунами, Андриан Краев, Кристиан Димитров и Уелтон. Трябва да се отбележи, че това е първи мач като титуляр за бразилското крило на "сините" от победата над Черно море на 22 октомври 2023 г., когато бе записана и последната победа в шампионата.

Четири бяха промените и при гостите от Пловдив спрямо загубата им от Ботев (Враца) преди седмица - Христо Иванов, Джовани, Бабакар Дион и Алфа Конте бяха новите имена в състава на Александър Томаш.

29 Левски 3:0 Локомотив (Пловдив)

Още във втората минута агитката на домакините в Сектор "Б" извади транспарант към треньора на тима, който гласеше: "Кольо, кога ще бием?". Секунди по-късно Бабакар Дион нацели гредата над Андреев, но се оказа, че крилото на гостите е бил в положение на засада.

В 6-ата минута хубав пробив на Петрис вкара напрежение в защитата на "черно-белите", но връхлитащият Уелтон не успя да се разпише от няколко метра и прати топката от външната страна на мрежата.

Левски поведе в 14-ата минута, а голмайстор бе Кристиан Димитров, който вкара първото си попадение на "Герена" и второ за клуба. Централният защитник се разписа с глава след центриране от пореден корнер на Марин Петков, но вратарят Динко Хоркаш носи основна вина за попадението. При опита си да избие не толкова силния удар на бранителя, той прати топката в собствената си мрежа.

Последваха пропуск с глава на Краев, който дойде отново след статично положение. Изстрел на Марин Петков от фал пък мина над гредата, а Фадига не успя да засече подаване на Роналдиньо.

Левски стигна до втори гол в 42-ата минута. Уелтон бе точен с хубав удар в долния ляв ъгъл на Хоркаш след светкавична контраатака. Той бе изведен от Фадига, който отне топката от Христо Иванов. Гостите имаха претенции за фал в атака на домакините, тъй като халфът на "сините" си помогна за секунда с ръка. Попадението на бразилеца пък е негово 16-то за клуба и пето през този сезон.

Реферът Валентин Железов все пак бе изпратен с освирквания на почивката от публиката на столичани.

На почивката Томаш направи две промени, като пусна в игра Георги Минчев и Леонардо Сена, които замениха Конте и Иванов. Сектор "Б" запали факли и димки и нарушиха видимостта, а в този момент Железов свира дузпа след съприкосновение на Дарлан с играч на "червено-черните". Съдията бе викнат да гледа ВАР от Волен Чинков и след това отмени своето решение за радост на пловдивчани.

Тимът на Томаш се опита да върне едно от попаденията и започна да атакува по-смело, но липсваше точен удар във вратата на Андреев. Бяха създадени няколко положения, като играчите със сини екипи видимо отпаднаха физически и нито успяваха да задържат топката, нито да организират качествени атаки.

Последваха много смени и от двата отбора, а в 81-ата минута Рикардиньо бе ударен от Сена в наказателното поле. Железов предварително даде знак играта да продължи, но после бе викнат от колегите си на ВАР, след което промени своето решение и отсъди дузпа за Левски. Зад топката застана Рикардиньо, който майсторски прати топката в горния ляв ъгъл за 3:0. Попадението бе първо за него в първенството от 18 септември.

Последваха скандирания "Мъри Стоилов" от Сектор "Б", както и призиви за оставка от страна на Наско Сираков, докато останалите два сектора обаче освиркаха ултрасите.

Резервата за гостите Ивайло Иванов, който е юноша на Левски, влезе и веднага отправи опасен удар, който Андреев извади под гредата и запази вратата си без гол.

Това бе и последното интересно нещо в мача и Левски завърши годината с победа на "Герена". Домакините получиха аплодисменти от едва около 3500 по трибуните, като сега им предстоят мачовете с Хебър за Купата на България и гостуване на Ботев Враца.

Докато за Локо трудните дни продължават, като имат мач с Лудогорец за Купата на България и завършват годината с Пирин на "Лаута".

ЛЕВСКИ 3:0 ЛОКОМОТИВ (ПД)
1:0 Димитров (14)
2:0 Уелтон (42)
3:0 Рикардиньо (85-д)

ЛЕВСКИ: 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 5. Килиан ван дер Каап, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 9. Рикардиньо, 17. Уелтон, 37. Дарлан Мендес, 50. Кристиан Димитров, 88. Марин Петков, 97. Асими Фадига.

ЛОКОМОТИВ (ПД): 23. Динко Хоркаш, 44. Ангел Лясков, 91. Хорхе Сегура, 4. Мартин Паскалев, 71. Оливиер Камдем, 6. Христо Иванов, 21. Евандро, 10. Джовани, 7. Бабакар Дион, 14. Димитър Илиев, 17. Алфа Конте.

Снимки: Владимир Иванов