Брайтън излъга АЕК и ще играе в Лига Европа и напролет

Брайтън спечели с минималното 1:0 в гостуването си на АЕК в мач от петия кръг на Лига Европа, но това бе напълно достатъчно за “чайките” да си осигурят класирането в следващата фаза. Единственото попадение в срещата бе дело на Жоао Педро от дузпа в 55-ата минута. Момчетата на Роберто Де Дзерби по-скоро излъгаха своя противник, тъй като гърците бяха по-активния тим и атакуваха почти през целия мач, но в крайна сметка индивидуални грешки и несъсредоточеност не им позволиха да вземат нещо повече от срещата.

Гостите от Англия пропуснаха отлична възможност да излязат напред в резултата още във втората минута, когато Евън Фергюсън бе изведен в добра позиция, но Чичан Станкович направи добро спасяване.

Постепенно домакините изцяло поеха инициативата на терена. В 18-ата минута Орбелин Пинеда стреля опасно. Точно след изминаването половин час игрово време Стивън Цубер също пропусна две много добри възможности за попадение само в разстояние на минута. Именно швейцарският нападател отново не успя да намери вратата и в 44-ата минута, когато дори преодоля Барт Вербруген, но топката се отклони в лявата греда.

Второто полувреме отново започна с опасно положение в полза на домакините, но нидерландският страж на “чайките” спаси. Само две минути след това при първата си по-сериозна опасност за второто полувреме Жоао Педро бе фаулиран в наказателното поле от Дамиан Шимански. Първоначално съдията не реагира, но след сигнал от ВАР бе пратен на монитора и промени решението си. Именно потърпевшият бразилец се нагърби с отговорността и реализира за 0:1.

Нещата за домакините се влошиха още повече пет минути след изминаването на час игра, когато Мият Гачинович не прецени добре една топка и си изкара втори жълт и респективно червен картон, което остави АЕК с човек по-малко. Домакините все пак опитаха да задържат действията в половината на англичаните, но така и не успяха да застрашат сериозно вратата на Барт Вербрюген.

С тези три точки Брайтън оглави класирането в група B на Лига Европа и си осигури място в следващата фаза, тъй като именно днешният им противник АЕК е трети, но с едва четири. В последния кръг в груповата фаза на турнира “чайките” ще приемат Марсилия, като двата тима ще решат първите две места в групата.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Снимки: Gettyimages