Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Ливърпул разби ЛАСК и спечели групата си в Лига Европа

Ливърпул спечели с 4:0 домакинството си на ЛАСК (Линц) в мач от петия кръг на груповата фаза на Лига Европа. Мърсисайдци успяха да вземат ранна преднина в двубоя още в първите петнайсет минути, когато Луис Диас (12’) и Коди Гакпо се разписаха, а Мохамед Салах (51’) направи преднината на тима класическа началото на втората част със 199-ото си попадение. Точка на спора сложи Коди Гакпо с второто си попадение в мача в добавеното време. С тази победа играчите на Юрген Клоп си осигуриха и първото място в групата, тъй като в другата среща Тулуза не успя да спечели срещу Роял Юнион.

Немският наставник на домакините бе направил много промени в своя състав, като даде възможност на голям брой футболисти, които по-рядко играят в Премиър лийг, да получат игрови минути. Въпреки това “червените” доминираха почти през цялото игрово време и можеха да отбележат дори повече голове.

Срещата започна на високи обороти още от първия съдийски сигнал. Играчите в “червено” показаха, че нямат намерение да губят време и ще искат бързо да стигнат до преднина. Още в първите десетина минути по веднъж Салах и Гакпо имаха добри възможности, но се позабавиха в решителния момент. Така се стигна до 12-ата минута, когато Луис Диас първо отлично разтегли играта вдясно, където бе Джо Гомес, а след това с отличен спринт в наказателното поле намери добра позиция, за да може с глава да насочи топката право в мрежата на Тобиас Лавал за 1:0.

Само три минути по-късно ново хубаво разиграване даде възможност на Мохамед Салах да влезе в наказателното поле и намери озовалия се сам срещу голлинията Гакпо, който нямаше как да сгреши и покачи на 2:0. Играчите на Томас Загедер показаха, че ще продалжават да следват своя план и в следващите минути осъществиха няколко доста добри атаки, но липсата на класа в последното подаване ги лишиха от възможността да стигнат до попадение. В 30-ата минута мърсисайдци имаха претенции за дузпа за падане на Луис Диас в наказателното поле, но съдията ги подмина. Две минути по-късно пък Цимикас отправи отличен удар, но той срещна напречната греда на гостите от Австрия.

Футболистите на Юрген Клоп започнаха втората част с подновен устрем и в 50-ата минута Коди Гакпо успя да прокара топката между бранителите в бяло и стигна до нея преди Тобиас Лавал, което доведе до дузпа. Мохамед Салах реализира безапелационно 11-метровия наказателен удар за 3:0. Това бе гол номер 199 за египтянина с екипа на мърсисайдци. Само две минути по-късно отново Гакпо стреля отлично, но кълбото нацели десния стълб на вратата на гостите.

Домакините нямаха намерение да намаляват оборотите и в 58-ата минута изтеглилият се в по-предни позиции Харви Елиът предизвика ново спасяване на Лавал. Минутка след това появилият се от скамейката Дарвин Нунес също имаше добра възможност, но отново стражът на гостите се прояви в положителна светлина. Пет минути след изминаването на час игра се откри и най-добрата възможност за гостите от Ласк, но Келъхър, подобно на своя колега от другата страна, също успя да се прояви добре и да избие. Ирландският заместник на Алисон Бекер бе принуден още на няколко пъти да се намесва в следващите минути при опасни нападения на гостите.

Точка на спора в срещата сложи Коди Гакпо след нова атака на висока скорост в добавеното време, когато играчите на Ливърпул се възползваха от изнасянето на гостите в предни позиции и ги изненадаха. Трент Александър-Арнолд намери нидерландеца в наказателното поле и той нямаше проблеми да се разпише за втори път в двубоя за 4:0.

С тази победа мърсисайдци спечелиха и групата, тъй като събраха 12 точки и са на недостижими на върха в класирането, след като в другата среща Тулуза не успя да победи Роял Юнион и остана с осем пункта при оставащ само един мач до края на груповата фаза.

Снимки: Gettyimages