Спартак разстреля Левски в края и утежни ситуацията при "сините"

Отборът на Спартак Плевен нанесе четвърта поредна загуба на Левски в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на старши треньора Любомир Минчев се наложиха над столичани с 83:68 (16:14, 22:18, 17:22, 28:14) в двубой от деветия кръг на първенството, проведен в зала "Балканстрой". Това бе втори пореден успех за плевенчани, като те нанесоха първо поражение на Левски като гост от началото на сезона. Спартак отбеляза 5 от общо 12-те си тройки в последната четвърт, в която успя да се отскубне напред и да пречупи своя съперник.

По този начин Спартак вече разполага с баланс от 5 победи и 4 загуби през настоящата кампания, докато Левски е с актив от 4 успеха и 5 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна с доста бавно темпо, като баскетболистите на Спартак Плевен три пъти направиха крачки в рамките на първите две минути, а резултатът бе 2:3 в полза на Левски. Техническите грешки от страна на двата тима продължиха, а дистанцията все още бе минимална при 4:5 в полза на гостите от София. Спартак обаче направи първата по-дълга серия и след тройка на Станимир Маринов и кош на Андрю Гордън Спартак поведе с 11:7 в средата на първата част. Плевенчани вдигнаха разликата до шест точки след тройка и на Денислав Вутев, която помогна на тима му да се отдалечи напред при 14:8. В крайна сметка Златин Георгиев осигури добър край на "сините" за откриващия период, който приключи при 16:14 в полза на Спартак Плевен.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Възпитаниците на Любомир Минчев тръгнаха ударно във втората четвърт след пет поредни точки от Николай Стоянов и Станимир Маринов за 21:14. Прекъсването не помогна на гостите, тъй като след кратката пауза Спартак увеличи серията си и разликата стана двуцифрена при 25:14, след което Димитър Ангелов използва и втория си таймаут за първото полувреме. В един момент домакините поведоха и с 12 точки, преди Дамян Николов и Златин Георгиев да намалят изоставането на своя тим до седем при 30:23. Левски успя да се доближи максимално до своя съперник след тройка на Асен Великов, който доближи тима си на само две точки от домакините при 32:30. Спартак обаче намери начин да остави Левски зад гърба си и да се поздрави с аванс от шест точки на полувремето при 38:32.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Плевенчани отново се отскубнаха напред с двуцифрена преднина, след като Родни Първис и Станимир Маринов нанизаха по една тройка, за да изведат тима си с 10 аванс при 46:36. Момчетата на Димитър Ангелов обаче сътвориха серия от шест поредни точки, преди Маринов отново да спре похода им с нова тройка за 49:42 в средата на третата четвърт. Веднага след това Брайънт Томас също се разписа, но Левски реагира с тройка на Марио Боянов и кош на бърза атака на Алън Арнет за 51:47. Домакините вече започваха да губят преимуществото си, докато от другата страна Красимир Петров поведе Левски към равенството при 51:51. Третата четвърт приключи при аванс от само точка за Спартак при 55:54.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима продължаваха да си разменят кошове и да държат интригата до последно във финалния период, като след минута игра резултатът сочеше 57:57. Димитър Маринчешки се чувстваше все по-комфортно срещу бившия си отбор и бе точен в две последователни нападения, но Андрю Гордън връщаше ударите от другата страна за 59:59. Станимир Маринов нямаше спиране при стрелбата днес, след като той реализира още две тройки за 65:63 в полза на домакините. Веднага след това Николай Стоянов заложи на опита и сътвори кош и фал срещу Дамян Николов, за да покачи аванса на своя тим до пет точки при 68:63. Левски обаче нямаше намерение да се предаде и остана на четири точки зад своя опонент при 70:66 с оставащи около три минути до финалната сирена. Брайънт Томас беше безгрешен от наказателната линия и донесе аванс от шест точки на домакините при 74:68. Малко след това Николай Стоянов наниза ключова тройка, чрез която преднината на Спартак достигна девет точки при 77:68 и оставащи под две минути до края на редовното време. Всичко приключи с още една тройка - този път на Родни Първис, за 80:68. До края на мача домакините вкараха още една стрелба зад дъгата - този път на Николай Стоянов за крайното 83:68.

Станимир Маринов поведе Спартак с 24 точки, 5 борби и 5 асистенции за коефициент от 31. Николай Стоянов прибави 18 точки и 8 борби от пейката, а Андрю Гордън и Родни Първис (8 асистенции) отбелязаха по 10 точки.

Джон Флорвиъс и Златин Георгиев бяха най-резултатни за Левски с по 14 точки, докато Алън Арнет завърши с 11.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Станимир Маринов, Константин Тошков, Родни Първис, Андрю Гордън, Брайънт Томас

ЛЕВСКИ: Асен Великов, Дамян Николов, Алън Арнет, Златин Георгиев, Джон Флорвиъс