Алонсо: Битката с Хамилтън беше повторение на Канада 2013

Фернандо Алонсо си призна, че се е опитал да не дава DRS на Люис Хамилтън в хода на вчерашната Гран При на Абу Даби, с която завърши сезон 2023 във Формула 1, и затова рязко е намалил темпото си на правата преди завой №5 на „Яс Марина“.

Инцидентът се случи в 37-та обиколка на състезанието, когато Алонсо точно излизаше от бокса след втората си смяна на гуми. В същото време Хамилтън, който вече беше спрял за втори път, идваше с по-висока скорост, а Алонсо намали, за да се опита да пропусне своя съперник преди точката на засичане на разликите за първата DRS зона.

В случая Хамилтън усети какви са намеренията на Алонсо и също намали скоростта си, което позволи на седемкратния световен шампион да използва DRS на правата преди завой №6 и изпревари пилота на Астън Мартин. Една обиколка по-късно испанецът си върна позицията, а на финала той завърши седми, докато за Хамилтън остана деветото място.

Верстапен завърши сезона по шампионски, Мерцедес е втори при конструкторите

Самият Алонсо сравни дуела си с Хамилтън с битката им в Гран При на Канада през далечната 2013 година. Тогава Хамилтън бе в ролята на преследвания, а Алонсо бе преследвача.

Британецът се опита да приложи същия трик, който Алонсо изпробва вчера, но и тогава следващият пилот усети навреме какво става и запази DRS. Тогава Алонсо изпревари Хамилтън във втората DRS зона, която е разположена на старт-финалната права, за да завърши втори на „Жил Вилньов“, зад победителя Себастиан Фетел. Това състезание в Канада е един от само трите случая, в които Фетел, Алонсо и Хамилтън се качват заедно на почетната стълбичка.

„Люис е много умен и разбира спорта много добре, а и има много опит, но аз имам повече. Направихме същото в Канада, мисля през 2012 (всъщност е 2013), така че години след този епизод ние се опитахме да дадем DRS на другия с ранно спиране за завой №5. Но и в двата случая аз спечелих“, коментира Алонсо.

Алонсо: 2023 беше най-добрият ми сезон

Хамилтън разбира се не беше впечатлен от тактите на Алонсо, които бяха определени от него като „опасни“ още в хода на състезанието.

„Движехме се с пълна газ 300-400 метра преди завоя, бяхме със 180 мили в час и изведнъж човекът пред мен рязко намали“, каза седемкратният шампион пред медиите след финала.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!