Обрат за Ботев срещу Пирин затвърди добрите впечатления от "канарчетата" в последно време

Ботев (Пловдив) победи Пирин (Благоевград) с 3:1 в двубой от 18-ия кръг на efbet Лига. Юго Комано (1) много набързо изведе гостите напред в резултата, но Самуел Акере (21, 46) възстанови равенството, а след това направи и пълен обрата за "канарчетата". Едно попадение за домакините добави и Мартин Секулич (90+1) в добавеното време на мача. Главен съдия на срещата, в която пловдивчани бяха господари на терена, бе Михаел Павлов.

Преди паузата за национални отбори "канарчетата" спечелиха точка в София срещу Левски.

От друга страна "орлетата" също бяха в положителна форма, като в последния шампионатен двубой те спечелиха с 2:1 над ЦСКА 1948. Пирин успя и да се класира за 1/4-финалите в турнира за Купата на България, след като спечели с 2:1 в Благоевград срещу Ботев (Враца).

Срещата започна мечтано за гостите от Благоевград и те поведоха в резултата още в 30-ата секунда с гол на Юго Комано. Андрей Йорданов центрира в наказателното поле, a Йонас Там не действа добре, след което Атанас Чернев опита да изчисти с шпагат. Топката попадна в краката на Юго Комано, който под ъгъл я прати в мрежата.

Ботев отговори с много неточен удар на Балоянис. В 9-ата минута Ивелин Попов центрира от фаул. На втора греда Атанас Чернев игра с топката, но остана под нея и не успя да осъществи по-добър удар с глава. В 13-ата минута резултатът можеше да бъде равен, но Антоан Бароан стреля в аут от удобна позиция. Видимо Ботев натисна, за да изравни. Добро разиграване пред наказателното поле завърши с шут на Балоянис, в който нямаше нито сила, нито точност.

В 17-ата минута Уме Емануел получи топката на левия тъч. Той я спря с гърди, влезе навътре и стреля към близкия ъгъл на вратата, но Максим Ковальов внимаваше. В следващата минута феновете на Ботев и Пирин започнаха дружно да скандират "Оставка" срещу ръководството на БФС. По-добрите действия на Ботев доведоха до резултат. След ново добро разиграване пред наказателното поле Ивелин Попов намери Самуел Акере, който се завъртя и отправи мощен шут от далечна дистанция, завършил с опъване на мрежата зад Ковальов.

В 28-ата минута Акере показа чудесна скорост и техника, преодолявайки двама футболисти на Пирин. Той влезе в наказателното поле и подаде встрани към свободния Антоан Бароан, който стреля от движение с левия крак, но тялото му изостана назад и ударът профуча над вратата. В 36-ата минута Балоянис центрира от левия фланг, а Бароан направи ефектна странична ножица. Малко повече точност му бе необходима, за да сътвори шедьовър.

Още в първата минута след началото на второто полувреме Ботев стигна до пълен обрат. Акере проби по десния фланг, надбяга защитата и стреля силно, а Ковальов не успя да се намеси по най-добрия начин и видя как топката влиза за втори път във вратата му.

В 53-ата минута Ивелин Попов спечели няколко метра с отличен дрибъл. Той проби през центъра, стигна до пеналтерията и пробва удар в долния десен ъгъл, при който вратарят реагира и с плонж изби в корнер. Три минути по-късно Ивелин Попов подаде с пета през краката на Венци Бенгюзов. Пасът намери набралия скорост Уме Емануел, който стреля в аут. Още в следващата атака далечен шут на Джеймс Ето'о премина покрай вратата.

В 61-вата минута Попов видя свободния Бароан на границата на наказателното поле. Нападателят стреля с по-неудобния си десен крак и не намери вратата. В 78-ата минута Станислав Костов се отчете с голям пропуск. Той не засече по най-добрия начин центриране от десния фланг и от близка дистанция стреля във вратаря. В 86-ата минута Бароан шутира точно под горната греда, но Ковальов с една ръка изби в корнер.

От последвалия ъглов удар Атанас Чернев стреля в гредата, а от близка дистанция Джонас Там не успя да прати топката в мрежата. В добавеното време на мача и резервата Мартин Секулич се разписа. Нападателят пресече подаване на Семенив към негов съотборник в наказателното поле. Хърватинът овладя и със силен удар от малък ъгъл не остави шансове на Ковальов за 3:1.

БОТЕВ - ПИРИН 3:1
0:1 Юго Комано (1)
1:1 Самуел Акере (21)
2:1 Самуел Акере (46)
3:1 Мартин Секулич (90+1)

БОТЕВ: 1. Хидайет Ханкич, 5. Джонас Там, 6. Дилан Мертенс, 10. Ивелин Попов, 11. Антоан Бароан, 15. Джеймс Ето‘о, 16. Самуел Акере, 28. Янис Карабельов, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис, 79. Атанас Чернев;

ПИРИН: 12. Максим Ковальов, 20. Аймен Суда, 4. Айуб Абу, 38. Александър Дюлгеров, 6. Андрей Йорданов, 17. Борис Тютюков, 73. Венцислав Бенгюзов, 8. Дмитро Семенив, 11. Иван Тасев, 29. Мартин Бачев, 19. Юго Комано;

Снимки: Startphoto