Пари Сен Жермен разби Монако в зрелище със седем гола

Отборът на Пари Сен Жермен разби с 5:2 тима на Монако, в първи мач от програмата на 13-ия кръг на френската Лига 1. Головете за домакините отбелязаха Гонсало Рамош (18'), Килиан Мбапе (39') от дузпа и Усман Дембеле (71'), Витиня (73') и Рандал Коло Муани (90'+6'), а за гостите точни бяха Такуми Минамино (22') и Фоларин Балогун (76').

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Победата помогна на шампионите да дръпнат с четири точки на върха пред втория Ница, докато монегаските останаха трети и се отдалечиха на шест точки от върха.

Луис Енрике започна с традиционното за отбора 4-3-3, като на вратата е твърдият титуляр Джанлуиджи Донарума. Непосредствено пред стража бяха Шкринияр и Ернандес, а в халфовата линия ключова роля ще имаше Витиня. На върха на нападението действаше триото Дембеле - Рамош - Мбапе, като всеки един от тримата нападатели успя да се разпише по веднъж.

Адолф Хютер от своя страна, влезе в битката също с офанзивна схема от 3-4-3, като на вратата бе пласирал Филип Кьон. В защита върху Марипан се падна най-тежката задача да отблъсква острите нападения на шампионите, а в центъра Закария и Камара бяха връзката между двете половини на терена. В атака Минамино, Балогун и Головин изпробваха головите си умения, като само добрите реакции на противниковия страж им попречиха да реализират пълния си потенциал.

Шампионите започнаха мача вихрено и остро подаване намери Килиан Мбапе, който напредна в половината на съперника, но стража на гостите Филип Кьон се намеси подобаващо и открадна топката от краката на нападателя.

В 7-ата минута дойде и първият точен удар в мача. Рамош получи подаване на границата на пеналтерията и стреля опасно, но Кьон отново бе на мястото си и опази мрежата суха.

Пет минути по-късно и гостите имаха своята първа възможност. Балогун се оказа абсолютно непокрит и засече центриране с глава, което Донарума изби в ъглов удар.

Четвърт час след началото гостите вкараха гол, който главният съдия отмени заради засада. Балогун стреля опасно, Донарума изби, а при добавката Вандерсон я заби в мрежата на парижани. След това ситуацията бе преразгледана и чрез системата VAR, което само препотвърди нередовността на попадението.

Около пет минути по-късно и домакините стигнаха до гол, който дойде след безобразна грешка на Филип Кьон. Нападател на шампионите стреля остро, стражът на гостите хвана топаката първоначално, но после я изпусна, а там в близост дебнеше Гонсало Рамош, който добави и оплете коженото калбо в мрежата.

Съвсем скоро монегаските се върнаха в мача, като този път Донарума сгреши фатално. Така топката се озова в краката на Такуми Минамино, който нямаше как да сгреши и наказа домакините, изравнявайки резултата.

След двата гола съперниците започнаха да внимават малко повече и атаките секнаха. Първи ново нападение опитаха домакините, които половин час след началото пропуснаха изгодна възможност, когато Мбапе стреля и настана истинска паника в защитата на монегаските, които много трудно изчистиха топката от наказателното си поле.

Около пет минути преди края на редовното време на първото полувреме домакините си върнаха предимството в резултата. Нова груба грешка в отбраната на Монако доведе до неразчетени действия от страна на Магаса, който събори свой съперник в своето наказателно поле и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана Мбапе, който бе безкомпромисен и изведе домакините отново напред в резултата.

Почти веднага след това гостите можеха отново да изравнят след страхотен пробив на Головин, чийто удар обаче бе отразен от Донарума.

Второто полувреме започна ужасяващо за гостите. След тежък сблъсък Денис Закария падна и остана дълго време на земята, като останаха съмнения за контузия, но след това се изправи и остана в игра.

Домакините след това наложиха териториален натиск, докато техните съперници разчитаха на контраатаки. Като цяло реалните голови ситуации липсваха и съперниците разчитаха повече на единоборства, разигравания и статични положения.

Логично парижани стигнаха до трети гол около 20 минути преди края на редовното време. Усман Дембеле достигна до перфектно подаване и стреля точно в десния ъгъл.

По-малко от 120 секунди по-късно домакините окончателно съкрушиха надеждите на съперника, като Витиня изригна със страхотно попадение.

Монегаските обаче не заслужаваха пълен разгром и сравнително скоро върнаха едно попадение, с което направиха очертаващата се загуба една идея по-почетно. Фоларин Балогун получи изгодно подаване от автора на първия гол Минамино, проби напред в наказателното поле на парижани и вкара второто попадение за своите.

В изтичащите секунди на редовното време гостите можеха да върнат още един гол и да направят продължението много интересно, но Донарума бе блестящ при отразяването на удара на Висам Бен Йедер, а след това Головин прати неточен удар в аут.

Домакините също можеха да отбележат и да направят преднината си още по-внушителна, но при рейда си Рамош в последния момент се подхлъзна и не успя да нанесе решителния удар.

В крайна сметка това се случи в шестата минута от добавеното време, когато кошмарът на Левски от тазгодишната европейска кампания - Рандал Коло Муани, се пребори за топката и я прати за пети път във вратата на Кьон.

Така парижани записаха своята шеста поредна шампионатна победа и уверено започнаха да вървят към поредна титла. Монегаските от своя страна не съумяха да спечелят за трети път в последните си четири мача.