Берое сломи Академик след трилър в Стара Загора

Отборът на Берое постигна драматична победа с 87:86 над Академик Пловдив в зала "Общинска". Успехът е трети за старозагорци от началото на сезона, докато пловдивчани допускат второ поредно поражение.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Йордан Янков бе направил една промяна при титулярите си, като Джъстин МакКол влезе на мястото на Тайлър Криймър. Иначе двубоят очаквано започна доста равностойно с няколко смени на водачеството в първите минути, като Берое първи успя да нанесе малко по-сериозен удар на своя съперник при 11:7 след добри изяви на своите лидери Даръл Дейвис и Карлос Пепин. В средата на периода на терена за гостите едновременно на терена се появиха талантите им Томислав Минков, Кръстомир Михов и Йоанис Кикрилис, като третият успя секунди след появата си на терена да намали разликата до две точки при 11:9. Старозагорци обаче продължаваха да са в ролята на лидери в резултата, след като Джабари Крейг отново ги изведе до аванс от три точки при 19:16 към края на частта. Баскетболистите на Академик започнаха да трупат твърде много грешки в офанзивен план, заради които "зелените" получиха възможност да увеличат аванса си до шест точки след първата част, благодарение на бързи атаки и тройка в последната секунда на Даръл Дейвис за 26:20.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Пловдивчани имаха доста отворени стрелби, чрез които да скъсят изоставането си от своя съперник, но ги пропуснаха и след кош и фал на Дарин Иванов дистанцията между двата тима скочи до осем точки при 30:22. Иванов продължи наказателната си акция с отбелязана тройка, която изпрати преднината на "зелените" при двуцифрените измерения - 35:24 в полза на домакините. Даръл Дейвис също наказа съперника с типична за себе си стрелба от средно разстояние и така изведнъж авансът на Берое вече бе 13 точки при 37:24. От другата страна пък пловдивчани продължаваха да "хвърлят тухли" и домакините пропуснаха добра възможност да направят аванса си още по-внушителен. Лошата серия на Академик приключи с тройка на Джейлън Минет, който наниза тройка за 37:27 с оставащи около две минути до края на първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Началото на третата част протече както досега - Берое отново стартира с минисерия, за да вдигне аванса си до цели 15 точки при 45:30. Все пак възпитаниците на Йордан Янков се опитаха да отговорят с тройка на Мартин Маринов за 45:33. Двата тима вдигнаха оборотите за кратко, като старозагорци продължаваха да натискат своя съперник и да поддържат преднината си при 52:39 в средата на третия период. Академик пък продължаваше да разчита на точния мерник на братята Маринови, за да се държи в мача - 54:45 след два поредни точни изстрела на Николай Маринов. Борбена изява на Джералд Лидел осигури още три точки на пловдивчани, които вече изоставаха със само шест при 54:48. Равенството бе факт след още една тройка на Николай Маринов и кош на Джъстин МакКол, който вкара и фал за 56:57. Домакините обаче спряха устрема на своя съперник и си върнаха водачеството, за да поведат с 66:62 след края на третата част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима продължаваха да стоят изключително равностойно, като дистанцията бе само една точка при 71:70 в полза на Берое след три минути игра във финалния период. Много важна тройка на Николай Титков обаче остави пловдивчани назад, като старозагорци водеха със 74:70 в този момент. Томислав Минков отговори със същото веднага след това и гостите отново се върнаха на точка зад "зелените" при 76:75 с оставащи около пет минути до финалната сирена. Берое обаче нанесе ключова серия и успя да се измъкне напред при 85:78 след успешни изяви на Карлос Пепин и Николай Титков. Мартин Маринов си изкара важно нарушение от тройката и успя да вкара и трите си наказателни, за да направи драмата пълна при 85:81 с оставащи около две минути и половина до края на редовното време. Берое дръпна с шест точки, но Академик успя да се върне на само точка зад своя опонент и дори имаше възможност да спечели мача със сирената, но неточни стрелби не позволиха това да се случи - 87:86 в полза на Берое.

Даръл Дейвис завърши с 22 точки за победата на Берое. Карлос Пепин добави 20, Антун Маричевич приключи с 13 точки, а Николай Титков и Дарин Иванов се отчетоха съответно с по 11 и 10 точки.

Джъстин МакКол записа 21 точки за Академик. Мартин Маринов наниза 17 точки, Джералд Лидъл вкара 13, а Николай Маринов и Томислав Минков се отчетоха с по 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Михаил Комбаков, Дарин Иванов, Даръл Дейвис, Карлос Пепин, Антун Маричевич

АКАДЕМИК: Николай Маринов, Джейлън Минет, Мартин Маринов, Джъстин МакКол, Джералд Лидел