Арсенал изпревари Тотнъм и се изравни с Манчестър Сити

Арсенал реагира след първата си загуба в Премиър лийг, дошла преди седмица от Нюкасъл, и надигра с 3:1 Бърнли на своя „Емиратс“ в двубой от 12-ия кръг на английския шампионат. С този успех „артилеристите“ се възползваха от второто поредно поражение на Тотнъм и изпревариха големия си съперник от Северен Лондон, като заедно с това се изравниха по точки с шампиона и лидер във временното класиране Манчестър Сити, който утре гостува на Челси. Леонардо Тросар откри резултата в добавеното време на първата част, а след това асистира за попадението на Уилиам Салиба (57'). Олександър Зинченко (74') сложи точка на интригата със зрелищен трети гол и така Арсенал довърши мача спокойно, въпреки че в 83-тата минута остана с човек по-малко, след като Фабио Виейра получи директен червен картон. За Бърнли това бе пета поредна загуба.

Венсан Компани заложи на същия състав, който в миналия кръг загуби от Кристъл Палас. Джош Кълън се завърна след наказание, но остана на пейката за началото. Микел Артета направл само една корекция в сравнение с тима, който започна срещу Севиля през седмицата. Олександър Зинченко влезе на мястото на Бен Уайт, който изобщо не бе в групата за днешния двубой. Леандро Тросар беше предпочетен пред Еди Нкетия на върха на атаката.

Гостите показаха зъби в началото и в деветата минута Амдуни получи пространство да нахлуе през центъра към границата на наказателното поле, след което стреля, но Рая изби в корнер. След това обаче очаквано домакините взеха надмощие. Първата голяма възможност дойде в 21-вата минута, когато Сака стреля много силно, но Трафърд реагира по изключителен начин и изби, след което топката срещна и напречната греда.

В 30-ата минута Хавертц пропусна добър шанс, след като отблизо стреля с глава над вратата. Веднага след това Салиба върна лошо към Габриел, което отвори възможност за Гудмундсон, който можеше да открие. Ударът му обаче бе спасен от Давид Рая.

Трафърд отново направи много добро спасяване в 36-ата минута, когато се справи с изстрел на Тросар.

В добавеното време на първата част Арсенал взе аванс. Сака се пребори с бранител на гостите и отигра с глава центриране от дълбочина на Зинченко, след което на далечната греда Тросар също засече с глава и почти от голлинията прати топката във вратата. При падането си след това белгиецът почувства силна болка в рамото, но все пак, след като му бе оказана помощ, се завърна на терена за последните секунди на първото полувреме. Неговото попадение пък се оказа гол №1000 за Арсенал на "Емиратс" във всички турнири.

В самото начало на втората част Габриел Магаляеш се представи брилянтно в защита, успявайки да предотврати удар Колеошо. В 54-тата минута обаче Бърнли изравни. Колеошо успя да преодолее Томиясу след здрава битка отляво на атаката на гостите, след което върна към Родригес. Неговият удар бе блокиран, но топката се озова на пътя на Браунхил. Изстрелът на капитана на Бърнли рикошира в Габриел и влезе във вратата. Голът бе прегледан за евентуално нарушение срещу Томиясу, но в крайна сметка бе признат – 1:1.

Отговорът на Арсенал бе незабавен. В 56-ата минута Мартинели бе изведен в наказателното поле, но Трафърд спаси неговия удар до близката греда. Тросар центрира от корнера, а Салиба този път изпревари стража на гостите и засече с глава, възстановявайки преднината на „топчиите“.

В 67-ата минута Райс нанесе страхотен изстрел от около 25 метра, но топката профуча на сантиметри встрани от дясната греда. Третият гол обаче не се забави много и стана факт седем минути по-късно. Тросар центрира от корнер, а О'Шей за малко не си отбеляза автогол, пращайки с глава топката в напречната греда. Зинченко много зрелищно засече от воле, с което направи 3:1 и на практика сложи точка на интригата.

В 83-тата минута домакините правилно останаха с човек по-малко, след като Фабио Вийера закачи с бутони коляното на Браунхил и получи директен червен картон. Бърнли обаче нямаше сили да се възползва от численото си предимство.

В добавеното време Жоржиньо пострада в наказателното поле, след като бе изритан в главата от своя съотборник Якуб Кивиор. Това удължи доста добавеното време.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Снимки: Imago