Манчестър Юнайтед с минимален успех срещу Лутън в исторически за Тен Хаг двубой

Манчестър Юнайтед спечели с минималното 1:0 в домакинството си на Лутън в мач от 12-ия кръг на Премиър Лийг. Единственото попадение в двубоя падна в 59-ата минута и бе дело на Виктор Линдельоф. Домакините записаха втори пореден успех в първенството след трудния успех срещу Фулъм преди седмица със същия резултат. “Червените дяволи” изиграха не лош мач и доминираха във владеенето на топката, но отново неспособността им да се възползват от създадените си положения доведе до напрежение в края. Това бе и 30 успех в 50-ия мач за наставника Ерик тен Хаг, което го нарежда на първо място по този показател. Лошата новина за тима от "Олд Трафорд" бе, че нови двама играчи напуснаха терена с травми - Кристиан Ериксен през първата част и Расмус Хойлунд през втората.

В 5-ата минута при първия корнер в двубоя, изпълнен от Бруно Фернандеш, топката срещна ръката на бранител на гостите, но след преглед с ВАР до дузпа не се стигна. Малко след това и Рашфорд опита да стреля, но кълбото премина доста високо. В 9-ата минута именно английският нападател центрира отлично в малкото наказателно поле, но там Томас Камински се отличи с блестящо спасяване срещу Расмус Хойлунд. В 16-ата минута Скот Мактоминей на свой ред пропиля добра възможност след центриране отдясно на Диого Далот, а малко след това Гарначо също бе неточен.

Гостите получиха много отлична възможност да отбележат попадение в 36-ата минута, когато центриране отдясно бе засечено от Карлтън Морис около точката за дузпа, но Андре Онана спаси своя отбор. От последвалото изчистване се възползва Андрюс Таунзенд, който също стреля точно. Така в крайна сметка малко след изиграването на половин час от двубоя гостите вече имаха три точни удара, а домакините само един, макар че притежаваха топката в 75% от времето. Именно в тази атака контузия без съприкосновение получи Кристиан Ериксен, който бе заменен от Мейсън Маунт.

Още в следващата атака възпитаниците на Ерик тен Хаг отново пропиляха отлична възможност за попадение чрез Алехандро Гарначо, който бе изведен от Хойлунд, но Камински бързо успя да излезе по-напред и да му попречи да стреля качествено. Именно датският нападател отново не успя да уцели рамката на вратата от изгодна позиция в самото начало на втората част. Испанският ляв бек Серхио Регилон започна втората част доста по-активно и на няколко пъти успя да отнеме кълбото около централната линия, което даде възможност за опасни контраатаки. В 50-ата минута при една такава Гарначо отново успя да влезе в пеналта, но се забави с опита си за удар.

Попадението в полза на Манчестър Юнайтед все пак дойде след натиска в началото на втората част малко преди изминаването на час игра. Тогава след корнер топката първоначално не бе изчистена добре, но Маунт я прати към Рашфорд, а негова остра топка на границата на малкия пеналт след рикошет се озова във Виктор Линдельоф, който хладнокръвно се разписа за 1:0. Това се оказа и първи гол за него не само от началото на сезона, но и от декември 2020-а година за клуба.

Домакините имаха добра много хубава възможност да удвоят преднината си в 70-ата минута, когато първо Маунт отне, след това подаде към появилия се от скамейката Антони, а той на свой ред намери в напълно чиста позиция Маркъс Рашфорд, но англичанинът стреля право в Камински. Поредната лоша новина за Тен Хаг дойде малко повече от десет минути преди края на редовното време, когато травма получи и Расмус Хойлунд. В 80-ата минута отново Камински трябваше да се намесва решително след хубав изстрел с глава на Скот Мактоминей с глава. В края на срещата гостите опитаха да потърсят малко повече острота в предни позиции, но така и не стигнаха до сериозни опасности пред Онана.

С този успех Манчестър Юнайтед вече има седем победи и пет загуби в Премиър лийг, а с 21 точки заема 6-ото място в подреждането, като имат само две точки по-малко от своя актив през миналата година на този етап. Лутън пък продължава да е на 17-ото място точно над чертата на опасната зона, но може да попадне именно там, ако Борнемут успее да спечели точка или три срещу Нюкасъл.

Снимки: Imago