Силен Арсенал подчини Севиля и е на крачка от директните елиминации

Отборът на Арсенал победи тима на Севиля с 2:0 в среща от 4-ия кръг на група “В” в Шампионската лига. Головете за "топчиите" отбелязаха Леандро Тросар (30') и Букайо Сака (64').

"Артилеристите" смачкаха своя съперник и заслужено се поздравиха с финалния успех. Това бе трета победа за лондончани от началото на груповата фаза и те вече имат цели четири точки пред третия в група "В" - Ланс, с което почти сигурно си гарантираха участие в директните елиминации.

Севиля пък е на дъно с актив от едва два пункта, въпреки което андалусийци все още имат шансове да продължат напред поне в сферата на теориите.

Микел Артета тръгна към новата победа срещу “андалусийци” в офанзивна схема от 4-3-3. На вратата бе Давид Рая, а непосредствено пред него последната линия пред наказателното поле пазиха Уилиам Салиба и Габриел Магаляеш. В халфовата линия връзката между двете половини на терена ще правиха Жоржиньо, а триото в нападение видяхме в лицето на Сака, Тросар и Мартинели.

Диего Алонсо от своя страна опита да противодейства на съперника с доста по-раздробена схема от 4-2-3-1. Лоик Баде и Неманя Гудел изнесоха основната тежест в отбрана, а в халфовата линия по крилата действаха Ерик Ламела и Адриа Педроса. Те опитаха да осигурят решаващите подавания към бронзовия медалист от Мондиал 2022 в Катар - Юсеф Ен - Несири, което обаче не се овенча с успех.

По-малко от 120 секунди след първия съдийски сигнал "артилеристите" можеха да поведат в резултата, но Кай Хаверц стреля с глава в аут.

Малко по-късно разсейността на домакините в протиниковото наказателно поле отново отне възможността им да поведата. Сака центрира страхотно, но двама играчи в червено и бяло се разминаха с топката.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Гостите от своя страна демонстрираха изключително груба игра. Те извършиха цели пет нарушения само за първите 17 минути и то само срещу Сака от Арсенал, като съдията не показа нито един картон.

След това натискът на домакините продължи и логично се стигна до 30-ата минута на двубоя, когато те поведоха в резултата. Букайо Сака отигра даде успореден пас в наказателното поле към Леандро Тросар, който засече и запрати топката в средата на вратата.

В оставащия четвърт час до края на полувремето арсеналци продължиха със смазващото си превъзходство и се оттеглиха на почивката с цели 68% владеене на топката. Въпреки това оставиха всичко под въпрос за втората част, защото макар и андалусийци да не отправиха нито един удар към вратата на домакините, отборът на Арсенал успя да отправи само един точен удар и пропусна цели пет голови положения.

Три минути и половина след подновяването на играта домакините създадоха първото си опасно положение. Севилци се пропукаха в средата на терена, когато Хавертц отне топката, напредна бързо и стреля опасно, след което защитата на гостите се справи и изби топката в ъглов удар.

Отново Хавертц опита късмета си в 55-ата минута. Той преодоля няколко играчи на гостите непосредствено пред наказателното поле, освободи си пространство, стреля силно, но и не точно, заради което ударът му отиде високо и встрани от вратата.

Леандро Тросар опита да вкара втори гол, но не му стигна решителност и прати към наказателното поле нещо средно между удар и подаване, което в крайна сметка излезе в аут.

Това съвпадна с един от малкото периоди, в които играчите на Севиля опитаха да изнесат пресата си отвъд централната линия. Домакините успяха да се възползват и намериха начин да накажат противника, който остави празни пространства в опитите си да изравни. Така при едно бързо контранастъпление топката се озова от Букайо Сака, който направи страхотен пробив и не остави никакви шансове на Димитрович.

След това Играчите на Арсенал доиграха спокойно оставащите минути от срещата, като Зинченко бе най-близо до възможността да направи преднината класическа. Тросар и Мартинели също бяха близо до попадението, но не успяха да се разпишат.

Севиля от своя страна опита неколкократно да изнесе топката с постепенни атаки, като това не доведе до нищо сериозно. Чак в добавеното време Диас стреля опасно, но в крайна сметка не порази вратата на Рая и Арсенал спечели с 2:0.