Нюкасъл спечели битката с Арсенал и нанесе първа загуба на "топчиите"

Нюкасъл нанесе първа загуба на Арсенал в първенството. "Свраките" спечелиха с 1:0 на "Сейнт Джеймсис Парк". Единственото попадение дойде в 64-ата минута и бе дело на Антъни Гордън. Останаха съмнение дали голът трябва да бъде признат, като той бе разглеждан за три различни неща със системата за видеоповторения.

Тази победа изкачи Нюкасъл на шестото място, като тимът на Еди Хау има само четири точки по-малко от днешния си съперник. "Артилеристите" са трети зад Манчестър Сити и Тотнъм, чийто мач е в понеделник.

Двата отбора започнаха на високо темпо, но в същото време и с уважение към съперника. Те водеха страхотна битка, но тя не се изразяваше в голови ситуации. Арсенал първи имаше по-добър период, но това, до което стигна, бе един удар на Жоржиньо над вратата.

След половин час Калъм Уилсън пропусна голям шанс, но бе вдигната задана на Бърн, който му свали топката. Нюкасъл вдигна нивото към края на полувремето и направи няколко добри атаки, но така и не стигна до точен удар. В самия край на първата част отличен пробив на Мартинели завърши с изстрел, който не затрудни Поуп.

Влизане на Хавертц в краката на Лонгстаф нажежи страстите. Германецът направи много опасно и грубо влизане, но за негово щастие не успя да контузи съперника. Съдията прецени, че нарушението е за жълт картон, а протестите на домакините доведоха до три жълти картона за техни играчи. От началото на сезона Хавертц има четири жълти картона в първенството и един точен удар в очертанията на противниковите врати.

На почивката Еди Хау смени Дан Бърн, който получи контузия през първата част. На негово място влезе Ливраменто, който изигра силен мач срещу Манчестър Юнайтед през седмицата. Срещата продължи на високо темпо, но и двата отбора не успяваха да стигнат до добър завършващ удар.

Хавертц продължи с неразумните си действия. След като се размина с червен картон през първото полувреме, той направи ново опасно влизане, този път в краката на Калъм Уилсън. Феновете поискаха той да бъде изгонен, но съдията даде знак играта да продължи, тъй като домакините владееха топката. Малко по-късно отлична контраатака на "свраките" завърши с разочароващ удар на Антъни Гордън.

Арсенал стигна до най-добрата си възможност след почивката в 62-ата минута. Мартинели проби отляво и центрира, Трипър изчисти, но топката отиде към Райс, който стреля с глава, а кълбото отиде покрай вратата. Еди Хау направи двойна смяна и пусна в игра Джо Уилок и Джейкъб Мърфи на мястото на Уилсън и Алмирон. Секунди след това Нюкасъл поведе.

Добра атака изведе Мърфи на отлична позиция. Той стреля неточно, но топката не излезе от игра. Уилок я догони и центрира, Жоелинтон се пребори с Магаляеш, а Гордън я заби в мрежата с удар отблизо. Ситуацията бе разглеждана няколко минути преди голът да бъде потвърден. Първо бе проверявано дали топката не е излязла от терена, след това дали има нарушение на Жоелинтон и накрая дали няма засада.

След попадението Арсенал взе тотално инициативата и доминираше до края, но реално не стигна до чиста голова ситуация. "Свраките" се дръпнаха и позволиха да бъдат притиснати, но защитата им се справи блестящо с всички опити за атаки на съперника.

НЮКАСЪЛ - АРСЕНАЛ 1:0
1:0 - Гордън (64)

Снимки: Imago